bio środki czystości
fot. Pixabay.com

Jak powszechnie wiadomo, środki czystości znanych marek często są wypełnione szkodliwymi substancjami. To zagrożenie zarówno dla naszych organizmów, jak i dla środowiska naturalnego. Nie każdy ma jednak czas na przygotowanie domowych środków czystości. Na szczęście można znaleźć bio środki czystości ze sklepu.

Bio środki czystości – zalety

Chemiczne, pełne niebezpiecznych substancji i szeroko reklamowane sklepowe środki czystości mają wiele minusów. Między innymi zanieczyszczają środowisko, szkodzą układowi oddechowemu człowieka i naszej skórze. Musimy ukrywać je przed dziećmi i zwierzętami. Niektórzy rodzice ciekawskich maluchów muszą nawet montować specjalne zamki na szafki łazienkowe, aby dzieci nie dobrały się do chemii gospodarczej.

ekologiczne środki czystości
fot. Pixabay.com

Idealną alternatywą dla tych środków są ekologiczne środki do czyszczenia domu:

  • nie mają negatywnego wpływu na środowisko,
  • są zdrowsze dla człowieka. Podczas sprzątania nie wdychamy szkodliwych substancji, a nasze ręce nie cierpią przez kontakt z takimi środkami;
  • Wbrew opiniom niektórych osób niezaznajomionych z tematem – są tańsze!

Wykonanie domowych środków czystości jest banalnie proste i tanie. Najczęściej opiera się na produktach, które każdy z nas ma we własnej kuchni. Najlepiej sprawdzają się środki takie, jak boraks do czyszczenia (tetroboran sodu, który wbrew powszechnej opinii nie jest toksyczny), soda oczyszczona, sok z cytryny czy olejki eteryczne. Wiele z nich ma silne działanie dezynfekujące, antybakteryjne czy przeciwgrzybiczne, jak chociażby olejek grejpfrutowy.

Co w sytuacji, gdy nasz tryb życia nie pozwala nam znaleźć nawet kilku minut, by przygotować bio środki czystości? Czy do końca życia jesteśmy skazani na używanie niebezpiecznych i nieekologicznych substancji? Na szczęście odpowiedź brzmi: “nie!”. Wiele firm wychodzi naprzeciw konsumentom, którzy są coraz bardziej świadomi problemów ze sklepowymi środkami czystości. Z tego względu na sklepowych półkach zaczęły się pojawiać odpowiednie dla nas i środowiska produkty. W dużej mierze są to polskie, ekologiczne środki czystości. To świetna wiadomość dla osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla środowiska jest ograniczanie niepotrzebnego transportu poprzez korzystanie z produktów lokalnych.

Gdzie kupić bio środki czystości?

eko sprzątanie
fot. Pixabay.com

Ekologiczne środki czystości ze sklepu kupimy między innymi w bio sklepach internetowych. Jeszcze do niedawna było to jedyne miejsce, w którym można było je znaleźć. Na szczęście rynek bio środków czystości rozwija się. W wielu polskich miastach znajdziecie je na przykład w sklepikach ze zdrową żywnością i produktami ekologicznymi. To szczególnie ważne z uwagi na to, że wiele firm produkujących omawiane środki to firmy rodzime. Dzięki kupowaniu ich produktów w małych sklepikach, promujemy producentów polskich, ekologicznych środków czystości oraz wspieramy niewielkie biznesy za jednym razem.

Proste przepisy na bio środki czystości

Co zrobić, jeśli jednak chcemy spróbować samodzielnie przygotować bio środki czystości?

Zacznijmy od przeglądu szafek kuchennych: trzeba wyjąć ocet, sodę oczyszczoną, olejki eteryczne. Wiele osób ma w domu boraks, czyli tetroboran sodu – substancję idealnie sprawdzającą się jako uniwersalny środek do czyszczenia. Z taką bazą możemy wykonać już dużo dobrych środków czyszczących. Niektóre produkty wystarczy zmieszać z wodą, aby otrzymać specyfiki, które nie są w niczym gorsze niż ich sklepowe odpowiedniki w kolorowych opakowaniach.

Świetnym przepisem na bio środek czystości jest uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni, który wykonać można z łyżki boraksu, łyżki octu i szklanki wody. Taki środek świetnie sprawdzi się na przykład przy czyszczeniu łazienki.

Do wody, którą myjemy podłogi, wystarczy dodać kilkanaście kropel olejku cytrynowego, aby aktywowało się jego działanie antybakteryjne. Dodatkowo przy okazji uzyskamy piękny zapach.

Dzięki mieszance soku z cytryny oraz wody utlenionej z domowej apteczki zniknie odwieczny problem tego, jak usunąć stare plamy. Domowy preparat radzi sobie nawet z trudnymi do usunięcia plamami z wina czy kawy!

To tylko kilka interesujących pomysłów, które można wykonać samemu w domu, jeśli znajdziemy chwilę na ich przygotowanie. Dla osób zabieganych wciąż najlepszą opcją okazują się wyżej omówione polskie, ekologiczne środki czystości, które można znaleźć w coraz większej liczbie sklepów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here