mata akupresura
fot. Pexels.com

Akupresura to metoda lecznicza znana ludzkości już od około siedmiu tysięcy lat. Czy akupresura działa? Jaką matę wybrać i czy w ogóle warto ją stosować przy praktykowaniu akupresury?

Co to jest akupresura?

Akupresura to pochodząca z Chin metoda lecznicza, opierająca się na dotykaniu, głaskaniu i uciskaniu konkretnych miejsc na ciele. Ma ona na celu odblokowanie przepływu energii do punktów w ciele człowieka. Jest to bardziej „miękka” forma akupunktury, która to dokonywana jest poprzez nakłucia igłą. 

W wersji zachodniej mechanizm akupresury tłumaczy się, jako uciskanie konkretnych miejsc na ciele w ramach pobudzenia połączeń nerwowych. Umożliwia to lepszy przepływ impulsów nerwowych. W tradycyjnej, chińskiej wersji – akupunktura dotyczy przepływu energii Yin i Yang, gdyż choroby somatyczne według tradycyjnej medycyny chińskiej są spowodowane właśnie brakiem poprawnego przepływu tych energii. 

Akupresura może być dokonywana jedynie przez wykwalifikowaną do tego celu osobę, która będzie w stanie odnaleźć punkty wymagające ucisku metodami akupresury. Mapa tych punktów jest doskonale znana doświadczonym masażystom. 

Nawet osoby sceptycznie nastawione do medycyny chińskiej przyznają, że ucisk punktów akupresurowych i wywołane przez niego impulsy nerwowe pobudzają organizm i likwidują bóle somatyczne. Opinie tych osób, to wystarczająca odpowiedź na zadawane z wątpliwością pytanie „czy akupunktura działa”. 

masaż
fot. Pexels.com

Czy akupresura boli?

Zabieg akupresury jest często wykonywany w klinikach razem z masażem chińskim. Uciskanie punktów akupresurowych może wywoływać lekki ból i dyskomfort. Nie należy się tym przejmować, gdyż to oznacza, że w odpowiedni sposób stymulowane są nasze połączenia nerwowe. 

Przed zabiegiem powinniśmy zrelaksować się i rozluźnić, aby spięte mięśnie nie były przeszkodą podczas masażu. Najważniejsze w akupresurze jest sprawne i poprawne odnalezienie przyczyny bólu. Najczęściej na stres stosuje się ucisk na punkty u podstawy czaszki, które mają złagodzić napięcie karku. Napięcie nerwowe za to rozładowuje się na przykład poprzez nacisk między dwoma pierwszymi palcami stopy. Bóle brzucha rozwiązuje się między innymi poprzez ucisk nad pępkiem.  Akupresura dłoni to osobny, szeroki temat dotyczący ucisku na dłoniach. Ma ona pomagać również na schorzenia związane z innymi punktami ciała.

akupresura mata
fot. Pexels.com

Akupresura a religia

Niektórzy chrześcijanie mają wątpliwości co do tego, czy jako osoby wychowane w kulturze judeochrześcijańskiej powinny stosować praktyki lecznicze wywodzące się z chińskiego taoizmu. Idea złej i dobrej energii – Yin i Yang – których to interakcja między sobą wpływa na los człowieka oraz wszystkie wydarzenie na świecie jest jedną z podstaw taoizmu. Według chińskiej tradycji, metoda lecznicza polegająca na ucisku punktów akupresurowych prowadzi do równowagi Yin Yang w organizmie danej osoby. 

Pomimo różnic religijnych, katolicy raczej nie uznają zabiegu akupresury za sprzeczny z Biblią. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby chrześcijanin stosował metody medycyny chińskiej, jako wsparcie w leczeniu. Należy jednak pamiętać, by nie przyjmować przy tym elementów religijnych stojących za tymi praktykami medycznymi. Akupresura a religia chrześcijańska nie wydaje się więc aż tak wielkim konfliktem!

olejek
fot. Pexels.com

Mata do akupresury 

Notowane jest coraz większe zainteresowanie domowymi sposobami akupresury. Mata przeznaczona do tego zabiegu, to domowy sposób na rozładowanie stresu i bóli somatycznych. W mediach społecznościowych można odnaleźć wiele bardzo pozytywnych opinii na temat tego rodzaju masażu. 

Masaż z użyciem maty powinien trwać minimum dwadzieścia minut, a górna granica jest kwestią subiektywną. Dla niektórych najbardziej odpowiednie będą sesje po 40 minut, a inni optymalnie będą potrzebować nawet godziny czy dwóch masażu. Matę należy stosować na odpowiednim, miękkim podłożu – na przykład na łóżku lub miękkim dywanie – i bezpośrednio na ciało. Na początku korzystanie z maty może być bolesne. 

Mimo tego, po niedługim czasie stosowania domowej akupresury na macie wiele osób chwali sobie, ustanie chronicznych bólów pleców i kręgosłupa, a także rozładowanie ciągłego stresu lub napięcia mięśni. 

Przy wyborze maty do domu, należy dostosować ją do siebie. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze fakt, czy mieliśmy już wcześniej kontakt z tą formą leczenia. Inne maty będą odpowiednie dla osób początkujących, a inne dla tych, które regularnie miały wykonywany taki zabieg w salonach masażu. Przed wyborem najlepszego produktu warto skonsultować się ze specjalistą w sprawie akupunktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here