nasiona warzyw

Własnoręcznie wyhodowane warzywa to ogrom plusów – zarówno ze względów praktycznych, zdrowotnych, jak i również smakowych. I wbrew pozorom, aby móc cieszyć się wspaniałymi plonami, wcale nie trzeba się bardzo natrudzić! Jeśli masz kawałek wolnego terenu i zastanawiasz się, jak założyć na nim warzywny ogródek – ten wpis jest dla Ciebie.

Pierwsze kroki w ogródku – rady ogrodnika

Aby założyć przy swoim domu lub na działce ogródek warzywny, należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Najlepiej, jeśli będzie ono spełniać pewne warunki: nie zostanie ulokowane ani w zbyt nasłonecznionym, ani w nadmiernie zacienionym miejscu, czy też będzie się znajdować z dala od przestrzeni narażonych na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Niewskazane są też miejsca wietrzne, ani duże skupiska innych roślin, gdyż zwyczajnie będą podbierać sobie cenne składniki z gleby, co może uniemożliwić rozwój warzyw.

Zanim wysiejemy wybrane nasiona warzyw, dobrze jest sprawdzić, jaką dysponujemy ziemią, która powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Dla pewności można sięgnąć po gotowe mieszanki i połączyć je z dostępną glebą, dzięki czemu nieco się użyźni. Koniecznie trzeba wyeliminować z obszaru wszelkie chwasty, gałęzie i kamienie, a samo podłoże najlepiej jest dokładnie przekopać, dzięki czemu ziemia będzie nie tylko lepiej przyswajać wodę, ale i wszystkie cenne wartości.

Gdy ziemia zostanie już spulchniona i przygotowana, a w wybranym miejscu zostaną wyznaczone grządki, można przejść do siania. Niewielu początkujących ogrodników zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak kolejność upraw ziół i warzyw – wiosną można zacząć od cebuli, sałat i marchwi, a także selera oraz pietruszki. Co jeszcze można wyhodować w przydomowym ogrodzie? Brokuły, kalafiory i buraki, a gdy będziemy pewni, że nie pojawią się więcej ujemne temperatury – pomidory, ogórki, a także cukinię. Warto wiedzieć, że niektórych gatunków zwyczajnie nie należy sadzić w bliskiej okolicy, gdyż będą blokować swój wzajemny wzrost.

Co może się przydać podczas uprawiania warzyw?

Chcesz, by Twoje warzywa rosły i były odporne na czyhające dookoła zagrożenia? Koniecznie zainwestuj w nawozy naturalne, które służą wzmocnieniu, a także zabezpieczają rośliny. Mogą też przyczynić się do tego, że Twoje plony będą w lepszej kondycji, a do tego będą szybciej rosnąć, co przełoży się na większą wydajność i lepsze jakościowo plony. W sprzedaży znaleźć można wiele wariantów nawozów – w granulkach, czy wygodnych w użyciu płynach, które wnikają w glebę, wpływając na poprawę jej jakości i wzbogacając o składniki pokarmowe.

Koniecznie trzeba pamiętać także o tym, że rośliny potrzebują systematycznego nawadniania. Jeśli do podlewania mamy niewiele, wystarczające będą konewki, natomiast gdy mówimy o większych zbiorach, warto rozważyć nabycie węża ogrodowego wraz z odpowiednią końcówką typu pistolet z regulacją lub przygotowanie systemu nawadniania, który umożliwi regularną pracę i ułatwi podlewanie.

Jeśli planujemy regularnie pielęgnować ogródek, przydadzą się także rozmaite akcesoria, takie jak motyki, grabki, czy szpadle. Możne wybrać te w klasycznym rozmiarze lub postawić na mniejszych rozmiarów narzędzia drobne, które są praktyczne i nie zajmują wiele miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here