kiełki w diecie fot pexels
fot. Pexels.com

Bomby witaminowe, jakimi są kiełki, zyskują coraz więcej zwolenników. Zachęcają bogatym smakiem, ale też składnikami odżywczymi. Zobacz, co zyskamy dzięki wprowadzeniu kiełków do codziennej diety.

Rodzaje i ich właściwości

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych rodzajów kiełków. Wszystkie obfitują w niezbędne dla naszego organizmu składniki odżywcze. Jednak wykazują one także nieco inne właściwości. Jakie są więc najzdrowsze?

  • Kiełki lucerny – dostarczają witaminy B12 i żelaza, wspierają regenerację komórek miąższowych wątroby, śledziony i trzustki, regenerują florę bakteryjną jelit, poprawiają kondycję włosów i paznokci, wspomagają procesy gojenia i odnowy naskórka, uśmierzają objawy menopauzy, a także zapobiegają osteoporozie i nowotworom.
  • Kiełki rzodkiewki – dostarczają witaminy C, potasu, jodu i magnezu; ponadto zawierają siarkę, która poprawia stan włosów.
  • Kiełki fasoli mung – są źródłem witamin: A1, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K oraz pierwiastków takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk, jod, mangan, lit, selen, miedź, fosfor. Zawierają duże ilości antyutleniaczy, zapobiegających chorobom serca i nowotworom.
  • Kiełki soczewicy – szczególnie polecane dla kobiet w ciąży, gdyż zawierają dużo kwasu foliowego. Oprócz tego dostarczają także witaminy A1, B2, B3, B5, B6, B9, C oraz wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, potasu.
  • Kiełki brokuła – zawierają aż trzydzieści razy więcej przeciwutleniaczy od dojrzałych brokułów, a także koenzym odmładzający Q10 oraz luteinę. Są także źródłem witamin z grupy B, witaminy A, C, K, E, a oprócz tego wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, selenu i manganu. Mają także działanie przeciwnowotworowe.
  • Kiełki rzeżuchy – bogate w jod; działają żółciopędnie, poprawiają apetyt.
  • Kiełki słonecznika – zawierają witaminę E i D, lecytynę oraz kwasy tłuszczowe.
zdrowe kiełki
fot. Pexels.com

Kto w szczególności powinien sięgać po kiełki?

Dosłownie każdy może wzbogacić swoją dietę o kiełki. Szczególnie zimą, kiedy nasza odporność jest obniżona, a w dodatku trwa pandemia. Powinniśmy maksymalnie wykorzystać dobro płynące z natury, aby wzmocnić swój organizm i ustrzec się przed chorobami. Zawarty w kiełkach magnez i potas, pozytywnie oddziałują na dobrą formę i nastrój, co także jest ważne w porach roku o ograniczonej dostępności słońca. Są jednak osoby, które w szczególności powinny pomyśleć o użyciu kiełków w swojej codziennej diecie. Należą do nich z pewnością wspomniane już wcześniej kobiety w ciąży. Przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego w tym pokarmie.

kiełki rzodkiewki
fot. Pixabay

Kiełki to doskonały wybór dla wszystkich, którzy są na diecie lub po prostu starają się zrzucić zbędne kilogramy. Są one lekkostrawne, niskokaloryczne, a do tego bardzo sycące. Do tego zawierają flawonoidy, które pobudzają w wątrobie wydzielanie żółci niezbędnej do sprawnego trawienia (w szczególności tłuszczów). Dzięki nim możemy zdrowo się odżywiać i wciąż chudnąć. O kiełkach powinni pamiętać także wegetarianie oraz weganie. Dodając je do swoich codziennych potraw, uzupełniają w naturalny sposób składniki odżywcze w swoim organizmie. Najlepsze dla osób będących na diecie roślinnej, będą kiełki lucerny i brokuła, gdyż są one najbardziej obfite w witaminę B.

Hodowane czy kupowane?

Bezsprzecznie można stwierdzić, że kiełki to samo zdrowie. Jeśli jednak chcemy zadbać, aby były tak zdrowe, jak to tylko możliwe, zwróćmy uwagę na to, skąd je pozyskujemy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić kiełki, odpowiedź na to pytanie jest prosta. Dostaniemy je w praktycznie każdym markecie. Warto jednak rozejrzeć się za kiełkami w ekologicznych sklepach, szczególnie gdy zależy nam na jakości i świeżości.

kiełki lucerny
fot. Pixabay

Bardzo popularne w ostatnim czasie jest hodowanie kiełków w domu. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ sprzedawane w sklepach kiełki, po otwarciu dość szybko się psują. Natomiast te, które wyhodujemy sami, zachowają świeżość i smak na długo. Warto więc rozważyć zasianie tych roślin w zaciszu naszej kuchni. Nasiona na kiełki, które najłatwiej wyhodować, to nasiona soczewicy, rzeżuchy, czy lucerny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here