AZS a jakość powietrza

Atopowe zapalenie skóry to choroba dotykająca sporą część naszego społeczeństwa. Ma podłoże alergiczne, wykazuje więc zdecydowane skłonności do występowania o określonych porach roku. W przypadku tej dolegliwości często niemożliwe jest jednak określenie konkretnej substancji wywołującej objawy. Przyjmuje się jednak, że jedną z głównych przyczyn zaostrzenia przebiegu AZS jest zanieczyszczenie powietrza. Jak smog wpływa na stan skóry?

Smog – wpływ na skórę

Smog to mieszanina wielu substancji znajdujących się w powietrzu. Ma on postać stałych cząsteczek, które często określa się mianem pyłów zawieszonych. Jego stężenie jest najwyższe podczas chłodniejszego okresu w roku, kiedy trwa sezon grzewczy. Główne składniki smogu to ozon, tlenki azotu, węgla i siarki, metale ciężkie, sadza węglowa, benzopiren. Substancje te odgrywają znaczną rolę w procesie starzenia się skóry. Naskórek poprzez kontakt ze smogiem traci elastyczność, zyskuje szary, matowy kolor, jest bardziej narażony na pojawienie się stanów zapalnych i przebarwień, a w przypadku osób chorych na AZS – objawy znacząco się nasilają. W związku z tym, problemy skórne częściej dotykają mieszkańców miast niż wsi. Mieszkańcom dużych metropolii zalecana jest więc większa dbałość o cerę, a w szczególności zintensyfikowana pielęgnacja skóry atopowej

Smog - wpływ na skórę

Stres oksydacyjny – czym jest?

Stres oksydacyjny pojawia się kiedy organizm nie jest w stanie zneutralizować wyprodukowanych wolnych rodników czyli substancji chemicznych, które powstają w komórkach. Czynnikiem wywołującym ten stan, nazywany stresem oksydacyjnym, są promienie UV a także cząsteczki tworzące zanieczyszczenia powietrza. Nadmiar wolnych rodników widocznie wpływa na powstawanie stanów zapalnych naskórka. Uszkadzają one komórki i tkanki oraz nasilają procesy zapalne. Głównym efektem ich oddziaływania jest niszczenie naturalnej bariery ochronnej i spowolnienie procesów regeneracyjnych. 

Zanieczyszczenia, a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem nieuleczalnym. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja pod okiem dermatologa. Może ona pomóc w znaczącym złagodzeniu przebiegu. Dolegliwości nie dotykają chorych przez 365 dni w roku. Następują okresy zaostrzeń oraz remisji. Bodźcem wywołującym zaostrzenie przebiegu schorzenia jest zanieczyszczenie powietrza. Wywołuje ono wysypkę grudkowo-pęcherzykową, która współwystępuje z rumieniem. Naskórek ulega łuszczeniu co jest dla pacjentów źródłem olbrzymiego dyskomfortu. Statystyki wskazują na to, że ilość chorych, którzy zgłaszają się z tym schorzeniem do poradni znacząco wzrasta, kiedy zwiększa się stężenie atmosferyczne cząstek pyłowych smogu. Niezwykle ważne dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest prawidłowe leczenie i regularne konsultowanie się z dermatologiem. Więcej o leczeniu AZS przeczytasz na blogu Wapteka.pl

Zanieczyszczenia, a atopowe zapalenie skóry

Szkodliwe zanieczyszczenia – nie tylko smog 

Warto pamiętać o tym, że zanieczyszczeniem powietrza nie jest tylko smog. Toksyczne działanie wykazuje chociażby wszechobecny dym papierosowy. Zawiera metale ciężkie i toksyny, które widocznie zaburzają właściwości bariery ochronnej skóry. Wywołuje więc nasilenie AZS. Wysypka goi się przez dłuższy czas, okres zaostrzenia trwa dłużej – jest to spowodowane spowolnieniem procesów regeneracyjnych. U osób cierpiących na AZS spoiwo komórkowe nie scala w prawidłowy sposób komórek naskórka. Zdecydowanie szybciej do organizmu przenikają alergeny i szkodliwe cząsteczki smogu, czy dymu papierosowego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here