nawilżacz powietrza
fot. Pexels.com

Włosy, oczy, skóra – wszystko to jest podatne na suche powietrze. Aby zadbać o wygląd, zdrowie i samopoczucie, możemy między innymi zainwestować w nawilżacz powietrza. Przyjrzyjmy się, jak odpowiednio wybrać takie urządzenie.

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Co dokładnie daje nam nawilżacz powietrza? Czy warto kupić tego typu sprzęt? Przede wszystkim warto zastanowić się nad naszymi potrzebami w tej kwestii. Warto pamiętać, że zakup nawilżacza powietrza nie zawsze jest potrzebny. Jego przydatność zależy przede wszystkim od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wartość powyżej 40% jest w pełni wystarczająca – wtedy takie urządzenie może okazać się zbędne.

nawilżacz aromatyzator
fot. Pixabay

Gdy poziom wilgotności spada poniżej 30%, możemy zauważyć problemy wynikające z suchego powietrza. Do najczęstszych efektów należą popękana skóra na dłoniach, wyschnięta skóra, drapanie oczu, matowe włosy czy poczucie nieprzyjemnej suchoty w gardle.

Jak wybrać nawilżacz powietrza i się nie pogubić

Przy wyborze nawilżacza musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię pokoju, w którym go ustawimy. Każde z urządzeń ma ograniczoną moc, która wpływa na jego wykorzystanie.

Jeśli nie mamy czasu sprawdzać poziomu wody i zaprzątać sobie głowy dbaniem o nawilżacz, zdecydujmy się na taki, którym sam się włącza i wyłącza w zależności od wilgotności w powietrzu. Sprzęty z tą funkcją zazwyczaj także same nas informują, że nadszedł czas na dodanie wody. Nawilżacz z jonizatorem poprawi nasze ciśnienie tętnicze i nasze ogólne samopoczucie. Warto też zwrócić uwagę na poziom hałasu poszczególnych modeli. To szczególnie istotne, gdy planujemy włączać urządzenie na noc lub ustawić je w pokoju, w którym śpi dziecko.

grzejnik na ścianie nawilżacz
fot. Pexels.com

Poniżej podajemy kilka propozycji, które pomogą określić, jaki nawilżacz powietrza wybrać, żeby odpowiadał naszym potrzebom i – co również istotne – kieszeni.

1. Nawilżacz RAVEN EN003

To jedno z tańszych urządzeń na rynku – jego cena to niewiele ponad 200 złotych. Mimo tego potrafi dobrze nawilżyć powietrze i pomoże nam odetchnąć. Uwagę zwraca przede wszystkim wygląd sprzętu – jest kanciasty i futurystyczny, dzięki czemu nawilżacz przypomina rzeźbę z muzeum sztuki współczesnej. Taki design ma swój urok, lecz nie każdemu będzie odpowiadać. Niewątpliwą zaletą jest jednak pojemność (4 litry) i wydajność.

RAVEN EN003 jest w stanie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu do 20 metrów kwadratowych. Do często wymienianych wad wlicza się mocne światło oraz głośność, z jaką pracuje – nie jest to odpowiedni wybór, gdy chcemy zostawić urządzenie włączone na noc. Możemy za to sterować nim za pomocą pilota lub ustawić wyłącznik czasowy. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę ten sprzęt, gdy szukamy bardzo tanich, lecz skutecznych nawilżaczy.

2. Nawilżacz Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Xiaomi kojarzymy głównie z popularnymi smartfonami, jednak marka rozszerza swój wachlarz produktów na wiele różnych obszarów. Głównie jest to elektronika domowa codziennego użytku. Choć pewnie słyszeliśmy o hulajnogach Xiaomi czy automatycznych odkurzaczach, niewiele osób wie, że chiński gigant ma w swojej ofercie także antybakteryjne nawilżacze powietrza.

