home office
fot. Pexels.com

Będąc w biurze, zazwyczaj nie mamy większych problemów z utrzymaniem odpowiedniej higieny pracy. Gdy jednak przenosimy się na tryb zdalny, musimy mieć się na baczności! Oto powody, dla których warto dbać o higienę pracy w trakcie home office. Praca w domu wcale nie musi być wyzwaniem!

Praca zdalna – kilka porad dla pracowników

Osoby pracujące z domu bardzo często zmagają się z różnymi problemami, zaczynając od kwestii niskiej motywacji do pracy i ciągłego rozpraszania się, na prokrastynacji kończąc. Dziś odkryjemy kilka prostych sposobów, które pomogą utrzymać terminowość i skuteczność w swoich zadaniach. Ponadto pokażą, kiedy należy szczególnie skupić się na prawidłowym wykonywaniu zadań.

W trakcie home office pracujemy zazwyczaj w zespołach rozproszonych. Nie zawsze otrzymujemy szybki feedback na temat naszej pracy; rzadkością jest także ciągły kontakt z innymi osobami zaangażowanymi w projekt. Częściej wykonujemy naszą część samodzielnie, a potem całość trafia do menadżera projektu. Warto jednak przełamać tę wirtualną barierę i skupić się na tym, na czym powinniśmy.

praca zdalna
fot. Pexels.com

Skupienie to podstawa! Praca zdalna to nie wakacje

Pracodawcy często nadużywają faktu, że mamy w domu wszystkie narzędzia wymagane do pracy, przez co może się wydawać, że jesteśmy dostępni przez całą dobę. Dodatkowo niekiedy musimy podwójnie się starać, by nasza firma przeżyła kryzys. To trudna sytuacja, lecz bezwzględnie musimy pamiętać o postawieniu wyraźnych granic.

Przede wszystkim należy skupić się na organizacji czasu. Musimy wyznaczyć czas na obowiązki, na odpoczynek i na życie rodzinne. To nie jest wcale proste – szczególnie gdy mieszkamy na niewielkiej powierzchni. Najpierw skupmy się na tym, co można zrobić, by skutecznie skupić się na swojej pracy.

home office
fot. Pexels.com

Aplikacje do zarządzania czasem

To niezawodny i prosty sposób, który pomoże zająć się tym, co istotne, w momencie, w którym faktycznie musimy się tym zająć. Zarządzanie czasem to trudne wyzwanie. Z tego względu każde narzędzie dostępne w naszym domowym biurze, które można wykorzystać do poprawy tego aspektu, powinno pójść w ruch. Najczęściej wystarczy po prostu smartfon i odpowiednia aplikacja.

Praca zdalna wymaga porządku

Warto skupić się na tym, by biurko wyglądało tak, jak powinno wyglądać w pracy. To klucz do poprawy skuteczności w pracy zdalnej. Porządek pozwala nam bardziej skupić się na swoich obowiązkach, umożliwiając szybsze i sprawniejsze wykonywanie zadań.

Warto także pamiętać o tym, że w trakcie home office nasz pokój wykorzystywany jest nie tylko do pracy, ale także spania, jedzenia i innych czynności życia codziennego. Zachowanie porządku sprawi, że na naszym biurku nie znajdzie się tona talerzy, sterta niezbyt przydatnych dokumentów czy pranie zrobione naprędce pomiędzy istotnymi spotkaniami.

biurko
fot. Pexels.com

Zadbaj o skuteczną komunikację

Nie tylko w biurze, ale także w domu. To czas na to, by podzielić się z innymi ludźmi tym, jaki mamy obraz naszej pracy i jakie mamy potrzeby związane z jej wykonywaniem. Musimy mówić głośno o tym, że potrzebujemy więcej czasu, albo o tym, że się stresujemy. Udzielajmy wsparcia w codziennych zadaniach naszym bliskim, jednak oczekujmy od nich także tego, że uszanują naszą prywatność i potrzebę zajęcia się tym, co musimy wykonać w ramach naszych obowiązków zawodowych.

Do czego prowadzi brak higieny pracy w dobie pandemii?

Home office to specyficzne środowisko. Jeśli pozwolimy, by praca wyrwała się z pewnych ram, dojdzie do sytuacji, w której poszkodowanymi będziemy nie tylko my, ale także wszyscy dookoła nas. Brak konkretnych granic wiąże się z frustracją, która przyczyni się do pogorszenia atmosfery w domu. Jeśli będzie ona nieustannie wzrastać, może zupełnie zniechęcić nas do starania się w pracy.

Jeśli w zbyt dużym stopniu skupimy się na obowiązkach, możemy pogorszyć swoje relacje z osobami, na których nam najbardziej zależy. Brak podstawowej higieny pracy prowadzi ponadto do problemów ze skupieniem się i prokrastynacją – odkładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli zaś będziemy niezbyt efektywni w wykonywaniu codziennych obowiązków, grożą nam konsekwencje w firmie oraz możemy podupaść na zdrowiu psychicznym. Warto pamiętać, że utrata stabilnej posady w dobie koronawirusa to bardzo negatywne doświadczenie. Takie zdarzenie może prowadzić do ogromnych problemów o podłożu finansowym.

laptop
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here