czyszczenie łazienki
fot. Pexels.com

Czy czyszczenie łazienki musi wiązać się z używaniem drogich i nieekologicznych, sklepowych produktów? Nie! Ekologiczne środki do czyszczenia domu z powodzeniem sprawdzą się w każdym polskim gospodarstwie domowym.

Eko środki czystości i czyszczenie łazienki. Dlaczego warto z nich korzystać?

Sklepowe środki czystości są pełne substancji chemicznych, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Potwierdzają to wyniki badań i odczucia osób, które zawodowo zajmują się sprzątaniem. Po latach pracy z silnymi środkami do sprzątania mają między innymi obniżoną wydolność oddechową. Poza tym każdy z nas z pewnością chociaż raz w życiu przekonał się, że klasyczne środki czystości bardzo źle wpływają na skórę. Osoby o wrażliwych dłoniach najczęściej sprzątają w grubych, gumowych rękawiczkach, bo inaczej mogą nabawić się poważnych problemów ze skórą. Substancje chemiczne zawarte w gotowych środkach są niebezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla środowiska. Niektóre z substancji powszechnie stosowanych w popularnych środkach czystości mają negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego.

eko środki czyszczące
fot. Pexels.com

Ponadto warto zauważyć, że środki pełne tych chemicznych substancji często są jednocześnie bardzo drogie. Typowa chemia gospodarcza to koszt kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych za butelkę środka czyszczącego, a przecież przy sprzątaniu domu używamy ich co najmniej kilku.

Z powyższych powodów warto zainteresować się opcją samodzielnego przygotowania środków czystości, na przykład na bazie sody oczyszczonej lub octu.

Jak zrobić eko środki czystości samodzielnie?

Na początku warto zaopatrzyć się w kilka prostych składników (chociaż najpewniej macie je w kuchni!). Należą do nich: soda oczyszczona, ocet, olejki eteryczne czy boraks do czyszczenia. Zazwyczaj wystarczy połączyć je z wodą i ewentualnie dodatkowymi składnikami. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostatnia pozycja – boraks do czyszczenia to nic innego jak związek chemiczny o pełnej nazwie tetraboran sodu. To najlepsza alternatywa dla gotowych preparatów, bo tetraboran sodu to bardzo uniwersalny związek chemiczny o właściwościach czyszczących. To idealne rozwiązanie zarówno wtedy, gdy chodzi o czyszczenie łazienki, jak i kuchni. Są to miejsca, w których wyjątkowo łatwo o liczne zabrudzenia.

Czyszczenie łazienki z pomocą domowych środków ma wiele zalet. To przede wszystkim niska cena, wygodne przygotowywanie domowych preparatów oraz brak negatywnego wpływu na nasze zdrowie lub środowisko naturalne.

sprzątanie łazienki
fot. Pexels.com

Podobnie sprawa ma się chociażby z octem. Dziś używamy go głównie w kuchni, a przecież nasze babcie i prababcie sprzątały mieszkanie za pomocą tego środka już lata temu. Ekologiczne środki do czyszczenia domu to najczęściej właśnie substancje, które były dobrze znane wcześniejszym pokoleniom, a przez nas zostały odstawione w kąt na rzecz sklepowych produktów.

Dla osób, które nie są przekonane do w pełni domowych środków do czyszczenia łazienki lub innych powierzchni w mieszkaniu, dobrym krokiem przejściowym mogą być coraz szerzej dostępne ekologiczne środki czyszczące ze sklepu.

Ekologiczne środki do czyszczenia domu

Proste środki czyszczące, które można samodzielnie wykonać w domu, to między innymi bardzo uniwersalny płyn do mycia różnych powierzchni. Wystarczy zmieszać dwie łyżki octu, dwie łyżki boraksu do czyszczenia i około dwie szklanki wody. Tak przygotowany preparat świetnie sprawdzi się np. w naszej łazience. Dla efektów zapachowych dobrze dodać jeszcze kilka kropel olejku eterycznego. Te produkty również mają swoje zastosowanie w sprzątaniu – wystarczy wspomnieć o doskonałym preparacie do walki z pleśnią, który jest idealnym domowym środkiem do czyszczenia łazienki, a składa się tylko z olejku herbacianego i wody w proporcji czterech łyżek olejku na litr.

Co ciekawe, naturalne środki znajdą zastosowanie praktycznie w zakresie każdej z prac domowych. Idealnie sprawdzają się również do prania, co pokazuje mnogość domowych sposobów na plamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here