blogerzy zero waste
fot. Pixabay

Filozofia zero waste cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Do jej promocji włączają się także blogerzy. Czyje teksty warto czytać?

Zero waste – co to takiego?

Termin ten dosłownie oznacza „zero odpadów”, „zero śmieci”. Czym jest zero waste w praktyce? Chodzi o to, by w codziennym życiu generować możliwie jak najmniejszą ilość odpadów i nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Osoby, które wyznają zasadę zero waste starają się odpowiedzialnie kupować i konsumować produkty, a także recyklingować i wykorzystywać ponownie te już raz zakupione.

Ta filozofia – czy też sposób życia – zjednuje sobie coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, skoro zewsząd słyszymy o tonach śmieci pływających w oceanach, marnowaniu wody i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie dziwi więc, że chcemy choć w mały sposób przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

blogerzy zero waste
fot. Pixabay

Blogi zero waste

Na szczęście, internet służy niemałą pomocą wszystkim tym, którzy chcą być jak najbardziej „eko” i dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnym konsumowaniu i ograniczaniu odpadów. Bloggerzy, którzy zajmują się tematem zero waste podpowiadają na przykład, jak robić racjonalne zakupy, piszą też często o gotowaniu bez marnowania (na przykład jak ugotować obiad z resztek). Warto udać się na ich strony, jeśli potrzebujemy rad w zakresie filozofii zero waste.

5. Katarzyna Wągrowska – „Ograniczam się”

Blog istnieje od 2015 roku, a jego autorka oprócz niego prowadzi także wykłady, warsztaty i kursy z zakresu zero waste. Napisała i wydała również książkę: „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Na swojej platformie Katarzyna Wągrowska porusza tematy takie jak: zdrowe odżywianie, świadome zakupy, świadoma moda, ekonomia współdzielenia, podróże i kosmetyki domowej roboty.

Autorka oprócz pisania lekkich, life stylowych tekstów nie boi się także poruszać głębszych i trudniejszych tematów, takich jak na przykład aktywizm lub ciemne strony przemysłu turystycznego.

4. Eko Warszawianka

To blog prowadzony przez dwie siostry (Paulinę i Agnieszkę) pochodzące z Torunia. Na swojej stronie, jak zresztą wskazuje jej nazwa, skupiają się na ekologicznym życiu w Warszawie. Dzięki nim dowiemy się na przykład, gdzie w stolicy najlepiej jest spacerować lub kiedy odbywają się targi zero waste. Na blogu znajduje się także bardzo użyteczna wyszukiwarka: pomaga nam ona odnaleźć najbliższy nam sklep typu zero waste (niestety, tylko na terenie Warszawy).

Nie jest to jednak strona jedynie dla mieszkańców stolicy. Siostry publikują także wiele treści, które będą użyteczne dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania. Są to między innymi informacje o produktach ekologicznych.

blogerzy zero waste
fot. Pixabay

3. Agata – Sarnie Życie

Nie jest to blog stricte o zero waste, porusza jednak dość często tę tematykę i robi to w sposób bardzo interesujący, dlatego zasługuje, żeby się tutaj znaleźć. Autorka w sposób spokojny i rzeczowy przedstawia nam swoje sposoby na bycie bardziej ekologicznym: podpowiada, z jakich usług zrezygnować, a z których zacząć korzystać; co możemy przestać kupować do domu, aby generować mniej odpadów; jak dostać jak najlepsze ubrania z drugiej ręki. Każdy wybrany przez nią temat jest bardzo mocno eksplorowany.

2. Tomasz Araszkiewicz – OdpadyBlog

Blog z prawdziwą i konkretną misją. Ma on za zadanie edukować ludzi na temat gospodarki odpadami w Polsce jak i na świecie. Przeczytamy tam przede wszystkim naukowe newsy ze świata recyklingu i ekologii, ale także możemy dokształcić się na temat tego, jak segregować odpady lub jakie prawo panuje obecnie w tym zakresie. Przejrzyste, rzetelne informacje.

1. Julia Wizowska – Na Nowo Śmieci

Podobnie jak Katarzyna Wągrowska, autorka tego bloga robi znacznie więcej – prowadzi wykłady i warsztaty, nagrywa podcast („CO W TYM KOSZU”), wydała także książkę („Nie Śmieci”). Sama o sobie pisze: „Nazywam się Julia Wizowska i jestem Babką od śmieci”.

Na swoim blogu podaje praktyczne rady, jak żyć zgodnie z zasadami zero waste na co dzień – na przykład jak robić zakupy, jakie są przydatne gadżety lub wiele przepisów na rzeczy typu DIY, czyli „zrób to sam”. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce stać się bardziej ekologiczny i nie wie, od czego zacząć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here