co zamiast kawy
fot. Pexels.com

Poranek bez kawy wydaje się perspektywą niemożliwą, jednakże istnieje wiele innych sposobów na pobudzenie. Wiele z nich jest zdrowsze niż tradycyjna mała czarna. Warto się z nimi zapoznać. Co zamiast kawy będzie nas w stanie obudzić rano?

Jak to tak – bez kawy?!

Dla wielu z nas kawa jest pierwszą rzeczą, o której myślimy po wstaniu z łóżka. Kawa w niewielkiej ilości ma dobry wpływ na ludzki organizm – poprawia koncentrację, pobudza, poprawia nastrój i wspomaga naszą pamięć. Niestety, niesie za sobą również negatywne skutki, między innymi u niektórych osób negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Powinny ją ograniczać również osoby, które cierpią na nadciśnienie. Kawa potrafi zaszkodzić nawet osobom zdrowym, bo kofeinę łatwo przedawkować. Wtedy może powodować rozdrażnienie, nieregularną pracę serca, a nawet bezsenność.

W takim razie – co zamiast kawy rano? Istnieje wiele naturalnych sposobów. Jednym z ciekawszych jest poranny trening. Chociaż wydaje się to zaskakujące, ma bardzo proste wyjaśnienie. Podczas ćwiczeń wydzielają się w ludzkim mózgu hormony takie jak dopamina, endorfiny i adrenalina. Dzięki ich wzmożonemu występowaniu podczas aktywności fizycznej naszym organizmom jest łatwiej funkcjonować przez cały dzień. Ponadto na pobudzenie wpływa również dieta – jeśli ktoś spożywa dużo cukru, to poziom insuliny w krwi tej osoby bardzo często wzrasta i spada, co powoduje duże spadki energii. Najlepszą dietą dla osoby, której zależy na pobudzeniu przez cały dzień jest zbilansowany, rozsądny sposób żywienia. Organizm potrzebuje zdrowych węglowodanów, pełnowartościowego białka i tłuszczy.

Co zamiast kawy? Inne źródła kofeiny to dobry pomysł

tabletki z kofeiną
fot. Pexels.com

Detoks od kawy nie powinien być natychmiastowy – zupełne odstawienie kofeiny może powodować dużą senność, problemy z koncentracją, a nawet zaparcia. Skutki nagłego odstawienia kofeiny można odczuwać nawet przez tydzień! Z tego względu warto powoli zmniejszać ilość kawy, którą wypijamy. Mogą pomóc w tym między innymi tabletki z kofeiną – przyjmując je, wciąż dostarczamy do naszego organizmu kofeinę, więc odbieramy ten sam sygnał, jak przy wypiciu filiżanki ulubionego napoju. Dobrym rozwiązaniem są również popularne zamienniki kawy.

Zamienniki kawy

yerba
fot. Pexels.com

Jeśli zamierzamy ograniczyć kofeinę, ale jednocześnie wciąż zadajemy sobie pytanie o treści “co zamiast kawy”, warto zapoznać się z listą najlepszych zamienników kawy:

  • yerba mateyerba mate to obecnie najbardziej popularny zamiennik espresso. Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, tradycyjnie pity z tykwy, podbija podniebienia ludzi na całym świecie; na rynku poza klasycznymi liścmi dostępne są również wersje smakowe. Yerba pobudza, redukuje objawy zmęczenia i reguluje trawienie – w przeciwieństwie do kawy nie powoduje nieprzyjemnych problemów z żołądkiem. Napar dostarcza do organizmu dużo witamin i minerałów. Porcja wykonana z pięćdziesięciu gramów suszu pokrywa nawet 30–40% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na magnez!
  • guarana – to świetny naturalny stymulant; pochodzi z Brazylii. Naturalnie występuje w nasionach guarany, które przez pokolenia były wykorzystywane w celu pobudzenia się – tradycyjnie nasiona były żute. Dziś wyciąg z tej wspaniałej rośliny jest składnikiem wielu popularnych preparatów wspomagających uczenie się, gdyż pobudzenie uzyskane za pomocą guarany utrzymuje się dłużej niż po kawie. Korzystnie wpływa również na naszą koncentrację i umiejętność działania pod wpływem sytuacji stresowych.
  • zielona herbatateina zawarta w herbacie pozwala na dłuższe utrzymanie się właściwości pobudzających herbaty niż kawa. Dzieje się tak, gdyż teina jest przyswajana przez organizm dopiero w jelitach!
  • naturalny energetyk – alternatywnym sposobem na pobudzenie może być wykonanie domowego, naturalnego energetyka, czyli napoju o właściwościach pobudzających. Istnieje wiele przepisów na stworzenie tego typu napojów w domu – doskonale sprawdzają się połączenia takie jak na przykład woda z imbirem i kurkumą, które pobudzają krążenie krwi w organizmie. Innym sposobem może być mieszanka wody z kokosa i spiruliny, która odżywia nasz organizm, dostarczając nam licznych witamin i energii.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here