Od czego zacząć, budując dom

Bez wahania można powiedzieć, że większość z nas pragnie własnego domu. Z perspektywy czasu budowa domu jest nie tylko dobrą decyzją pod względem prywatnym, ale również finansowym. Wszystko dlatego, że inwestując w nieruchomość jeden raz, nie będziemy zmuszeni płacić odstępnego, jak ma to miejsce w przypadku wynajmowania mieszkania. 

Niestety cały proces budowy nowego domu nie jest wcale tak prosty i łatwy, jak mogłoby się wydawać. Przed inwestorami będzie mnóstwo wyzwań nie tylko finansowych, ale również związanych z wyborem materiałów i wykonawców.

Jak przebiega budowa domu?

Zanim na teren budowy wjedzie ekipa, trzeba będzie załatwić wiele formalności. Na tym etapie należy zgromadzić wszystkie zgody i pozwolenia, włącznie z projektem budowlanym, na podstawie którego rozpoczną się dalsze prace. Same formalności mogą zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Drugi etap to wybór ekipy budowlanej, która zajmie się pierwszymi pracami przygotowawczymi, aby budowa domu mogła rozpocząć się na dobre. Najpierw należy wyrównać powierzchnię i o ile to możliwe ogrodzić działkę. 

Na kolejnym etapie pozostają już czynności bezpośrednio związane z murarstwem. Począwszy od przygotowania wykopów oraz zalania fundamentów, poprzez wykonanie ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. W tym momencie budynek przechodzi w stan surowy otwarty, a więc pierwsze i zarazem najcięższe prace zostają wykonane. 

Ostatni krok to wstawienie stolarki okiennej, drzwiowej, wykonanie instalacji, tynków, posadzek oraz wykończenie domu. 

Ile czasu potrzeba, aby wybudować mieszkanie?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć z wielu powodów. Po pierwsze wszystko zależy od wielkości danego obiektu, od terenu, na jakim powstaje, czynników pogodowych i budżetu. Zdarzają się również nieplanowane opóźnienia bądź całkowite przerwy w budowie, co automatycznie spowalnia sfinalizowanie całego projektu. 

Ciężko jest oszacować czas budowy, jednak można zakładać, że wyniesie od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od nakładów finansowych, zaangażowania oraz braku jakichkolwiek przeszkód z tym związanych. Jedno jest pewne, jeżeli tylko mamy możliwość budowy własnego domu, warto podjąć się tego wysiłku, który z pewnością się opłaci po wielu latach. Nie ma nic wspanialszego jak własny kąt, w którym możemy spędzać czas. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here