Chroń się przed komarami

Ładna pogoda zachęca do spędzania czasu na łonie natury. Niestety, wiosną i latem podczas spacerów w lesie czy nad wodą relaks utrudniają kąsające ciało owady. Jeden z najbardziej uciążliwych gatunków to oczywiście komar, którego ukąszenie wywołuje nieprzyjemne uczucie swędzenia, opuchliznę, a niekiedy nawet reakcję alergiczną. Jak uchronić się przed komarami, aby nadal móc cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu? Pomocne mogą okazać się naturalne sposoby na komary, czyli olejki eteryczne.

Olejki eteryczne na komary

Komary namierzają swoją ofiarę przede wszystkim za pomocą węchu. Wabi je zapach skóry, a zwłaszcza zapach potu. Poza regularnymi kąpielami w upalne dni, przed ukąszeniami komarów mogą chronić również zapachy naniesione na skórę w celu odstraszenia owadów. Korzystanie ze specjalnych preparatów zawierających silne środki chemiczne nie zawsze okazuje się bezpieczne, dlatego warto wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązanie, czyli olejki eteryczne na komary. Ich intensywny, ale naturalny zapach skutecznie zniechęca owady do siadania na skórze, a tym samym zapobiega ukąszeniom. Jakie olejki eteryczne działają na komary? Najlepiej znane to:

  • olejek lawendowy,
  • olejek lemongrasowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek goździkowy,
  • olejek geraniowy.

Część wymienionych olejków eterycznych na komary działa odstraszająco również na meszki czy kleszcze, dlatego będą to produkty uniwersalne na spacer po lesie czy spacer nad rzeką. Poza tym, każdy z nich ma też wiele innych właściwości, które mogą okazać się przydatne w codziennym życiu. Przykładowo, olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się na skórę, ponieważ działa antybakteryjnie. Z kolei olejek goździkowy w naturalny sposób łagodzi ból zębów i stany zapalne jamy ustnej.

Jak stosować olejki eteryczne na komary?

Olejki eteryczne na komary są naturalne i bezpieczne do stosowania nawet w przypadku małych dzieci. Większości z nich nie wolno jednak aplikować na skórę bezpośrednio, lecz dopiero po rozcieńczeniu w oleju bazowym. Może to być zwykły olej spożywczy – słonecznikowy lub rzepakowy – w którym rozpuszczonych zostanie kilka kropli olejku eterycznego. Tak przygotowanym domowym preparatem można nacierać odsłoniętą skórę, jednocześnie ją pielęgnując. Z olejków eterycznych na komary da się przygotować także mgiełki do aromatyzowania wnętrz, dzięki czemu owady nie będą zainteresowane przebywaniem w mieszkaniu. Wystarczy wymieszać je z wodą i przelać płyn do butelki z atomizerem, a następnie spryskać preparatem firanki, zasłony czy tapicerki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here