Jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu

Jakie są powody wystąpienia nietrzymania moczu? Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu i pieluchomajtki

Nietrzymanie moczu to po prostu problem prowadzący do utraty kontroli nad pęcherzem. Zjawisko to wbrew pozorom jest dość powszechne, może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn – i to niezależnie od wieku, choć zwykle objawia się w późniejszych dekadach życia. Nietrzymanie moczu związane jest z dużym dyskomfortem każdego dnia i obniżeniem jakości życia. Ponadto samo nietrzymanie moczu może mieć różnoraki charakter – począwszy od kropelkowego, czyli nieznacznego, aż po intensywny, kiedy to niekontrolowane wycieki moczu są bardzo obfite. Oprócz tego do wycieku moczu może dochodzić w różnych sytuacjach. Bardzo pomocnym sposobem na zaakceptowanie tej dolegliwości i „życie z nią” są pieluchomajtki. To specjalnie zaprojektowany produkt, który nie tylko gromadzi wilgoć, ale również pochłania nieprzyjemne zapachy. Pieluchomajtki produkowane są w różnych rozmiarach oraz z różnym poziomem chłonności, dlatego też bez trudu możesz dopasować takie zabezpieczenie do swoich potrzeb.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Powody wystąpienia nietrzymania moczu mogą być bardzo zróżnicowane, nierzadko zależą nawet od płci. Mimo to za jedną z najpowszechniejszych przyczyn występowania nietrzymania moczu uważa się osłabienie mięśni dna miednicy, które sprawują kontrolę nad pęcherzem. Określa się je także jako mięśnie Kegla, ich zadanie polega na zaciskaniu cewki moczowej. Przy osłabieniu mięśni Kegla niemożliwe staje się ich prawidłowe zaciśnięcie, w efekcie czego dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Wtedy mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Kolejna częsta przyczyna nietrzymania moczu to nadaktywność mięśni pęcherza. Taki stan prowadzi do nagłego silnego parcia na pęcherz i w efekcie niekontrolowanego wycieku moczu. Ten rodzaj określany jest jako naglące nietrzymanie moczu. Do naglącego nietrzymania moczu najczęściej przyczynia się stan zapalny pęcherza, choroby neurologiczne, a w przypadku mężczyzn również przerost gruczołu krokowego (czyli przerost stercza). Należy też pamiętać, że czasem występuje kilka różnych przyczyn nietrzymania moczu w tym samym czasie. Wtedy mamy do czynienia z mieszanym nietrzymaniem moczu. Wśród dość często spotykanych powodów nietrzymania moczu wymienia się ponadto przyjmowanie niektórych leków (np. diuretycznych), spożywanie dużej ilości napojów moczopędnych, nieodpowiednia dieta bogata np. w ostre przyprawy czy sztuczne słodziki, przebyte interwencje chirurgiczne, a u kobiet także poród.

Metody leczenia nietrzymania moczu mogą przybierać różne formy, a dobierane są one m.in. z uwagi na powody wystąpienia dolegliwości. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy nietrzymania moczu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który udzieli Ci niezbędnej pomocy. Pamiętaj też, aby nigdy nie lekceważyć tego typu dolegliwości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here