praca w ochronie środowiska

Dział ochrony środowiska staje się w ostatnich latach bardzo popularną dziedziną wśród młodych Polaków. Świadczą o tym statystyki GUS, które wykazują, iż rokrocznie szkoły i uczelnie wyższe wypuszczają na rynek absolwentów, których uwagę skupia praca w ochronie środowiska.

Jednak jak zacząć pracę przy ochronie środowiska, aby praca w ochronie środowiska poza poczuciem wypełniania ważnej misji oraz pasji dawała również możliwości finansowe?

Globalne ocieplenie, które powoduje smog, a także plastik i śmieci w morzach i oceanach przyczyniające się do wymierania gatunków zwierząt to kilka z wielu współczesnych problemów, które wymagają odpowiedniego przeciwdziałania ze strony człowieka. Dlatego ochrona środowiska jest tak ważna.

Praca w ochronie środowiska

Wybierając własną drogę zawodową, związaną z pracą w ochronie środowiska, powinniśmy na samym początku ustalić interesujący nas cel. Pierwsze na myśl przychodzą szkoły, które otworzą nam drogę do kariery w ekologii. Polskie uczelnie oferują studia, po których możemy uzyskać stopień inżyniera, licencjata lub magistra z ochrony środowiska, które to pozwolą nam zagłębić się w meandra wiedzy z tego zakresu. Możemy wybrać spośród kilkunastu konkretnych specjalizacji. Należy jednak pamiętać, iż studia te są dość wymagające i wymagają od nas sporych pokładów czasu i prócz wykładów oraz ćwiczeń obejmują również zajęcia laboratoryjne, projektowe oraz terenowe.

Dyplom ukończonej uczelni lub technikum o kierunku ochrony środowiska otworzy nam więc możliwość podjęcia pracy między innymi w:

– przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej;
– administracji rządowej i samorządowej;
– biurach projektów i firmach budowlanych;
– inspektoratach ochrony środowiska;
– laboratoriach lub stacjach prowadzących monitoring stanu środowiska naturalnego.

Pamiętajmy jednak, iż praca w ochronie środowiska nie zawsze wymaga od nas wykształcenia stricte związanego z tą dziedziną. Równie dobrze możemy znać się na biologii lub chemii.

W zdobyciu pracy w ochronie środowiska pomóc nam mogą również certyfikaty ukończonych kursów.

Jak zacząć pracę przy ochronie środowiska? – Gdzie szukać ofert pracy?

Wpisując po prostu tę frazę w wyszukiwarce, trafimy jedynie na te najbardziej rozchwytywane oferty pracy. Lepszym pomysłem będzie, jeżeli wpierw zajrzymy na strony internetowe firm i organizacji, dla których chcielibyśmy pracować. Na ich domenach internetowych znajdziemy specjalne zakładki, które przeznaczone są ofertom pracy. Warto również zerknąć na ich profile na LinkedIn. Istnieją również specjalne wyszukiwarki skoncentrowane na wyszukiwaniu ofert pracy związanych z ochroną środowiska.

Posiadając spójne i rzetelne dokumenty rekrutacyjne możemy zacząć aplikować i sprawić, że ochrona środowiska z naszej pasji przerodzi się również w sposób zarabiania na życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here