Kompresja i gromadzenie sprężonego powietrza

0
1164

Systemy sprężonego powietrza są dostępne nie tylko w dużych lub mniejszych zakładach przemysłowych, ale też w przydomowych garażach, niewielkich zakładach rzemieślniczych ale też zakładach samochodowych, stolarskich itd. Głównym i zarazem największym elementem każdej instalacji jest oczywiście zbiornik powietrza, powietrze w środku jest sprężone i używa się go do przechowywania gazu. Gaz do środka jest tłoczony przez kompresor powietrza.

Zastosowanie zbiornika powietrza

Zbiornik powietrza najczęściej jest stosowany tam, gdzie występować mogą spadki ciśnienia, ale również w miejscach, gdzie pobór powietrza jest nierównomierny i zróżnicowany. Sprężony gaz wewnątrz zbiornika na sprężone powietrze pozwolą użytkownikowi utrzymać prawidłowe ciśnienie oraz co najważniejsze unikać problemów związanych ze spadkami ciśnienia. Warto pamiętać o tym, aby używany przez nas zbiornik był wyposażony w odpowiednią dokumentacją wymaganą zgodnie z prawem unijnym. Wymagany jest również atest ciśnieniowy.

zbiornik

Zbiorniki mogą być umiejscawianie zarówno poziomo jak i pionowo – odpowiednio do wymagań warunków pracy urządzenia. Wykonuje się je ze stali węglowej, nierdzewnej. Malowane są najczęściej proszkowo, a potem galwanizowane i ocynkowywane. Ponadto przy zbiornikach powietrza są często spotykane zawory bezpieczeństwa, jak również manometr, spotkać się można również z dodatkowym kurkiem manometrycznym oraz rurkę spustową.

Wybór kompresora powietrza

zbiorniki

Wybierając kompresor powietrza, należy pamiętać o ciśnieniu roboczym wszystkich urządzeń, które będą zużywać sprężone powietrze, musimy być pewni że kompresor będzie w stanie zasilić urządzenia wystarczająco wysokim ciśnieniem co pozwoli poprawnie pracować podpiętym do sprężarki urządzeniom. Zbyt niskie ciśnienie sprawi, że urządzenie może nie zadziałać w ogóle, natomiast zbyt wysoki poziom ciśnienia sprawi, że sprzęt, jak i sprężarka zużyją się szybciej. Wszystkie urządzenia posiadają określone względem wydajności wymagania, wymagania te zapewniają poprawną pracę całego układu, należy ustalić stopień zużycia sprężonego powietrza, nie można pominąć tego elementu.

Gdzie stosuje się osuszacze sprężonego powietrza?

Osuszacz przemysłowy powietrza

Osuszacz sprężonego powietrza stosuje się w celach poprawy parametrów powietrza sprężonego dla odpowiednich i pojedynczych odbiorników, można go użyć również w przypadku większych instalacji złożonych z wielu odbiorników czy urządzeń. Filtr taki usuwa wodę i inne ciekłe materiały, zapewnia użytkownikowi pełną kontrolę jakości powietrza. Oczywistym jest iż oczyszczone sprężone powietrze, w którym nie ma wilgoci oraz przefiltrowane z kropel wody spowolni proces korozji urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here