5 istotnych faktów na temat ogrzewania domku drewnianego, które warto znać

Domki drewniane mogą być wspaniałym uzupełnieniem życiowej przestrzeni. Mieszkanie w jednym z tych budynków to doświadczenie, któremu nie może dorównać nic innego. Ciepłe, zachęcające wnętrza domków z drewna oferują spokojne, ciche życie pośród natury i są bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego każdego z nas.

Co więcej, bale są świetnymi naturalnymi izolatorami – nie ma co do tego wątpliwości. Drewno ma również masę termiczną, co oznacza, że ​​Twój domek będzie w stanie utrzymać komfortową temperaturę przez cały rok. Jednak musisz wiedzieć, że same kłody nie zapewnią Ci wystarczającej ilości ciepła podczas mroźnych zimowych miesięcy. Ogrzewanie domku drewnianego jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat ogrzewania domku z drewna.

  1. Opcje ogrzewania

Jest wiele sposobów na ogrzanie wnętrza drewnianej konstrukcji, jednak najważniejszą wskazówką jest to, że domy z drewna można ogrzewać w taki sam sposób, jak ogrzewa się domy z cegły. Możesz użyć kominka na drewno lub pieca na paliwo stałe. Kolejną opcją jest kuchenka na gaz ziemny lub piec paletowy. Natomiast, jeśli chodzi o grzejniki elektryczne, to dostępne są nieskończone możliwości. Warto jest dodać, że grzejniki akumulacyjne również są świetnym wyborem. Można nawet zainstalować ogrzewanie podłogowe lub wbudować wymiennik ciepła powietrze-powietrze. Co więcej, dostępne są również grzejniki zasilane energią słoneczną, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dlatego, warte uwagi jest profesjonalne zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Tak naprawdę, wszystko jest możliwe. Na szczęście, domki drewniane dobrze utrzymują ciepło i są łatwe do ogrzania. W większości przypadków wystarczy elektryczny grzejnik. Natomiast, aby uzyskać dodatkowe ciepło, nie zapomnij o dywanach, które niwelują stąpanie po zimnej podłodze.

  1. Jakość okien

Jeśli chodzi o zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domku drewnianym, to niezwykle ważna jest jakość okien, które wybierzesz. Szukaj produktów, które mają certyfikowane oceny energooszczędności. Pamiętaj, że chcesz, aby Twoje okna były energooszczędne tak, aby zapobiegać utracie ciepła. Okna z podwójnymi szybami z pewnością pomogą w utrzymaniu ciepła i przytulności w Twoim drewnianym domu. Należy pamiętać, że do wyboru masz również okna z potrójnymi szybami. Co więcej, jeśli chodzi o okna, to trzeba zadbać o ich szczelność – gdy nie są szczelne, użyj pianki poliuretanowej. Warto jest dodać, że tam, gdzie to możliwe, powinieneś starać się mieć duże okna wychodzące na południe, aby zmaksymalizować nasłonecznienie wpadające i ogrzewające wnętrze budynku. Pamiętaj, że słońce daje dużo darmowego ciepła, więc warto jest je jak najlepiej wykorzystać. W ciągu dnia przez okna dosłownie wlewa się słońce i wytwarza ciepło w całym domku, a Ty możesz cieszyć się komfortową temperaturą nawet zimą.

  1. Odpowiednia izolacja

Z racji tego, że bale są doskonałymi naturalnymi izolatorami, ludzie często lekceważą znaczenie właściwej izolacji podczas budowy konstrukcji z drewna. Jak się okazuje, sprawienie, by domki drewniane były naprawdę ciepłe i zachęcające, często może być tylko kwestią odpowiedniej izolacji. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku domu murowanego, o ile Twój domek drewniany jest dobrze zbudowany, dobrze izolowany i odporny na przeciągi, nie będziesz miał problemów z jego ogrzaniem. Warto jest dodać, że izolacja jest szczególnie ważna w obszarze dachu i podłogi – ponad 70% ciepła może uciekać przez te części. Zastosowanie drewnianych łat i membran przeciwwilgociowych może radykalnie poprawić efektywność energetyczną domku z drewna. Jeśli chodzi o ocieplenie drewnianych ścian, to warto jest to zrobić w przypadku, gdy zimowe warunki pogodowe są naprawdę surowe. Najlepszymi materiałami do tego zadania są styropian i pianka poliuretanowa. Pamiętaj, że wszelkie prace ociepleniowe ścian muszą zostać wykonane w czasie procesu budowy, inaczej konieczne będzie rozmontowywanie ścian.

