smart home
fot. Pexels.com

Inteligentne domy to najnowsza moda w budownictwie. Dowiedz się, czy warto inwestować w rozwiązania tego typu. Ile kosztują produkty smart home, gdy chcemy kupić je na własną rękę?

Ile kosztują tanie instalacje smart home?

Inteligentny dom, który będzie nam dawał kontrolę nad bramą wjazdową, roletami w domu, wszystkimi systemami odkurzania, ogrzewania, a nawet czyszczenia okien (chociaż te w Polsce raczej są rzadkością) kosztuje majątek. Wcale jednak nie trzeba kupować od razu kompletnego rozwiązania. Bardzo ważną kwestią jest tak zwana skalowalność danej instalacji. W uproszczeniu jest to parametr, który określa, w jakim stopniu możemy rozbudować dany układ, by poprawić jego funkcjonowanie. Gdy odpowiednio przygotujemy się do przygotowania swojego inteligentnego domu, skalowalność może być w praktyce nieograniczona.

Jeśli opieramy się o systemy smart home, które nie pochodzą z gotowych katalogów, możemy pozwolić sobie na zakup kolejnych bramek, lampek LED, inteligentnych systemów ogrzewania i innych gadżetów, na przykład urządzeń multimedialnych smart. Ceny najtańszych instalacji, które pozwalają na ekologiczne zarządzanie domem, zaczynają się od 400–500 złotych za produkty do średniej wielkości pokoju. Wystarczy, że dobierzemy dwie żarówki smart, za które zapłacimy około 150 złotych, dodatkową lampkę za kolejne 150 złotych i na przykład kamerę IP. Możemy zamiast tego nabyć żarówki i zestaw czujników albo inteligentny głośnik, który ułatwi nam zdalną obsługę większości sprzętów. Jeśli odpowiednio zaplanujemy smart home, możemy za bardzo niewielkie kwoty osiągnąć naprawdę inteligentny dom. W sprzedaży oferowane są również różnego typu inteligentne oczyszczacze powietrza oraz smart nawilżacze. Tego typu urządzenia są również warte uwagi.

Tanie gadżety smart home – ile kosztują poszczególne elementy?

Jeśli interesuje nas podstawowa instalacja, która będzie wspierać nasze codzienne zadania, warto rozważyć poniższe produkty. Niekoniecznie będzie to zestaw, który umożliwi szeroką integrację różnych systemów. Nie proponujemy konkretnych rozwiązań – zamieszczamy jedynie kategorie produktów i ich przybliżone ceny.

Smart żarówki LED

Za modele z niskiej półki cenowej zapłacimy już 50–100 złotych. Takie smart oświetlenie może być sterowane z poziomu Asystenta Google, inteligentnego gniazdka czy aplikacji na smartfona. W średniej wielkości 3-pokojowym mieszkaniu potrzebujemy ich około piętnastu, co przekłada się na łączny koszt smart oświetlenia między 750 a 1 500 złotych.

Głośnik z asystentem

To wydatek od 100 do 300 złotych. W tej cenie otrzymujemy urządzenie, które pozwala na jednolite i bardzo wygodne kontrolowanie inteligentnych akcesoriów. To opcjonalne rozwiązanie, jednak zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Liczba takich urządzeń zależy od naszych potrzeb – najczęściej montuje się pojedynczy głośnik w kluczowym miejscu lub po jednym sprzęcie na pokój.

smart głośniki asystent
fot. Pexels.com

Smart odkurzacz

Takie rozwiązanie doceni każdy, kto nie lubi odkurzać i myć podłogi. Najtańsze odkurzacze smart to koszt około 700 złotych. Ceny najbardziej zaawansowanych modeli otrzymamy za 2 500 złotych. Jeden odkurzacz zdecydowanie wystarczy w mieszkaniu o średniej wielkości lub niewielkim domu (do 100 metrów kwadratowych).

Inteligentne gniazdko

Smart home nie może obyć się bez inteligentnego systemu zarządzania prądem. Inteligentne gniazdka znakomicie sprawdzają się, gdy chcemy zadbać o jak najniższe zużycie prądu i jak największe bezpieczeństwo naszych urządzeń. Ceny są bardzo zróżnicowane – od 50 do 300 złotych za podstawowe modele. Nie musimy dysponować pełnym asortymentem smart gniazdek, jednak zdecydowanie przydadzą się do wykorzystania z kluczowymi sprzętami, takimi jak żelazko.

gniazdko
fot. Pexels.com

Smart termostat

Inteligentny, ekologiczny dom wręcz prosi się o wykorzystanie termostatu. Koszt takiego urządzenia to od około 100 złotych za podstawowy model do 500 złotych za produkt znanej marki. W domach warto dbać o wyposażenie każdego grzejnika w takie rozwiązanie.

Smart kamera IP

To urządzenie, które śledzi ruch i pozwala na komunikację z osobą, która znalazła się w naszym inteligentnym domu. Podstawowe modele kosztują około 100 złotych; za kompletne systemy przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Takie rozwiązanie stosowane jest także w przypadku opieki nad dziećmi – zawsze wiemy, co robi nasza pociecha. Idealnie nada się również do monitoringu domu.

smart kamera
gniazdko

Smart sensor set

Najtańszy zestaw czujników na rynku kosztuje około 300 złotych, droższe modele przeważnie zawarte są w większych paczkach. Tego typu sprzęt pozwala na przykład na wykrywanie ruchu i stworzenie dodatkowych zabezpieczeń; może pełnić także funkcję alarmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here