olejki eteryczne
fot. Pexels.com

Obecnie większość dostępnych na rynku gotowych środków czystości jest wypełnione sztucznymi aromatami i szkodliwymi związkami chemicznymi. We współczesnym świecie coraz trudniej obyć się bez preparatów o niekorzystnym składzie. Ratunkiem mogą okazać się olejki eteryczne.

Olejki eteryczne – zastosowanie

Olejki eteryczne to substancje zapachowe, które stanowią naturalny wyciąg z korzeni, łodyg, kory, kwiatów lub liści roślin. Są świetnym składnikiem domowych środków czystości higieny i samodzielnie wykonanych preparatach do sprzątania. Znajdują zastosowanie zarówno w kosmetykach naturalnych, jak i w nietoksycznych, eko środkach czystości. Dzięki wykorzystywaniu naturalnych olejków eterycznych zamiast sztucznych aromatów działamy z korzyścią dla swojego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego.

Nie do opisania jest wszechstronność olejków eterycznych. Każdy z nich charakteryzuje się unikatowym działaniem. Chociażby olejek cytrynowy w połączeniu z sodą oczyszczoną świetnie sprawdza się do mycia naczyń. Jednocześnie, poza zastosowaniem w kosmetykach i ekologicznych środkach czystości, mogą być używane również w aromaterapii. Niektóre z olejków eterycznych (tych przystosowanych również do użytku wewnętrznego) mają działanie lecznicze, np. łagodzące ból brzucha.

Olejki eteryczne dezynfekujące

środki czyszczące
fot. Pexels.com

Osoby zabiegane najpewniej ucieszą się czytając o tym, że od niedawna można znaleźć coraz więcej ekologicznych środków czystości ze sklepu. W nich również można znaleźć olejki eteryczne. Zastosowanie w takich produktach olejków cytrusowych lub olejku herbacianego najczęściej jest związane z ich właściwościami przeciwbakteryjnymi.

Warto zauważyć, że część olejków eterycznych ma działanie dezynfekujące, tak jak wspomniany kilka linijek wyżej olejek z drzewa herbacianego. Do sprzątania to wręcz idealny preparat, gdyż jego właściwości dezynfekujące i grzybobójcze pozwalają na przykład na sprawne pozbycie się pleśni. Zmieszanie dwóch łyżek olejku i 500 mililitrów wody pozwala na uzyskanie preparatu, który w kilka godzin powinien poradzić sobie z nalotem pleśni. Innymi olejkami o podobnym działaniu są między innymi: olejek sosnowy, miętowy i lawendowy.

Domowe środki do sprzątania

mycie podłogi
fot. Pexels.com

Domowe środki do sprzątania najlepiej wykonać z użyciem olejków eterycznych. Zastosowanie domowych preparatów staje się wtedy szersze z uwagi na dodatkowe właściwości wniesione w skład przez olejki eteryczne. Dzięki używaniu własnoręcznie przygotowanych środków na bazie boraksu, sody oczyszczonej lub octu możemy otrzymać pełnoprawne środki, które będą o wiele tańsze, a przy tym równie skuteczne co sklepowe środki czystości. Ponadto nie będą tak bardzo obciążać środowiska naturalnego ani naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here