Jak się zabrać za szukanie pracy

Poszukiwania nowej pracy dosłownie spędzają ci sen z powiek, bo z obawy o to, że zakończą się porażką, boisz się nawet na poważnie za nie zabrać? Nie jest to wcale aż tak dziwne, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób ma podobny problem co ty i boi się nawet przejrzeć oferty pracy w Poznaniu, a co tu dopiero na nie odpisać, bo z natury łatwiej żyć w błogiej nieświadomości, niżeli musieć stanąć oko w oko z porażką. Mimo wszystko jeżeli tej pracy nadal nie masz albo nie jesteś zadowolony z tej, którą aktualnie wykonujesz, poszukiwaniami odpowiedniego stanowiska prędzej czy później będziesz musiał się zająć, a jednak lepiej zrobić to prędzej niż później. Nie jesteś zresztą sam na tym polu bitwy. Na pewno masz w otoczeniu jakąś bliską rodzinę, narzeczoną czy przyjaciół, którzy pomogliby ci w poszukiwaniach pracy, gdybyś tylko ich o to poprosił. Nie staraj się więc zawsze działać sam. Poproś o to wsparcie osoby z zewnątrz, a być może to właśnie dzięki nim uda ci się szybciej zrealizować plan, jakim jest znalezienie nowej satysfakcjonującej pracy.

Przeczytaj też: https://portalsremski.pl/pl/12_biznes/44797_pracodawcy-w-poznaniu-szukaja-pracownikow—zobacz-kogo-brakuje.html

Plan szukania pracy

Porozmawiaj o tym planie przede wszystkim z tymi osobami, które rzeczywiście mogłyby cię gdzieś wkręcić. Nie ma niczego złego w korzystaniu z posiadanych znajomości. Ciesz się, jeżeli takowe posiadasz i nie bój się, ani tym bardziej nie wstydź się zrobić z nich dobrego użytku. Pomyśl, jaka praca byłaby dla ciebie w miarę interesująca i następnie myśl o tym, czy przypadkiem ktoś z bliskich ci osób nie wykonuje zawodu związanego z tą branżą. Najprawdopodobniej tak właśnie będzie. A nie da się ukryć, że rynek pracy w Poznaniu jest jednak bardziej przychylny dla osób posiadających pewne znajomości. Jeżeli twój przyjaciel pracuje w branży IT, a ty sam chciałbyś zostać programistą, możesz nawet poprosić go o to, by zostawił on twoje CV pracodawcy – a nóż widelec ten rzeczywiście je przejrzy i się nim zainteresuje. W razie czego twoi znajomi mogą również przekazać twój życiorys swoim znajomym. W ten sposób docierasz jeszcze dalej i poszerzasz swoje kręgi wartościowych znajomości.

Niektórzy jednak nie chcą postępować w ten sposób. Uważają, że jest to swego rodzaju oszustwo, ale musisz wiedzieć, że nikt nie zatrudni cię tylko dlatego, że jesteś najlepszym przyjacielem świetnego pracownika. Sam musisz dać pracodawcy coś od siebie. Zadaniem znajomych jest tylko przekazanie twojego życiorysu dalej i zaprezentowanie twojej osoby – czy to rekruterowi, czy to menadżerowi, czy to jakiemuś kierownikowi. Jeżeli natomiast na ten moment nie posiadasz żadnych bardziej wartościowych znajomości, a chciałbyś powoli zacząć je zdobywać, zwróć uwagę na to, w jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki – nawet bez wykształcenia czy doświadczenia. Takie branże naprawdę istnieją. Może nie są one najbardziej dochodowe, ale zawsze jest to jakiś start, który pozwala ci zrobić przynajmniej jakiś mały krok w dobrym kierunku. Dyrektorzy największych przedsiębiorstw też musieli kiedyś od czegoś zacząć. A pamiętaj, że żadna praca nie hańbi. To, jak traktujesz konkretne stanowiska, zależy wyłącznie od ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here