guarana w proszku
fot. Pexels.com

Guarana to roślina pochodząca z Brazylii. W jej nasionach jest zawarta duża dawka substancji pobudzających – czy są bezpieczne? W jakiej formie najlepiej przyjmować guaranę?

Substancje pobudzające – na czym polega ich działanie?

Najpopularniejszym sposobem na pobudzenie jest oczywiście klasyczna, czarna kawa. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny bardzo szybko potrafi postawić nas na nogi po nieprzespanej nocy albo pomóc przy zachowaniu wzmożonej uwagi podczas pracy. Dzieje się tak za sprawą wpływu tej substancji pobudzającej na ośrodkowy układ nerwowy – stajemy się bardziej skupieni. Ponadto kofeina przyspiesza pracę serca. To samo działanie i podobny skład chemiczny wykazują substancje zawarte w innych roślinach, na przykład w ziarnie kakaowca, herbacie (wówczas mówimy o teinie) lub właśnie w guaranie.

Warto zauważyć, że substancje pobudzające nie zastąpią zdrowego stylu życia. Czasem zamiast przyjęcia kolejnej dawki kofeiny warto spróbować innych sposobów, takich jak na przykład poranny trening albo włączenie do swojej diety większej ilości warzyw i owoców. Chroniczne zmęczenie może być kwestią niedoboru ruchu lub wybrakowanej diety.

Jeśli chcemy wspomóc się substancjami pobudzającymi podczas pracy, poza guaraną warto zainteresować się również yerba mate.

Gurarana – co to?

Ameryka Południowa
fot. Pexels.com

Guarana to roślina, która jest uprawiana w krajach Ameryki Południowej. Każda z części rośliny znajduje zastosowanie w lecznictwie, ale najbardziej popularne są jej nasiona. Dzieje się tak z uwagi na wysoką zawartość kofeiny, zwanej w tym wypadku czasem guaraniną. Nasiona tej rośliny zawierają nawet dwukrotnie więcej kofeiny niż ziarna kawy! Guarana jest zaliczana do roślin adaptogennych, które są znane z pozytywnego wpływu na zdolności intelektualne, układ odpornościowy oraz wydajność pracy. Jej zalety są znane ludzkości od pokoleń!

Substancja pobudzająca zawarta w nasionach guarany działa zdecydowanie dłużej niż kawa. To czyni z niej świetny środek wspomagający naukę – jest składnikiem wielu specyfików wspomagających skuteczność nauki i koncentrację. Ponadto wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze oraz umiejętność koncentracji w stresujących warunkach. Jest polecana również osobom, które się odchudzają. Kofeina zawarta w jej ziarnach wpływa na lepszą przemianę materii, co przekłada się na utratę zbędnych kilogramów. To tylko kilka z wielu pozytywnych aspektów tego naturalnego stymulantu – innymi zaletami jest na przykład wpływ na poprawę jakości życia seksualnego.

W jakich formach występuje guarana?

Obecnie najczęściej można spotkać guaranę w tabletkach. Dostępne są zarówno wersje zawierające sam wyciąg z guarany, jak i złożone preparaty wspomagające koncentrację. Ich kluczowym składnikiem jest właśnie roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Tradycyjna forma przyjmowania kofeiny z tej rośliny to żucie nasion guarany, jednakże w Europie to nieznana praktyka.

filiżanka
fot. Pexels.com

Interesującą alternatywą dla guarany w tabletkach może być napar z guarany. Jak parzyć taki specyfik? Wystarczy zaopatrzyć się w sproszkowaną guaranę w sklepie ze zdrową żywnością. Jedną łyżeczkę suszu należy zalać wodą o temperaturze od 75 do 85 stopni Celsjusza. Taki napar ma właściwości silnie pobudzające, a przy tym – w przeciwieństwie do kawy – nie podrażnia żołądka. Sproszkowaną guaranę można pić też na zimno, rozpuszczając ją w wodzie lub ulubionym soku.

Działanie tej wywodzącej się z Ameryki Południowej może być bardzo dużym zaskoczeniem dla wielu Polaków. Niepozorna substancja pobudzająca może okazać się wyborem lepszym niż klasyczna mała czarna z rana. Guarany w tabletkach warto spróbować zwłaszcza w okresach wytężonej pracy umysłowej.

Czy guarana może być niebezpieczna?

Należy zaznaczyć, że silna zawartość kofeiny w guaranie może być niebezpieczna dla osób zmagających się z problemami z sercem – podobnie jak mocna kawa. Z tego względu przed spróbowaniem tej rośliny warto upewnić się, że nie mamy przeciwwskazań. Z oczywistych względów nie jest zalecana również osobom zmagającym się z bezsennością. Ponadto guarany nie powinno łączyć się z alkoholem – można w ten sposób wywołać objawy takie jak palpitacje serca. Poza tymi przypadkami substancja pobudzająca jest jednak w pełni bezpieczna i warto skorzystać z niej, zwłaszcza jeżeli z różnych względów zadajemy sobie czasem pytanie o treści “co zamiast kawy?.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here