Mi Smart Antibacterial Humidifier cechuje się prostym, acz solidnym wykonaniem. Nawilżacz ma wbudowany higrometr i termometr. Znajdziemy tu także możliwość włączenia lub wyłączenia urządzenia przy określonym poziomie wilgotności. Podobnie jak z wieloma innymi produktami Xiaomi, można nim sterować smartfonem za pomocą aplikacji. Czasem jednak możemy napotkać pewne problemy z połączeniem lub samą obsługą. Zbiornik o pojemności 4,5 litra starcza na długi czas, a tryb nocny umożliwia wyłączenie światła w określonych godzinach. Niestety jest wciąż lekko słyszalny, przez co może wytrącić nas ze snu. Mimo niskiej ceny wynoszącej około 250 złotych jest to produkt wysokiej jakości, któremu można zaufać. Ważne jest również to, że urządzenie potrafi też oczyszczać powietrze.

3. Nawilżacz Philips HU4803/01

Mniej pojemny niż nawilżacz Xiaomi, ale o większej mocy, a także wyższej cenie – około 500 złotych. Nawilżacz Philipsa jest w stanie sprawnie pracować na przestrzeni do 25 metrów kwadratowych. Producent chwali się technologią Philips Nanocloud, która stale i automatycznie utrzymuje nawilżenie w od 40 do 60%, usuwając grzyby i bakterie z powietrza.

Czujnik umożliwia automatyczne włączanie i wyłączanie w zależności od wilgotności powietrza. Dużo uwagi poświęcono starannemu filtrowaniu, co zapobiega tworzeniu się osadu z minerałów na filtrze. To także gwarancja rozprowadzania wilgoci równomiernie po pomieszczeniu. Nawilżacz informuje użytkownika, kiedy brakuje wody w zbiorniku i wyłącza się, gdy jest jej za mało. Znajdziemy tu także bardzo dobry i cichy tryb nocny. Nie jest to pod żadnym względem rewolucyjne urządzenie, lecz jest to zdecydowanie solidny wybór. Propozycja od Philipsa jest ceniona za jakość i niezawodność.

4. Nawilżacz Stadler Form Oskar

Ten nawilżacz powietrza łatwo pomylić z… lampą. Ma prosty, nierzucający się w oczy design, dzięki czemu dobrze zlewa się z otoczeniem. To idealny wybór dla fanów minimalizmu, które szukają niezauważalnego nawilżacza. Urządzenie pracuje bardzo cicho i wydziela niewiele światła. Od razu informuje o braku wody za pomocą czerwonej lampki. Jest niezwykle poręczny i ergonomiczny, jednak kompaktowa konstrukcja kryje spore możliwości. Dzięki swojej wydajności jest w stanie nawilżyć powierzchnię teoretycznie do 50 metrów kwadratowych.

Zbiornik ma pojemność 3 i pół litra; możemy go sprawnie wyczyścić dzięki łatwemu dostępowi. Zalety nawilżacza to równoległe rozprowadzanie wilgoci i niezostawianie mokrych plam ani osadu. Kosztujący około 500 złotych sprzęt szwajcarskiej firmy jest prosty w obsłudze i oferuje także funkcję aromaterapii.

5. Nawilżacz Venta Airwasher LW25 Comfort Plus

Venta Airwasher to sprzęt dla osób, którym zależy na jakości. W niektórych sklepach jego cena przekracza nasze założenia, jednak znajdziemy także oferty na kwotę niecałego 1 000 złotych. To nawilżacz i oczyszczacz w jednym. Urządzenie jest dość duże, jednak dzięki temu jest także bardzo wydajne. Pojemność zbiornika wynosi 7 litrów; nawilżacz firmy Venta jest w stanie pracować na powierzchni do 45 metrów kwadratowych. Oprócz nawilżania powietrza może także pozbywać się kurzu, bakterii i drobnoustrojów z pomieszczenia. To idealny wybór do biura przy dużej liczbie osób i suchym powietrzu. Jego największą zaletą (poza samą mocą) jest fakt, że nie trzeba wymieniać filtrów, a części można myć nawet w zmywarce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here