oczyszczacz powietrza
fot. Pexels.com

Zima to okres, w którym większość czasu spędzamy w domu. Warto zadbać o to, by oddychać czystym powietrzem – wietrzenie może być bardzo utrudnione. Dobrym pomysłem może okazać się oczyszczacz powietrza. Czy warto postawić na taki sprzęt?

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

To świetny wybór przede wszystkim dla osób, które mają problemy z oddychaniem lub cierpią na astmę. W tych przypadkach oczyszczacz powietrza może znacznie poprawić jakość życia. Jego działanie przełoży się na skuteczniejszy sen i lepsze funkcjonowanie za dnia. To także redukcja ryzyka złapania różnych infekcji, a nawilżenie powietrza dodatkowo pozytywnie wpływa na naszą cerę i ogólny samopoczucie. Jak widać, powodów jest bardzo wiele! Części z nas jednak zapewne narzuca się pytanie – czy warto inwestować w takie urządzenie? Czy nie lepiej po prostu otworzyć okno?

powietrze
fot. Pexels.com

Oczyszczacz powietrza a wietrzenie

Wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien to sprawdzony, skuteczny i wygodny sposób na odświeżenie powietrza w mieszkaniu. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Mieszkańcy największych polskich miast – m.in. Krakowa, Warszawy czy Katowic – borykają się z problemem wszechobecnego smogu, który nasila się jesienią i zimą. W takiej sytuacji otwarcie okien może pogorszyć sytuację przez wpuszczenie zanieczyszczeń do pokoju. Kolejnym problemem w zimowych miesiącach jest oczywiście niska temperatura.

wietrzenie
fot. Pexels.com

Zima nie jest jednak jedynym okresem, w którym przyda nam się oczyszczacz powietrza. Obecne w powietrzu pyłki są zmorą alergików – ich największe stężenie przypada na wiosnę. Oprócz tego, jeśli za naszym oknem znajduje się plac budowy lub obiekt przemysłowy, do mieszkania może wpadać pył i kurz. Dlatego też warto zainwestować w oczyszczacz powietrza – opinie o poszczególnych produktach są dobrym punktem wyjścia do podjęcia odpowiedniej decyzji. Poniżej przyjrzymy się pięciu modelom oczyszczaczy powietrza do 1 000 zł.

1. Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Oczyszczacz powietrza Xiaomi to uznany, solidny produkt od marki, która w ostatnich kilku latach bije rekordy popularności w branży technologicznej. Mi Air Purifier 3H jest tani i wydajny; charakteryzuje się cichą pracą, potrafi dokładnie oczyścić powietrze z zapachów po gotowaniu, a także pozbyć się bakterii i wielu zanieczyszczeń. Cena urządzenia wynosi około 600 złotych.

To dobry wybór, gdy interesuje nas oczyszczacz powietrza w zimie, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają nam na otwieranie okien. Urządzenie może pracować w trybie automatycznym, regularnie informować o poziomie wilgotności powietrza i konieczności wymiany filtra. Do sterowania oczyszczacza możemy wykorzystać aplikację na smartfona. Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak na działanie automatycznych czujników, które pozostawiają nieco do życzenia. Dlatego Xiaomi ma do zaoferowania też inną wersję oczyszczacza.

2. Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem od Xiaomi jest mocniejszą, bardziej rzetelną alternatywą dla poprzedniego modelu. Wiąże się to także z wyższą ceną, która wynosi około 800 złotych. Urządzenie charakteryzuje się większymi gabarytami, dzięki którym może sprawnie działać w większych pomieszczeniach. Możemy podłączyć go do sieci bezprzewodowej poprzez aplikację Google Home i sterować nim przez Asystenta Google. Mi Air Purifier Pro cechuje się lepszą automatyzacją niż opisany wcześniej model, a do największych zalet zalicza się filtr.

3. Oczyszczacz Sharp UA-PF40E-W

To propozycja od nieco mniej znanej marki, jednak wciąż jest to bardzo solidne urządzenie. Producent przewidział zastosowanie tego sprzętu w pomieszczeniach o wymiarach do 28 metrów kwadratowych. W zestawie znajdziemy kilka filtrów na różnego rodzaju zanieczyszczenia w powietrzu. Urządzenie oferuje tryby pracy o różnej prędkości – w zależności od natężenia zanieczyszczenia – oraz tryb automatyczny, który samoczynnie dopasowuje się do jakości powietrza. Nie ma tutaj wbudowanego nawilżacza, jednak ciekawym dodatkiem jest system jonizacji Plasmacluster.

Oczyszczacz Sharp UA-PF40E-W jest energooszczędny i cichy, dzięki czemu może być włączony przez całą noc. Cena to około 900 złotych.

4. Oczyszczacz Webber AP8400

Jest to najtańsze z prezentowanych przez nas urządzeń – możemy kupić je już za mniej niż 400 złotych. Produkt firmy Webber sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, na przykład w małym biurze. To dobry wybór dla osób, które nie chcą inwestować w cięższy i droższy sprzęt. AP8400 jest cichy, wydajny i łatwy w montażu – użytkownicy cenią go za jakość działania w stosunku do ceny. Do minusów należy skromna instrukcja, nieco uciążliwe sterowanie i krótka żywotność, co na pewno nie jest zaskakujące przy tak niskiej cenie.

5. Oczyszczacz TCL KJ300F-S3

Ten oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ma wszystko, czego można oczekiwać od produktu z tej kategorii. Jest wydajny i dokładny w swoim działaniu, można też podłączyć go do Wi-Fi i sterować nim zdalnie, za pomocą smartfona. Znajdziemy tutaj cichy, energooszczędny tryb nocny. Konstrukcja urządzenia i jakość wykonania sprawiają, że rzadko będziemy musieli mierzyć się z usterkami czy awariami. Jednocześnie jest to najdroższy produkt w naszym rankingu – oferty z różnych sklepów oscylują wokół górnej granicy zadanego przedziału cenowego. Oczyszczacz zyskał uznanie wielu użytkowników za swoją dokładność, niezawodność i prostotę obsługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here