zdrowie psychiczne covid
fot. Pexels.com

Zdrowie psychiczne w pandemii COVID-19 narażone jest na wiele negatywnych czynników. Dowiedz się, jakie są podstawowe metody radzenia sobie z napięciem psychicznym spowodowanym izolacją.

Zdrowie psychiczne w pandemii COVID-19

Wpływ pandemii na zdrowie jest widoczny na każdym kroku. Czujemy się gorzej, jesteśmy przerażeni i często wręcz nie widzimy szansy na normalną przyszłość. Świat otacza nas negatywnymi komunikatami, które sprawiają, że poziom lęku wzrasta do naprawdę wysokich wartości. Niektórzy lepiej znoszą okres izolacji, inni gorzej. Dla jednych jest to okazja dla introspekcji, dla innych wiąże się to z ryzykiem rozpadu związku, który dotychczas wisiał na włosku. Jedno jest pewne – pandemia zmieni wiele w naszych życiach. Choć wsparcie psychologa lub psychiatry jest kluczowe w momentach krytycznych, tak na co dzień jesteśmy w stanie zrobić wiele, by nasze zdrowie psychiczne choć na moment się poprawiło.

zdrowie psychika pandemia
fot. Pexels.com

Zadbaj o zdrowie psychiczne – kilka kluczowych działań

Na początek warto podkreślić, że poradniki psychologiczne nie są miejscem na porady psychologiczne. Każdemu z nas pomaga coś innego – to bardzo indywidualna kwestia. Zamiast tego możemy skupić się na czymś, co łączy nas wszystkich, czyli na kwestiach biologicznych. Biologia ludzkiego organizmu jest mocno sprzężona z psychiką. Zacznijmy więc od tej strony, by móc poradzić sobie z wyzwaniami, które czekają na nas w trakcie pandemii COVID-19.

pandemia
fot. Pexels.com

Sen – pierwszy krok do poprawy zdrowia psychicznego

To kluczowy proces biologiczny, który pozwala na zapanowanie nad hormonami, które mają często decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Powinniśmy spać długo – jednak nie za długo. Pełna regeneracja wymaga zazwyczaj około 7–8 godzin. Taki wypoczynek pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji, co przełoży się na sukcesy, które mogą być motywujące dla naszego zdrowia psychicznego.

Ruch – w trakcie pandemii jest on ograniczony

Aktywność fizyczna jest ściśle związana z kondycją psychiczną. Ruch jest motywujący dla naszego mózgu – to sygnał, że podejmujemy się jakichś działań. W trakcie ruchu wytwarzają się hormony, które wspierają nasze funkcjonowanie na co dzień.

Zadbaj o zdrowie – usuń ze swojego życia alkohol

Chociaż pandemia nie daje nam wielu powodów do tego, by sięgać po alkohol we wspólnym gronie, nie powinniśmy tego robić nawet na własną rękę. Alkohol jako substancja ma działanie depresyjne. Dobry humor związany z nietrzeźwością jest jedynie chwilowy. Z pewnością wielu z nas dobrze zna uczucie kaca, jednak warto spojrzeć na tę kwestię nieco szerzej – długoterminowe nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jest to szczególnie groźne w okresie pandemii, gdy nie mamy zbyt wielu zajęć poza domem, przez co staramy się w jakikolwiek sposób zająć swój czas.

Opanuj techniki przeciwko stresowi

Stres jest głównym problemem w trakcie walki o zdrowie psychiczne. Nie da się go usunąć z życia, a redukowanie go jest bardzo problematyczne – przynajmniej jeśli nie skorzystamy z pomocy eksperta. Warto więc sięgnąć po techniki takie jak mindfulness i być na bieżąco z metodami redukcji stresu opracowanych z myślą o osobach pozostających w izolacji.

Pomoc jedynie od profesjonalistów

Pamiętajmy, że nie powinniśmy na własną rękę podejmować szerzej zakrojonych kroków w kwestii poprawiania naszego stanu psychicznego. Mamy kontrolę przede wszystkim nad wspomnianymi kwestiami biologicznymi. Jeśli zaczniemy „grzebać” przy naszej psychice bez odpowiedniego zaplecza i wsparcia, może to doprowadzić do pogorszenia się naszej sytuacji. Warto jednak dowiadywać się więcej na temat siebie i poprawiać świadomość własnych ograniczeń – nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać kilka pozycji psychologicznych.

Depresja w dobie pandemii COVID-19 – co zrobić?

W przypadku zaburzeń o poważniejszym charakterze zdecydowanie powinniśmy skupić się na zdobyciu fachowej pomocy. Chociaż epizody depresyjne mogą wygasać, i tak może okazać się, że krytyczny stan złapie nas w mało oczekiwanym momencie. Nie możemy bagatelizować objawów depresji, zaburzeń osobowości i schorzeń psychicznych, które stanowią stały dyskomfort dla życia.

depresja
fot. Pexels.com

W trakcie pandemii COVID-19 nie mamy możliwości odreagowania pewnych zdarzeń z naszego życia – przynajmniej nie w taki sposób, jaki wykształciliśmy do tej pory. Dlatego z jednej strony jest to okazja na refleksję nad swoimi odczuciami i przeanalizowanie, jak naprawdę się czujemy. To może być próba znalezienia problemów, strachów i innych niuansów psychicznych oraz zjawisk, które dzieją się w naszej głowie.

Jeśli jednak odczuwamy, że nasz stan jest bardzo zły – opcja pozostaje jedna. Nawet pomimo pandemii powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. W przypadku osób, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy, ciężko jednoznacznie określić odpowiedni tok działania. Pewne jest jednak to, że niektóre metody wyszczególnione w poprzednich akapitach mogą dać krótkotrwałą ulgę. Pandemia to bardzo trudny okres – pamiętajmy, że w krytycznych sytuacjach możemy dzwonić na linię wsparcia albo nawet na policję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here