jak kupować mniej
fot. Pexels.com

W dbaniu o ekologię liczy się zasada 3R. To podstawowe aspekty, które musimy rozważać przy korzystaniu z dóbr dnia codziennego. Zastanówmy się nad tym, jak w prosty sposób można sprzyjać naszej planecie. Zacznijmy od tego, jak kupować mniej.

Zacznijmy od tego, dlaczego warto kupować mniej

Dlaczego warto ograniczyć zakupy? Wymaga tego ochrona natury – kupując dużo, nakręcamy spiralę konsumpcjonizmu, która prowadzi do pojawiania się coraz to większej ilości produktów zaśmiecających naszą planetę. Reduce to główna z zasad 3R. W jej ramach skupiamy się na tym, by kupować jak najmniej. Jednocześnie musimy sięgać po produkty używane lub starać się tchnąć nowe życie w przedmioty, których my już nie potrzebujemy. To druga zasada 3R – reuse. Jeśli zaś chodzi o ostatnią, tę, która ma najmniejsze znaczenie dla środowiska w większej skali, to zasada recycle. Recykling powinien być dodatkiem do ochrony planety, Powinniśmy po niego sięgać wtedy, kiedy jest ostatnią deską ratunku – korzystamy z dóbr, których nie da się wykorzystać ponownie i nie możemy pozwolić sobie na ich niekupienie. Wszystkie zasady 3R razem to klucz do tego, by być eko.

Jak kupować mniej – oto podstawowe zasady

reduce
fot. Pexels.com

Zakupy kocha każdy z nas – to jednak podstawowe zasady, które pozwolą na ich ograniczenie. Stworzona przez nas lista, pozwoli Ci na to, by zacząć myśleć o swoich zakupach w nieco inny sposób. Naprawdę warto – nie tylko ze względu na korzyści dla planety. W przypadku ekologicznych zakupów dochodzi tu kolejny ważny aspekt – są one także ekonomiczne. Płacimy mniej, bo kupujemy mniej. Nawet jeśli wydamy na poszczególne produkty więcej. Często produkty eko są wyższej jakości niż te zwykłe.

  • Po pierwsze – skupiaj się na produktach, których realnie potrzebujesz. Przed wyjściem na zakupy wykonuj dokładną listę – 100% tego, co masz kupić. Warto tutaj wdrożyć elementy autotreningu, który pomoże Ci w utrzymaniu ekologicznych założeń. Wiele osób korzysta z zasady – nie biorę z domu siatki, nie kupuję siatki w sklepie. Sprawia to, że bardzo szybko zaczynamy pamiętać o tym, żeby zawsze korzystać z ekologicznej reklamówki. Tutaj także możemy zastosować wzmocnienie negatywne – zapomnę o dopisaniu konkretnego produktu do listy, nie kupuję go i tak. Muszę poradzić sobie bez niego.
  • Po drugie – staraj się stosować do aspektu  reuse. Jeśli możesz naprawić jakieś urządzenie albo znaleźć dla niego nowy dom – zrób to. Staraj się kupować mniej dzięki temu, że nie będziesz wyrzucać tego, co już masz, a w pełni korzystać ze swoich zasobów. Często to są brutalne kompromisy – jednak jeśli nie ma ekologicznie uwarunkowanego powodu, by coś wymienić (np. lodówkę klasy energetycznej B na nowy model klasy A+) to tego nie rób.
  • Jak kupować mniej? Działaj na własną rękę – twórz produkty, których potrzebujesz w domu. Produkcja kosmetyków jest bardzo nieekologiczna. Podobnie jak środków chemii domowej. Nawet wytworzenie ciasta w realiach dużej linii produkcyjnej może być bardziej szkodliwe dla środowiska niż upichcenie go w domu. Pamiętaj, że największym zagrożeniem dla świata jest nasze lenistwo! Jeśli więc możesz tworzyć ekologiczne środki czystości w domu – rób to. Jeśli posiadasz niezagospodarowany ogródek – hoduj w nim cokolwiek, nawet jeżeli nie wykorzystasz tego w kuchni. Być może dzięki temu zyskasz dostęp do darmowych ozdób, przez co rzadziej będziesz odwiedzać kwiaciarnię?

Jak kupować mniej – kluczowe aspekty dla naszego świata

zanieczyszczenia
fot. Pexels.com

Jako obywatele UE bardzo często myślimy o ekologii. W naszym regionie świata jest to bardzo ważny temat. Dlatego warto porzucić konsumpcjonizm, skupić się na tym, co mamy i starać się nie przyczyniać do błędów, które systematycznie są popełniane przez aktualnie żyjące pokolenia. Zastanawiając się nad tym, jak kupować mniej, musisz pamiętać o tym, że jest to jedynie kwestia Twojej kreatywności – sposobów na poczynienie oszczędności jest wiele!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here