ekologia
fot. Pexels.com

Dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas. Oto pięć najważniejszych sposobów, które pomogą ograniczyć nasz wpływ na planetę. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzisz, ale również będziesz eko!

Jak być eko? To nie tylko zasada 3R

Wielu z nas liczy na to, że zasada 3R – reduce, reuse, recycle – będzie remedium na codzienne problemy związane ze środowiskiem. To świetny punkt wyjścia, jednak warto zastanowić się, co zrobić, by żyć bardziej ekologicznie. Przygotowaliśmy listę pięciu najważniejszych aspektów, które są konieczne do stworzenia środowiska, w którym każdy może przyczyniać się do redukcji swojego śladu węglowego i innych czynników negatywnie wpływających na środowisko.

eko lifestyle
fot. Pexels.com

1. Redukcja konsumpcji to podstawa eko stylu życia

To bezwzględnie kluczowy aspekt w przypadku chęci ograniczenia naszego negatywnego wpływu na planetę. Zdecydowanie musimy zadbać o to, by kupować mniej. Ekologia nigdy jednak nie jest prosta – szczególnie gdy w nasze życie wkracza polityka oraz kwestie finansowe. W dobie rozwoju marketingu wykształciła się gospodarka oparta na konsumpcjonizmie. Takie podejście wywodzi się głównie w USA, jednak obecnie dotyczy każdego rynku. Kultura kompulsywnych zakupów jest prosta: musimy kupować ciągle nowe przedmioty, by czuć się lepiej. Bardzo ciężko jest ten proces odwrócić – ewolucyjnie jest to dla nas coś nowego. Chcemy posiadać dużo, bo to jest dla nas komfort psychiczny i świadectwo statusu. Redukcja konsumpcji jest prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą ochrony środowiska. Jest jednocześnie najprostsza „fizycznie”, lecz także niezwykle trudna pod kątem psychiki.

2. Ponowne wykorzystanie – klucz do oszczędności i bycia eko

Aspekt ponownego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku nie musi być odbierany jednostronnie. Nie musimy od razu kupować poleasingowego komputera, by móc na nim pracować i dodać mu nieco lat służby, zanim na dobre odejdzie on na złomowisko. Możemy za to wystawiać za darmo na aukcjach i w specjalnych aplikacjach przedmioty, które nie są już nam potrzebne. Jeśli my nie możemy czegoś wykorzystać ponownie, sprawmy, by ktoś był eko i zrobił to z naszą pomocą.

eko siatka
fot. Pexels.com

Warto podkreślić, że ekologia nie jest aktem pojedynczego człowieka, a efektem naszych wspólnych starań. Walka o naturalne środowisko wymaga pewnych wyrzeczeń. Jeśli jednak wesprzemy tym samym na przykład czyjś remont, nie tylko pozbywamy się czegoś, co dla nas jest śmieciem, ale także dajemy to komuś, kto nie kupi kolejnego nieprzydatnego przedmiotu.

3. Przejdź do sieci eko – ekologia miejsca pracy

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak być eko w pracy. Często zmagamy się z tak zwaną papierologią – zwłaszcza w pracy biurowej. Dodatkowo ciężko nam zadbać o odpowiednią dietę, a także kupujemy masę sprzętów, których użycie można by zastąpić smartfonem lub tabletem. Jeśli faktycznie tak jest, warto po prostu przejść w świat wirtualny. Gdy osoby na stanowiskach kierowniczych w naszej firmie nie są przychylni takim ruchom, warto w akcie walki o planetę pokazać im wartość dodaną z wdrożenia ekologicznych rozwiązań.

eko recykling
fot. Pexels.com

Nie każdy wie, dlaczego warto być eko. Dbałość o środowisko wiąże się także z szansą na redukcję kosztów. Wykonywanie operacji online wymaga nieco innego podejścia oraz odpowiedniego wsparcia przed cyberatakami. Jeżeli uda nam się wyeliminować potencjalne zagrożenia, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą nie tylko na ograniczenie wydatków, ale także opłacenie skutecznej firmy, która wesprze nas w zarządzaniu danymi.

4. Kupuj w sklepach, które nie wykorzystują opakowań i siatek

W dużych miastach istnieje sporo sklepów ekologicznych, w których można zrobić zakupy bez żadnych plastikowych opakowań. Większość z nas ma w domu materiałowe torby, które mogą skutecznie zastąpić standardowe siatki. Na zakupy możemy zabrać także słoiki. Podczas zakupów w sieciówkach warto pamiętać o tym, by zawsze mieć ze sobą tę samą torbę i nie pakować owoców czy warzyw w kolejne małe worki z plastiku. Bycie eko niekoniecznie jest wygodne – cykl życia torby plastikowej jest jednak na tyle długi, że warto je wyeliminować z życia codziennego.

kwiaciarnia
fot. Pexels.com

5. Skorzystaj z transportu masowego i bądź eko!

Jeśli mieszkasz w mieście, staraj się korzystać z tramwajów i autobusów. Te pierwsze korzystają z energii elektrycznej, te drugie coraz częściej są hybrydowe. Takie rozwiązanie naprawdę ogranicza emisję spalin. Nawet w przypadku, gdy na co dzień podróżujesz samochodem elektrycznym, jazda do pracy transportem masowym będzie znacznie bardziej ekologiczna. To kolejny przykład na to, że często nie jesteśmy eko tylko dlatego, że cenimy naszą wygodę – nawet jeśli musimy stać w korku trzy razy dłużej niż w przypadku jazdy transportem publicznym.

autobus
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here