Jak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia. Przyczynia się do powstawania zapalenia błony śluzowej pokrywającej oskrzela, a to prowadzi do pogorszenia się funkcji immunologicznych naszego organizmu. Utrudniona jest właściwa wymiana gazowa w płucach, a bakterie i wirusy mają ułatwiony dostęp do naszego ciała. Stąd nawracające i męczące infekcje, uporczywy kaszel i piekące oczy. Nic dziwnego, że temat smogu od kilku lat jest szalenie głośny i niestety mimo wzrostu świadomości społeczeństwa w tym temacie, nie udało się znaleźć rozwiązań, które już umożliwiłyby rozprawienie się z tym problemem. Wdrażane są różnego rodzaju środki, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i państwowym, ale skutki ich będą widoczne dopiero w przeciągu kilku lat.

Czym jest smog?

Smog powstaje przez wymieszanie się naturalnie powstającej mgły i dużej wilgotności z zanieczyszczeniami spowodowanymi przez człowieka. Słowo to pochodzi od angielskich słów fog i smoke, i rzeczywiście tak właśnie smog wygląda – jak mgła wymieszana z dymem. W miejscach, które mają małą przewiewność ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, smog zalega całymi dniami, nie jest rozwiewany i utrudnia zarówno pracę, jak i zwykłe życie. Zastanawiasz się, co tak naprawdę zawiera smog? Ta trująca zawiesina składa się przede wszystkim ze szkodliwych związków chemicznych – jest to tlenek siarki, tlenek azotu oraz substancje stałe, w postaci pyłów oraz rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Jeśli trafimy na bezwietrzny dzień ta mieszanka opada do najniższych warstw atmosfery i skutecznie zatruwa oddychających nią ludzi.

Jak chronić się przed smogiem?

smog

Wdychany regularnie smog powoduje bardzo dużo problemów zdrowotnych. Jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, dzieci oraz tych, które mają problemy zdrowotne. Prócz kojarzonych z nim bezpośrednio chorób układu oddechowego, może powodować także choroby układu krwionośnego, bardzo źle wpływa na rozwój płodu, a także jest przyczyną alergii i problemów skórnych. Jeśli ze względu na miejsce zamieszkania jesteśmy narażeni na częste wdychanie smogu, powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz, a jeśli jest to konieczne, należy korzystać z maseczek. Gdy nie ma konieczności wychodzić, lepiej zostać w domu. Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy poranny jogging lub zabawa z dzieckiem w parku będzie bezpieczna? Skorzystaj z aplikacji MyAirly – https://airly.org/map/pl/ , która na bieżąco przekazuje informacje o stanie jakości powietrza.

Małe urządzenie o wielkich możliwościach

Mapa jakości powietrza Airly stworzona dzięki specjalnym czujnikom rozmieszczonym na całym świecie umożliwi Ci rzetelne sprawdzenie pogody przed planowanym wyjściem czy wyjazdem. Gęsta sieć jaką tworzą sensory jakości powietrza pozwala na tworzenie rzeczywistego obrazu powietrza, którym oddychamy. Sensory monitorują skład powietrza i wysyłają dane używając protokołu GSM. Na całym świecie jest ich już rozmieszczonych ponad 4000 w 30 krajach. Każdy użytkownik darmowej aplikacji może na bieżąco mieć wgląd w mapę jakości powietrza i bezpiecznie planować swój pobyt na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here