olejki eteryczne
fot. Pexels.com

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w polskich domach. Są używane nie tylko jako dodatek do kosmetyków, czy domowych środków czystości. Mogą służyć także jako element aromaterapii.

Naturalne bogactwo – zalety olejków eterycznych

Życie w ciągłym biegu powoduje, że ciągle jesteśmy zestresowani. Współczesna oferta środków higienicznych, czy kosmetyków kusi nienaturalnymi kolorami i „cudownymi” formułami obniżającymi stres. Dla naszych ciał i umysłów najlepszy jest jednak powrót do korzeni. Wyciągi zapachowe z roślin, czyli naturalne olejki eteryczne, są znane ludzkości od tysięcy lat. Kiedyś były używane na przykład w formie liści roślin, dzisiaj znajdujemy je na sklepowych półkach w dziale kosmetyków naturalnych w formie olejków. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Inaczej jest z  gotowymi, dostępnymi w sklepie środkami, które są pełne szkodliwych dla człowieka i planety związków chemicznych. Naturalne olejki warto stosować w pielęgnacji skóry, w walce z owadami, a także z cellulitem. Niektóre olejki eteryczne łagodzą również dolegliwości bólowe oraz problemy z układem trawiennym.

olejki eteryczne
fot. Pexels.com

To nie koniec zalet olejków eterycznych. Zastosowanie znajdują jako środki do pielęgnacji, sposoby na trądzik i uciążliwe blizny, a także dopełnienie środków sprzątających. Możemy je także przyjmować doustnie, ale zawsze należy się upewnić, czy zakupiony produkt na pewno się do tego nadaje. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę!

Aromaterapia – na czym polega?

Aromaterapia to świetny sposób na wyzbycie się stresu, napięcia i niektórych schorzeń. To metoda medycyny alternatywnej, która polega na wykorzystaniu olejków eterycznych, czyli naturalnych wyciągów z liści, kwiatów lub drzew. Celem jest wywołanie efektu odprężenia, naturalne pobudzenie lub pozbycie się problemów ze snem. Wiele osób przypisuje tej metodzie leczniczej właściwości antydepresyjne i łagodzące stres, dzięki czemu sprawdzi się także jako sposób na zdrowy sen. Aromaterapia wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, co ma związek z ich właściwościami antybakteryjnymi, antygrzybicznymi i tonizującymi. Ponadto dzięki redukcji stresu, na który jesteśmy szczególnie narażeni w pandemii, poprawiają działanie układu odpornościowego.

aromaterapia kąpiel
fot. Pexels.com

Najpopularniejszymi formami aromaterapii są:

  • kąpiel – forma ta angażuje wszystkie zmysły, pozwalając na pełne odprężenie i relaks. Wystarczy dodać kilkanaście kropel ulubionego olejku o preferowanym działaniu (na przykład naturalnego olejku eterycznego z lawendy, który łagodzi stres i rozluźnia mięśnie) i cieszyć się chwilą wieczornej przyjemności;
  • inhalacja – polega na dodaniu do ciepłej wody kilku kropel olejku eterycznego (np. olejku herbacianego) i wdychanie oparów przez kilkanaście minut. Najlepiej mieć głowę przykrytą ręcznikiem, zwiększy to skuteczność zabiegu;
  • masaż – masowanie ciała przy użyciu naturalnych olejków eterycznych łączy ze sobą korzyści płynące ze stymulacji mięśni, takie jak rozluźnienie i polepszenie przepływu krwi, z dobrami aromaterapii – m.in. rozładowaniem stresu; w przypadku tej formy warto rozcieńczyć olejek przy pomocy oleju bazowego (np. jojoba), aby nie podrażnić skóry;
  • skraplanie pościeli niewielką ilością odprężającego olejku, na przykład lawendowego lub rumiankowego;
  • kominek aromatyczny – można nalać do niego kilka kropel olejku, podstawić pod niego świeczkę i w ciągu kilku minut cieszyć się zapachem rozchodzącym się po pomieszczeniu. To nie tylko raj dla zmysłów, ale także sposób na odświeżenie i odkażanie pomieszczeń. Podobnie działającymi urządzeniami są także nawilżacze powietrza, dyfuzory itp.

Gdzie kupić olejki eteryczne?

Są to produkty łatwo dostępne. Można znaleźć je w drogeriach, sklepach z żywnością ekologiczną, sklepach internetowych oraz aptekach. Ważne, żeby kupować naturalne olejki, bez zbędnych dodatków i wspomagaczy – takie wyroby nie służą do aromaterapii. Warto poszukiwać olejków eterycznych z certyfikatem – w ich wypadku mamy pewność, że są odpowiednie do zabiegów leczniczych i uspokajających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here