  1. Właściwe fundamenty

W większości przypadków, za projekt fundamentów dla domku z drewna odpowiada inżynier budowlany lub architekt. Aby wybrać najlepszy rodzaj podłoża, taki architekt musi wziąć pod uwagę kilka czynników, jak na przykład topografia, poziom wód gruntowych, rodzaj gleby, itp. Dlatego, dobrze zaprojektowany podkład pod domki drewniane ma znaczący wpływ na redukcję strat ciepła i efektywność energetyczną. W połączeniu z odpowiednią izolacją podłogi, właściwie skonstruowany fundament sprawi, że przez grunt pod domem nie będzie przenikało zimno. Niestety, często zdarza się tak, że zwyczajnie izolacja podłogi jest pomijana. Jednak należy pamiętać, że bez odpowiedniej izolacji podłogi przez cały dzień tracimy dużo ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest standardowo wyposażony domek z drewna w izolację podłogi o grubości 100 mm, która zapobiega utracie ciepła nawet zimą. Warto jest dodać, że fundamenty budynku powinny być zaprojektowane tak, aby zapobiec wnikaniu wilgoci do konstrukcji. Zapewnia to dłuższą żywotność i zapobiega rozwojowi pleśni i gniciu drewna.

  1. Kontrola wilgoci

Drzewa z natury są zdolne do wchłaniania dużych ilości wody, co ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i rozwoju. Jednak, ta właściwość drzew nie jest tak przydatna dla właścicieli domków drewnianych. W rzeczywistości, jest bardzo szkodliwa – może prowadzić do inwazji owadów, infiltracji powietrza, gnicia drewna i innych problemów spowodowanych przez wodę. Niekontrolowana wilgoć jest wrogiem każdego domku z drewna. Każda wchłonięta wilgoć zacznie rozwijać pleśń, powodując gnicie i rozpad drewnianej struktury. Nie uszczelnione bale zaczną tworzyć szczeliny powietrzne, wpuszczając chłodne powietrze i uwalniając ciepło. Aby temu zapobiec, kłody, które zostaną użyte do budowy konkretnego domu, muszą być odpowiednio cięte, przechowywane i suszone. A po zakończeniu fazy budowy możesz powstrzymać zgniliznę, owady i pleśń, wykonując co dwa lata konserwację z uszczelnianiem i barwieniem. Dlatego, tak ważne jest szpachlowanie domku drewnianego, które służy do wypełniania szczelin między balami, a innymi materiałami. Uszczelnianie wszelkich małych pęknięć lub dziur między oknami, a drzwiami sprawi, że wilgoć z zewnątrz nie będzie przedostawać się do środka.

Nie ma wątpliwości co do tego, że domki drewniane to niezwykłe konstrukcje. Te piękne drewniane budynki są przyjazne dla środowiska i bardzo ekonomiczne, ale także odznaczają się niesamowitą wytrzymałością i trwałością. Ale pewnie nie wiedziałeś, że w takim domku z drewna można mieszkać przez cały rok? To jest możliwe przede wszystkim ze względu na właściwości izolacyjne drewna, ale jeśli podejmiesz pewne kroki, to poczujesz przyjemną i ciepłą temperaturę wewnątrz budynku nawet w czasie najmroźniejszej pogody. Warto jest zadbać o komfort spędzania czasu w domkach drewnianych, jeśli mają służyć Ci nie tylko w czasie letnich, ciepłych dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here