racjonalne zakupy
fot. Pexels.com

Znasz to uczucie, kiedy mimo że starasz się jak najbardziej szanować jedzenie i marnować go, czasami rzeczy z twojej lodówki lądują w koszu? Mamy kilka sposobów na to, jak temu zaradzić.

Dlaczego lepiej planować zakupy?

Według badań ekspertów marnujemy aż 1/3 wyprodukowanej żywności. W skali całego świata to 1,3 miliarda ton żywności – ilość, którą wręcz trudno nam jest sobie wyobrazić. Oczywiście, produkcja jedzenia, które potem trafia na śmietnik to także marnowanie wody i wytwarzanie niepotrzebnego śladu węglowego.

Nic dziwnego więc, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się zero waste. Jest to filozofia, a jednocześnie styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, nie zanieczyszczać środowiska oraz używać wszystkich możliwych zasobów. W skrócie: używać wszystkiego, czego tylko się da, starać się niczego nie marnować.

Oczywiście, planowanie zakupów to nie tylko korzyść dla środowiska, ale przede wszystkim też dla nas samych. Jeśli nabędziemy w sobie nawyk mądrego kupowania oraz gotowania bez marnowania, na pewno odczujemy różnicę w naszych finansach. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina przez marnowanie i wyrzucanie żywności może stracić nawet ponad dwa tysiące złotych w skali roku.

racjonalne zakupy
fot. Pexels.com

5. Nie idź na zakupy głodnym!

To bardzo stara zasada, o której często zapominamy. Kiedy jesteśmy głodni, trudno jest obiektywnie ocenić, ile i jakiego jedzenia potrzebujemy, bo wówczas najchętniej zjedlibyśmy dużo więcej, niż w normalnych warunkach. To częsta pułapka. Wówczas bardzo możliwe, że nie tylko zmarnujemy żywność, ale też po prostu wydamy o wiele więcej, niż byśmy chcieli. Nie daj się w nią złapać i pamiętaj: najpierw obiad, potem zakupy.

4. Zajrzyj do lodówki

Zanim pójdziesz na zakupy, przypatrz się uważnie, co masz w lodówce i co można by z tego jeszcze zrobić. Gotowanie z resztek to coś, o czym często przypominają blogerzy zero waste – i trudno im się dziwić. Istnieje wiele szybkich i smacznych potraw, jakie można przyrządzić z resztek jedzenia (które przecież w innym wypadku byśmy wyrzucili). Zastanów się więc, czy w twojej lodówce nie kryje się może przynajmniej jeszcze jeden obiad.

Sama wiedza o tym, co mamy w domu, również pomaga w rozsądnych zakupach. Każdemu kiedyś zdarzyło kupić się coś zupełnie niepotrzebnego i uświadomić sobie to w momencie, gdy wrócił do domu, bo oto mamy trzy bochenki chleba, dwa opakowania sera lub trzy tuziny jajek. Takich sytuacji można łatwo uniknąć, spędzając w kuchni kilka minut przed wyjściem.

racjonalne zakupy
fot. Pexels.com

3. Obiady na cały tydzień

Aby nie marnować pożywienia, najlepiej jest planować długoterminowo. Nie bój się usiąść do rozpisania obiadów na cały tydzień jak do zadania domowego – w końcu to nie lada wyzwanie! Rozpisz sobie, co planujesz na poszczególne dni i jakich składników będziesz do tego potrzebować (oraz w jakich ilościach). Następnie udaj się na zakupy właśnie z tą listą i postaraj się jej trzymać – nie kupuj ani więcej, ani mniej, staraj się nie ulegać promocjom. Jeśli takie planowanie sprawia ci trudność i brakuje ci pomysłów, zawsze można sięgnąć po inspiracje do internetu lub zasięgnąć porady dietetyka.

2. Ten sam dzień zakupów

Wszystko jest łatwiejsze, kiedy już stanie się rutyną i częścią naszej codzienności – podobnie jest z zakupami. Ustal sobie, kiedy chcesz kupować (w jaki dzień tygodnia, o jakiej porze) oraz gdzie (który sklep? Jak do niego dotrzeć?). Robienie jednych, dużych zakupów w ciągu tygodnia zmniejsza szansę na to, że co chwilę będziesz zaglądać do osiedlowych sklepików w dni powszednie – a tym samym więcej kupować, wydawać i… Marnować.

Takie kupowanie może też okazać się bardzo przyjemnym rytuałem, szczególnie jeśli wybierzesz takie miejsce i taką porę, która najbardziej ci odpowiada.

1. Sprawdź datę ważności

Z jednej strony, możesz spokojnie „ratować” przecenione produkty z krótką datą ważności, jeśli wiesz, że zdążysz je zjeść. Z drugiej jednak uważaj na krótki termin ważności żywności, którą planujesz spożyć nieco później. Wszystkim nam zdarza się zapominać o jakimś zakupie schowanym głęboko w lodówce – a potem, niestety, musi on wylądować w koszu. Postaraj się tego uniknąć.

Warto też podczas zakupów sięgnąć nieco w głąb półek. Produkty wyłożone z brzegu mają zazwyczaj krótszą datę ważności niż te leżące trochę bardziej z tyłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here