domowe sposoby na plamy
fot. Pexels.com

Plamy na ubraniach to zmora każdej gospodyni domowej i matki. Pojawiają się cały czas, nikt nie wie, jak i gdzie powstały, a na dodatek często nie da się ich sprać. Wiele kobiet stara się nie używać sztucznych środków do odplamiania. Na szczęście istnieją naturalne, domowe sposoby na plamy.

Ekologiczne, domowe sposoby na plamy

Pełne niebezpiecznych związków chemicznych sklepowe środki do odplamiania ubrań są niebezpieczne dla naszej skóry. Mogą prowadzić między innymi do późniejszych podrażnień. Ponadto proces ich produkcji oraz zawarte w nich substancje chemiczne są nieprzyjazne dla środowiska naturalnego. To szczególnie istotne w kontekście chemii gospodarczej. Sklepowe środki czystości często są niebezpieczne dla naszego zdrowia, a przecież korzystamy z nich w domu, pierzemy w nich ubrania i mamy z nimi styczność na co dzień.

ubrania
fot. Unsplash.com

Coraz więcej osób zajmujących się domem zauważa, że eko środki czystości, czyli własnoręcznie tworzone preparaty, to najlepsze możliwe wyjście. Dla leniwych lub zabieganych również istnieje alternatywa dla niebezpiecznej chemii. Można kupić również ekologiczne środki czystości ze sklepu. Własnoręczne przygotowanie ich jest jednak tańsze. Samodzielnie wykonane ekologiczne środki do sprzątania mieszkania są naprawdę proste w przygotowaniu i nie generują dużych kosztów. Ponadto mogą pachnąć równie dobrze co sklepowe wersje dzięki olejkom eterycznym. Zastosowanie produktów, których używa się do domowych środków czystości, jest naprawdę szerokie. Dodatkowo są to najczęściej proste produkty, które znajdziemy w naszej kuchni.

To właśnie z wyżej wymienionych powodów warto poznać i stosować domowe sposoby na plamy! Jakie są najpopularniejsze środki? Często używa się sodę oczyszczoną i wodę utlenioną, jak również sok z cytryny, żółtko jajka albo ocet.

Domowe sposoby na plamy – na jakie warto postawić?

Każdy z wymienionych wyżej środków służy usuwaniu innego rodzaju plam.

    • Środek z sody oczyszczonej na plamy sprawdzi się idealnie na zabrudzeniach powstałych z potu, tłuszczu lub nawet wymiocin. Jest to możliwe za sprawą absorpcji oleistych cieczy przez ten środek. Tłustą plamę wystarczy posypać sodą, wetrzeć w plamę i pozostawić na jakiś czas. W przypadku plam z potu najlepiej zmieszać sodę z wodą (w proporcji 3 łyżek sody na około sto mililitrów wody) i tak stworzony środek pozostawić na kilkanaście minut. Następnie wystarczy uprać ubranie w pralce.
    • Ekologiczne środki na bazie octu to sprawdzony domowy sposób na plamy powstałe w wyniku pleśni. Świetnie sprawdzi się środek powstały z mieszaniny octu oraz olejków eterycznych o działaniu grzybobójczym
    • Najlepsze domowe sposoby na plamy o ciemnej barwie opierają się na mieszaniu soku z cytryny z solą i wodą. Tak przygotowana mieszanka ma właściwości wybielające. Pozostawiona na jakiś czas na zabrudzonej tkaninie powinna poradzić sobie nawet z bardzo ciemnymi zabrudzeniami.
    • Plamy z kawy można usunąć dzięki mieszance żółtka jaja i wody.
    • Woda utleniona na plamy to najlepsza recepta na plamy z trawy, a nawet ciężkie do sprania zabrudzenia z krwi lub plamy po czerwonym winie. Niestety, ta metoda najlepiej działa na świeże zabrudzenia.

Jak usunąć stare plamy?

pranie
fot. Pexels.com

Domowe sposoby na plamy, które są już stare, to między innymi szare mydło. Wystarczy natrzeć miejsce zabrudzenia tym specyfikiem, a po paru godzinach wrzucić ubranie do prania. Mydło powinno poradzić sobie nawet ze starymi plamami z tłuszczu! Niektórzy polecają również mieszankę soku z cytryny oraz wody utlenionej na plamy, które są bardzo uporczywe i nie chcą zejść nawet po zastosowaniu sposobu z szarym mydłem.

Matki, które zastanawiają się, jak usunąć stare plamy z markerów lub flamastrów, które często można znaleźć na dziecięcych ubraniach, powinny spróbować usunąć je za pomocą wysokoprocentowego alkoholu. Z jego pomocą plamy po markerach powinny zejść z łatwością. Po namoczeniu tkaniny w alkoholu i pozostawieniu jej tak na kilka godzin dobrze jest wyprać ubranie w niskiej temperaturze.

Domowe sposoby na plamy są naprawdę proste i tanie, co powinno zachęcać każdą osobę zajmującą się domem do próby wykorzystania przytoczonych metod we własnym gospodarstwie domowym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here