soda oczyszczona
fot. Pexels.com

W ostatnich latach do łask wracają ekologiczne sposoby na prowadzenie domu, znane naszym babkom i prababkom. Prym w plejadzie naturalnych substancji przydatnych przy sprzątaniu wiedzie soda oczyszczona.

Ekologiczne środki do czyszczenia

Sklepowe środki czystości są pełne niebezpiecznych związków chemicznych. Osoby, które zajmują się sprzątaniem zawodowo, po latach pracy mają niższą wydolność oddechową w porównaniu do ludzi, którzy nie byli wystawieni na działanie tych środków. Substancje chemiczne zawarte w gotowych środkach są niebezpieczne nie tylko dla naszych płuc, ale również dla środowiska. Ekolodzy od lat alarmują, że niektóre z powszechnie stosowanych substancji zanieczyszczają środowisko naturalne.

eko sprzątanie
fot. Pexels.com

Ze względu na powyższe powody warto zainteresować się stosowaniem własnych środków czystości. Możemy je przygotować w domu na bazie kilku prostych, dostępnych od ręki produktów, takich jak ocet, boraks (boran sodu) czy soda oczyszczona. Samodzielnie stworzone środki czyszczące nie mają wad typowych dla produktów ze sklepu. Nie są szkodliwe dla naszych dróg oddechowych ani skóry (koniec z podrażnieniami na rękach!). Są tak samo skuteczne jak środki dostępne w drogeriach, a koszt ich przygotowania jest bardzo niski. Ponadto samodzielnie przygotowane środki czystości nie są szkodliwe dla środowiska ani dla zwierząt, dzięki czemu możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych pupili.

Soda oczyszczona. Zastosowania w domu i jej właściwości

Soda oczyszczona to potoczna i marketingowa nazwa związku chemicznego – wodorowęglanu sodu. W kuchni uwielbiamy ją przede wszystkim za jej właściwości fermentujące, dzięki którym wspomaga ona wypiekanie ciasta. Możemy używać jej również w celach kosmetycznych. Na przykład wymieszana z wodą jest świetnym płynem do płukania ust – neutralizuje nieprzyjemny zapach. Pastę z sody oczyszczonej wykorzystuje się również jako środek łagodzący na ukąszenia owadów. Ponadto warto zauważyć kolejną zaletę sody oczyszczonej, jaką są właściwości bakteriobójcze.

Z uwagi na jej właściwości czyszczące (soda oczyszczona jest środkiem bardzo lekko żrącym) oraz pochłanianie zapachów używa się ją w wielu domowych preparatach do sprzątania. Wręcz idealnie sprawdza się jako eko środek czystości. Ponadto łatwo usuwa również zabrudzenia, także te z ubrań. Soda oczyszczona na plamy sprawdza się w przypadku tłustych zabrudzeń, plam potu, a nawet wymiocin!

Domowe środki – zrób to sam

sprzątanie
fot. Pexels.com

Samodzielnie przygotowane środki czystości to rozwiązanie idealne dla osób, które dbają o ekologię. Jednym z najprostszych i najbardziej przydatnych domowych środków czyszczących jest uniwersalny środek do czyszczenia powierzchni, który powstaje poprzez zmieszanie dwóch łyżek octu i dwóch łyżek boraksu z dwoma szklankami ciepłej wody. Dla atrakcyjnego zapachu do mieszanki warto dodać kilka kropel olejku eterycznego, który może ponadto wnieść dodatkowe działanie dezynfekujące.

Soda oczyszczona w połączeniu z gorącą wodą i olejkiem cytrynowym stanowi roztwór idealny do mycia naczyń. Po potraktowaniu ich taką mieszanką warto przepłukać naczynia w occie, który ma właściwości nabłyszczające. Nasza zastawa będzie lśniła! Dzięki zagotowaniu wody z sodą oczyszczoną i pozostawieniu roztworu na kilka godzin można odratować również przypalone garnki.

Czyszczenie piekarnika to kolejne zadanie dla sody oczyszczonej. Zastosowanie jej w formie pasty (soda oczyszczona wymieszana z niewielką ilością wody) pozwala na pozbycie się przypaleń. Dodatkowo na zawsze pożegnamy nieprzyjemny zapach z naszego piekarnika. Podobna pasta znajduje również zastosowanie w myciu płytek łazienkowych i fug między nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here