Obecnie coraz więcej osób przekonuje się do zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, poprawiających stan ich skóry. Tym samym popyt na usługi kosmetologów niemal na pewno będzie rósł w kolejnych latach. Z tego względu osoby, które są zainteresowane tą ścieżką kariery, powinny rozważyć podjęcie studiów kosmetologicznych.
Polacy doceniają rolę pielęgnacji skóry
Jeszcze do niedawna większość osób (w tym głównie kobiet) ograniczała się do sporadycznych zakupów produktów do pielęgnacji cery; znacznie większym zainteresowaniem cieszyły się produkty do makijażu. Obecnie jednak można zaobserwować zmiany w tej kwestii. Coraz więcej osób dba o właściwą pielęgnację skóry, dobór odpowiednich preparatów czy ochronę przeciwsłoneczną. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też zabiegi pielęgnacyjne. Można się spodziewać, że trend ten będzie przybierać na sile – a to z kolei świetna wiadomość dla wszystkich kosmetologów i osób, które dopiero rozważają pracę w tym zawodzie.
Aby móc pracować jako kosmetolog, niezbędne jest jednak uzyskanie odpowiedniego wykształcenia – czyli ukończenia co najmniej studiów I stopnia.
Studia kosmetologiczne – czego można się na nich nauczyć?
Czego uczą się studenci kosmetologii? Mogłoby się wydawać, że studenci kosmetologii zdobywają wiedzę głównie z zakresu wykonywania zabiegów kosmetologicznych. Nie jest to jednak prawda; kosmetolog musi posiadać sporą wiedzę z różnych dziedzin, od mikrobiologii i histologii, przez anatomię, aż po fizjologię i dermatologię. Osoby, które chciałyby studiować kosmetologię, powinny zatem zwrócić uwagę na program studiów na wybranej uczelni – i sprawdzić, czy obejmuje wspomniane wyżej dziedziny wiedzy.
Na przykład osoby, które wybiorą kierunek kosmetologia na Uczelni WSB Merito (dawnej Wyższa Szkoła Bankowa) nie tylko zdobędą wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii czy mikrobiologii, ale też nauczą się analizować składy kosmetyków i dobierać produkty dopasowane do potrzeb klienta. Oprócz tego studenci uczą się również rozpoznawać problemy skórne klientów, doradzać odpowiednie zabiegi, wykorzystywać niefarmakologiczne metody leczenia w dermatologii i kosmetologii czy wreszcie – posługiwać się sprzętem do wykonywania zabiegów kosmetologicznych.
Co istotne, program studiów na kierunku kosmetologia w WSB Merito został przygotowany we współpracy m.in. z placówkami medycznymi, producentami kosmetyków oraz hotelami, na terenie których funkcjonują gabinety SPA&wellness – dzięki temu studenci mogą mieć pewność, że wiedzę i umiejętności, jakie zdobywają na zajęciach, wykorzystają później w pracy zawodowej.
Jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów kosmetologii?
Osoby, które ukończą studia kosmetologiczne, bez problemu powinny znaleźć zatrudnienie nie tylko w gabinetach kosmetologicznych i salonach urody, ale również w ośrodkach SPA&wellness, klinikach medycyny estetycznej czy nawet – w firmach kosmetycznych (ze względu na znajomość produktów kosmetycznych, umiejętność analizowania składów i doradzania klientom). Warto także pamiętać, że absolwent kosmetologii może również zdecydować się na otworzenie własnego gabinetu kosmetologicznego.
Reklama.