olejki eteryczne
fot. Pixabay.com

 

Starożytnych Egipcjan można uznać za prekursorów sztuki aromaterapii. W zasadzie do perfekcji opanowali zasady leczenia zapachem. Wykorzystywali pachnące substancje w produkcji leków, kosmetyków, a także w procesie balsamowania zwłok. Zabiegany człowiek XXI wieku sięga po certyfikowane olejki eteryczne w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym mini SPA. Co o olejkach w aromaterapii powinniśmy wiedzieć? 

O czym musisz pamiętać, gdy sięgasz po aromaterapię w domu

Ważne jest, by każdy zainteresowany domową aromaterapią wiedział, jak używać olejki eteryczne. W zależności od naszych potrzeb i preferencji możemy stosować je na różne sposoby. Możemy je zastosować do wzmacniania włosów czy w walce z przeziębieniem. Używane bezpośrednio na skórę są w pełni bezpieczne, więc bez obaw można aplikować certyfikowane olejki eteryczne na nadgarstki, jeśli chcemy, by ich zapach stale nam towarzyszył. Formą bezpośredniego użycia są aplikacje w trakcie masażu, który z użyciem kilku kropli zapachu będzie jeszcze bardziej relaksacyjny.

Bardzo popularną formą aromaterapii jest pachnąca kąpiel. Wystarczy woda w temperaturze 38 stopni Celsjusza i kilkanaście kropli ulubionego zapachu, by zakończyć dzień w dobrym nastroju. Sympatycy prysznica mogą użyć olejku jako dodatku do ulubionego żelu pod prysznic lub szamponu. Dobrym rozwiązaniem są kominki zapachowe lub skropienie pościeli, koca albo zasłon. Niektórzy lubią używanie olejków w formie płukanki ust. Jak używać olejki eteryczne w procesie płukania? 2-3 krople należy użyć w 50 mililitrach wody.

Po jakie olejki eteryczne sięgnąć? 

W procesie używania olejków eterycznych najważniejsze jest określenie celu. Aromaterapia to sztuka leczenia zapachem. Po zdiagnozowaniu naszych problemów powinniśmy wybrać odpowiedni produkt. Domowa aromaterapia skutecznie poprawi jakość naszego życia. Ból głowy ukoi zapach lawendy. Jeśli migreny stale nam dokuczają, warto rozszerzyć repertuar używanych certyfikowanych olejków eterycznych o te eukaliptusowe i miętowe. W okresie pandemii koronawirusa chcemy wzmocnić odporność. Użycie olejków cytrynowego, tymiankowego czy z drzewa herbacianego pomoże nam w walce o silny układ immunologiczny. Lawenda i cytryna pomogą nam także wtedy, gdy mamy problemy ze snem. Pomarańczowy zapach pomoże ukoić nam skołatane nerwy. Energii do działania doda nam aromat eukaliptusa, szałwii i cedru. To tylko niektóre z długiej listy zastosowań popularnych aromatów. Pamiętajmy, że możemy też użyć kosmetyków z olejkami eterycznymi.

olejki eteryczne
fot. Pixabay.com

Aromaterapia – najbardziej potrzebne akcesoria 

Jeśli chcemy wypełnić zapachem olejku eterycznego całą przestrzeń, w której się znajdujesz, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w kominek ceramiczny. To naczynie o prostej budowie, w którym można wyodrębnić dwie części. Dolna przeznaczona jest na umieszczenie świeczki, która podgrzeje ciecz. Płyn umieszczamy w górnej części. Wlewamy mieszaninę wody i olejku eterycznego. Świeczki powinny palić się około godziny, by zapach skutecznie działał. Zakup kominka nie jest dużą inwestycją. To koszt rzędu 40 złotych. Świeczki do podgrzewania tanio kupimy w komplecie, natomiast koszt olejków to kwestia zapachu, po który sięgamy. 

olejki eteryczne
fot. Pixabay.com

Olejki eteryczne – czy istnieją przeciwskazania do używania?

Leczenie zapachem powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z opisem działania olejku. Każdy zapach może nas drażnić i uczulać. Niekiedy błędnie rozpoznana potrzeba i dobrze dobrany zapach mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto, by kobiety w ciąży konsultowały aromaterapię w domu z lekarzem, który prowadzi ciążę. Nie powinny sięgać po lawendę, melisę czy rumianek, ale z kwietnych zapachów mogą wykorzystywać różany bez najmniejszych oporów. Leczenie zaburzeń krążenia zapachem także warto skonsultować z kardiologiem. Nie istnieją przeciwskazania do wykorzystywania zapachów, gdy walczy się z obniżonym nastrojem.

Zapraszam też do zapoznania się z artykułem na temat naturalnych olejków do pielęgnacji skóry. Jak ich używać dowiecie się z „Pielęgnacja skóry a używanie olejków„.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here