Wysypka na ciele

Wysypka na ciele to problem, z którym każdego roku do gabinetów dermatologów przychodzą tysiące pacjentów w różnym wieku, zarówno dorosłych jak i dzieci. Może mieć ona etiologię wirusową lub bakteryjną. Nierzadko takie dolegliwości wywołuje również kontakt z alergenem, a nawet zanieczyszczonym powietrzem. Pojawienie się zaczerwienienia, swędzenia, krostek lub gródek na naszym ciele zawsze jednak powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Jakie mogą być przyczyny wysypki na ciele? Podpowiadamy.

Wysypka na ciele a infekcje wirusowe

Wysypka na ciele często towarzyszy zakaźnym infekcjom wirusowym. Wśród nich można wymienić ospę wietrzną. W jej przebiegu u chorego pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które następnie zasychają, tworząc strupki. W przypadku odry z kolei czerwone grudki obserwuje się najpierw na twarzy, a dopiero później na reszcie ciała.

Różyczka objawia się drobnymi, plamisto-grudkowymi wykwitami. Często towarzyszą jej objawy grypowe, takie jak gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. W przebiegu półpaśca pęcherzyki pojawiają się po jednej stronie tułowia, wzdłuż nerwów czuciowych. Towarzyszy im ból, a z czasem wysychają, tworząc strupy.

Wysypka na ciele a infekcje bakteryjne

Wysypka na ciele zwłaszcza u dzieci może być spowodowana zakaźnymi infekcjami bakteryjnymi. Wśród najpopularniejszych wymienia się szkarlatynę, w której przebiegu pojawiają się bardzo drobne, czerwone krostki. Z czasem mogą one tworzyć rumień. U chorych na liszajec widoczne są pękające pęcherzyki i grudki zawierające płyn.

W przypadku boreliozy z kolei obserwuje się rumień wędrujący. Nie jest to więc typowa wysypka, ale czerwone plamy mają charakterystyczny biały środek. Również infekcjom meningokokowym może towarzyszyć wysypka plamkowa i pęcherzowa.

Wysypka na ciele a alergia

Bardzo często wysypka na ciele jest spowodowana alergią. Wówczas obserwuje się na ciele czerwone plamy, nierzadko pokrzywkę tworzącą charakterystyczne bąble takie jak po ukąszeniu komara, krosty czy wykwity ropne. Może im towarzyszyć świąd i pieczenie skóry, a także jej napięcie.

Objawy alergii mogą pojawić się już kilka godzin po kontakcie z alergenem. Czasami jednak są obserwowane dopiero wtedy, kiedy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie czynników drażniących, np. zanieczyszczonego powietrza. Jeżeli nie wiemy, co wywołało u nas reakcję alergiczną, możemy udać się do alergologa który, wykona specjalne testy.

Wysypka na ciele a atopowe zapalenie skóry

Alergeny, zanieczyszczenie środowiska, zakażenia, różnego rodzaju substancje drażniące, stres, a także zbyt niska lub wysoka temperatura mogą wpłynąć na rozwój, lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry. Objawia się ono uczuciem swędzenia, czasami pieczenia, a także wysypką na pewnych obszarach ciała.

Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która powinna być diagnozowana przez dermatologa lub alergologa na podstawie badań laboratoryjnych, a także wywiadu z pacjentem. Nierzadko w jej przebiegu konieczne jest stosowanie farmakoterapii doustnej, a także leków o działaniu miejscowym w postaci kremów czy maści.

Wysypka na ciele — jak dbać o skórę?

Jeżeli wysypka na ciele spowodowana jest przez choroby zakaźne, o pielęgnacji i postępowaniu z tymi zmianami decyduje lekarz. Jednak zwłaszcza w przebiegu nawracających alergii lub atopowego zapalenia skóry, pacjenci mimo stosowania farmakoterapii lub maści, zobligowani są do szczególnej troski o swoją skórę.

Z tego powodu osoby, które mają skłonność do atopii i alergii, powinny stosować jedynie przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne preparaty kosmetyczne przeznaczone do tego typu skóry. Mają one działanie nawilżające, kojące i regenerujące, a dodatkowo są pozbawione czynników drażniących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here