rośliny mieszkanie
fot. Pexels.com

Zła jakość powietrza to spory problem, szczególnie w największych miastach. Istnieje jednak kilka sposobów na poprawę jego stanu – również w naszych mieszkaniach. Rośliny oczyszczające powietrze to jeden z nich.

Rośliny to gwarancja przyjemnej atmosfery w mieszkaniu

Dom lub mieszkanie jest miejscem, w którym spędzamy większość swojego czasu – zwłaszcza teraz, gdy praca zdalna jest stosowana na szeroką skalę. Warto zadbać o odpowiednią atmosferę: zarówno pod względem naszego samopoczucia, jak i w kwestii powietrza w pomieszczeniach. Na nasz nastrój w domu składa się wiele czynników, od wystroju po właśnie czyste powietrze.

Smog jest utrapieniem przede wszystkim mieszkańców większych miast, ale możemy się z nim spotkać także w niewielkich miejscowościach, a nawet niewielkich wsiach. Jego toksyczny skład może źle wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samopoczucie. Z tego względu warto walczyć ze smogiem na każdy możliwy sposób. Jedną z metod może być zakup odpowiednich roślin, które, stojąc na parapecie czy szafce, będą oczyszczać nasze powietrze, a jednocześnie wzbogacać pomieszczenia swoim wyglądem. Rośliny oczyszczające powietrze służą zatem naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

roślina smog
fot. Pexels.com

Czyste powietrze w mieszkaniu

Rośliny smogowe, które właściwie powinny być nazywane antysmogowymi, to bardzo często popularne gatunki, które być może już znajdują się w naszych mieszkaniach. To najlepszy naturalny sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Na otwartej przestrzeni najbardziej pomocny często okazuje się po prostu wiatr, jednak często temperatura nie pozwala nam na otworzenie okna w domu. W pewnych przypadkach wietrzenie może nawet dawać efekt odwrotny do zamierzonego, wprowadzając do mieszkania więcej smogu lub kurzu.

Rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn, powinniśmy umieszczać w odpowiedniej odległości od siebie. Przyjmuje się, że jedna roślina odpowiednio wykona swoje zadanie na powierzchni liczącej około 50 m2. Ich działanie jest bardzo proste – polega na produkowaniu tlenu oraz redukcji dwutlenku węgla.

Niektóre gatunki antysmogowe odpowiadają dodatkowo za neutralizację metali ciężkich, które znajdują się w powietrzu. W tym momencie warto zaznaczyć, że mogą być one szkodliwe dla dzieci, które nieświadomie zdecydują się na zjedzenie liścia bądź kwiatu. Sytuacje tego typu dotyczą również zwierząt. Z tego powodu rośliny na smog warto umieszczać w trudnodostępnych miejscach, przykładowo na wysokich szafach.

smog kwiatki
fot. Pexels.com

Jakie rośliny oczyszczające powietrze warto mieć w mieszkaniu?

Zastanawiając się nad poprawą jakości powietrza w naszym domu, warto przyjrzeć się kilku gatunkom roślin, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn, a do tego tworzą interesujące wyposażenie naszych wnętrz. Gatunków roślin oczyszczających powietrze jest naprawdę sporo, dzięki czemu możemy łatwo dostosować wybór do pomieszczenia. Zupełnie inne rośliny oczyszczające powietrze sprawdzą się w sypialni niż w kuchni. Oto najpopularniejsze gatunki – część z nich może już teraz znajdować się w naszych domach.

Jakie gatunki roślin oczyszczających powietrze wybrać?

Oto kilka gatunków roślin, które warto mieć w mieszkaniu:

  • Paprotka – roślina, którą znaleźć możemy niemal w każdym domu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że oczyszcza ona powietrze ze szkodliwych substancji. Jej kolejną niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania. Co więcej, paprotka znakomicie sprawdza się jako element wystroju.
  • Epipremnum złociste – to kolejny przykład gatunku rośliny, który większości z nas może być znany. Cechuje się zawiłymi pnączami, które znakomicie ozdabiają pomieszczenia. Największą zaletą tej rośliny jest oczyszczanie powietrza z toksyn.
  • Sansewieria – ten gatunek rośliny wyróżnia się tym, że jest wyjątkowo prosty w hodowli. Może wzrosnąć do średnich rozmiarów, dlatego lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Podobnie jak pozostałe przedstawione gatunki, oczyszcza powietrze z niebezpiecznych substancji.
paprotka
fot. Pexels.com

Jakie wybrać rośliny oczyszczające powietrze do sypialni? W pomieszczeniach, w których śpimy, bardzo często przez większość dnia panuje mrok. Może się także zdarzyć, że są to stosunkowo niewielkie pokoje. Z tego powodu wyróżnia się kilka gatunków roślin, które znakomicie sprawdzą się w sypialniach. Zazwyczaj nie osiągają one dużych rozmiarów, nie przeszkadza im niedobór światła. Nie są również roślinami wymagającymi, lecz mimo tego znakomicie oczyszczają powietrze z toksyn. Zaliczyć do nich możemy między innymi te gatunki:

  • aloes zwyczajny,
  • skrzydłokwiat,
  • zielistka Sternberga,
  • kaktus wielkanocny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here