Nowoczesne pompy ciepła

Nowoczesna pompa ciepła to urządzenie pojawiające się w coraz większej liczbie polskich domów. Zależnie od przeznaczenia jest ona odpowiedzialna za podgrzewanie wody użytkowej lub grzanie pomieszczeń. Może też pełnić obie te funkcje, stanowiąc alternatywę dla standardowych rozwiązań. Niestety w dzisiejszych czasach ogrzewanie domu w bardziej tradycyjny sposób nierzadko wiąże się z wysokimi opłatami. Olej, węgiel czy gaz to surowce naturalne, których złoża zaczynają się wyczerpywać, co z kolei przekłada się nie tylko na stopniowy wzrost cen, ale także na pogarszający się stan naszej planety. Z tego też powodu coraz więcej Polaków stawia na nowoczesne pompy wykorzystujące źródła odnawialne. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Dolne i górne źródła ciepła, czyli zasada działania pomp

Do wspomnianych wyżej źródeł odnawialnych zaliczamy wodę, powietrze oraz grunt. Nazywa się je dolnymi źródłami ciepła. Stanowią podstawę działania nowoczesnych pomp i są również kluczowym czynnikiem decydującym o doborze właściwego rodzaju pompy ciepła. Praca takiego urządzenia opiera się bowiem na poborze energii z jednego ze źródeł, a następnie wykorzystaniu jej do ogrzania pomieszczeń lub wody. Pompa ciepła do ogrzewania wody stanowi zatem łącznik pomiędzy źródłem odnawialnym a systemami rozprowadzania ciepła. Systemy te nazywane są górnymi źródłami ciepła.

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Jak zauważają eksperci, pompa pobiera z otoczenia nawet 3–4 razy więcej ciepła, niż zużytej w tym celu energii elektrycznej.

Urządzenia tego typu przydają się nie tylko jesienią i zimą, ale także w upalne, letnie dni. Obieg pompy ciepła możemy bowiem odwrócić, w wyniku czego to nasz dom przeradza się w źródło ciepła, zaś dotychczasowe źródło dolne – w miejsce jego przeniesienia. Proces ten jest niezwykle wydajny, dzięki czemu wszyscy domownicy mogą cieszyć się optymalną temperaturą pomieszczeń, nawet w najgorętsze dni.

Dobór źródła ciepła

To, jaki rodzaj pomp ciepła najlepiej nadaje się do naszego domu, zależy przede wszystkim od źródła dolnego. Planując ogrzewanie za pomocą pompy typu woda-woda, powinniśmy przygotować się na konieczność utworzenia dwóch studni. Z jednej z nich pobieramy wówczas ciepło, zaś ochłodzoną wodę odprowadzamy do drugiej studni. Metoda ta wymaga jednak spełnienia wielu rygorystycznych wymogów, przez co bardzo rzadko sięga się po nią w budownictwie mieszkalnym.

Znacznie przystępniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła do ogrzewania wody pobierające energię z gruntu. Wykorzystują one rury HDPE czy PEX, nazywane kolektorami płaskimi, lub sondy gruntowe. Kolektory płaskie to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla właścicieli dużych działek. Jeżeli rury nie zmieszczą się na naszym terenie, możemy zdecydować się na ułożone pionowo sondy gruntowe. Rozwiązanie to przynosi najlepsze efekty przy podłożu wilgotnym i zwięzłym.

Spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła za najprzystępniejsze uchodzą jednak modele powietrzne. Źródło to jest bowiem dostępne wszędzie, zaś przygotowanie instalacji pompy nie wiąże się z kosztownymi odwiertami. I chociaż przy bardzo niskich temperaturach powietrza, od -15 do -20°C, efektywność pompy może osłabnąć, problem ten można obejść, montując niedrogie grzałki elektryczne. Niewątpliwym atutem pomp tego typu jest również fakt, że ciepło możemy pobierać także z powietrza wyrzutowego.

Dodatkowe oszczędności

Pompa ciepła do ogrzewania wody to urządzenie niezwykle korzystne dla naszych portfeli. Możliwość uniezależnienia się od dostawców ogrzewania sprawia bowiem, że koszty jej montażu stopniowo się zwracają. Oszczędności możemy dodatkowo zwiększyć, wzbogacając domową instalację o panele fotowoltaiczne. Niskie zużycie prądu przez pompy sprawia, że tańsza energia pozyskiwana z promieni słonecznych wystarcza nam do zasilania wszystkich domowych urządzeń.

Pompy ciepła w przemyśle

Chociaż nowoczesne pompy ciepła cieszą się popularnością szczególnie w domach jednorodzinnych, nie oznacza to, że nie mogą korzystać z nich także obiekty przemysłowe. Ponieważ w budynkach tego typu stosuje się przede wszystkim układy kaskadowe, eksploatacja pomp ciepła zasilanych źródłami odnawialnymi staje się jeszcze tańsza. Rolę dolnego źródła ciepła w dużej mierze pełni tu bowiem wysoka temperatura, generowana wewnątrz budynku przez pracujące maszyny.

Niezawodność pomp

Wszystkie rodzaje pomp ciepła odznaczają się wysoką efektywnością. Starannie wykonane, nowoczesne komponenty sprawiają, że urządzenia te są zdolne do bezawaryjnej pracy nawet przez 25 lat. Należy jednak pamiętać, że prawdziwą gwarancję skuteczności uzyskamy, stawiając wyłącznie na urządzenia od sprawdzonych dostawców – na przykład polskiej firmy Nowoczesne Grzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here