środki do sprzątania
Pexels.com

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem chemicznych środków czystości. Warto jednak wiedzieć, że w łatwy sposób można przygotować własne i ekologiczne wersje produktów do sprzątania mieszkania. Jakie środki możemy przygotować w domu?

Zalety ekologicznych środków czyszczących 

Sklepowe chemiczne środki czystości są dość drogie. Badania wykazują, że osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem, po latach skarżą się na obniżoną wydolność oddechową. Wdychanie oparów ze środków czystości z chemicznym składem, jest szkodliwe dla naszych płuc. Ponadto naszpikowane chemią środki czystości są również bardzo szkodliwe dla środowiska.

Samodzielnie przygotowane środki czyszczące mają wiele zalet:

  • Składniki własnych środków czystości nie są szkodliwe dla naszej skóry oraz dróg oddechowy;
  • Dzięki używaniu własnoręcznie przygotowanych środków czystości, można być również spokojnym o bezpieczeństwo swoich dzieci i zwierząt;
  • Ekologiczne środki czystości są tak samo skuteczne jak środki chemiczne;
  • Brak toksycznych substancji w składzie zapobiega wydzielaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery.

Ekokologiczne środki na bazie octu!

Idealnym środkiem do czyszczenia łazienki okazuje się być najzwyczajniejszy na świecie ocet, którego w tym samym celu używały nasze babcie. Dzięki swoim właściwościom, świetnie radzi sobie z usunięciem śladów po mydle oraz jest niezastąpiony w walce z kamieniem. Ponadto pomaga usunąć nawet pleśń! Roztwór wody z octem skutecznie zabija naloty pleśni, które mogą pojawić się w ciepłym i wilgotnym środowisku łazienki. Co więcej, ocet wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako środek do czyszczenia toalet.

Ocet nadaje też połysk szklanym powierzchniom i płytkom, więc świetnie sprawdza się do ścian pokrytych płytkami łazienkowymi i luster. Idealnie sprawdza się także do mycia fug, czyli przestrzeni pomiędzy płytkami, w których często odkłada się brud. Nieużywana lub zużyta szczoteczka do zębów namoczona w mieszance wody i octu bez problemu radzi sobie z zabrudzeniami w tych miejscach. 

środki sprzątanie ocet
Pexels.com

Nadaj swoim środkom czystości niebanalny zapach 

Domowe sprzątanie za pomocą octu czy sody oczyszczonej nie zapewnia doznań zapachowych, takich jak perfumowane produkty dostępne w sklepie. Z pomocą przychodzą olejki eteryczne. Są to naturalne esencje zapachowe, pozyskane z owoców, kwiatów czy drzew. Już kilka kropli olejku dodane do domowych roztworów czyszczących, może umilić żmudny proces sprzątania.

Ponadto olejki eteryczne same w sobie wykazują działania pożądane przy sprzątaniu, na przykład:

  • Olejek herbaciany ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe – może służyć jako środek do dezynfekcji, odstrasza też insekty;
  • Olejek lawendowy – odstrasza owady i mole, działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo;
  • Olejek grejpfrutowy ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne;
  • Olejek pomarańczowy świetnie wspomaga proces usuwania tłustych plam;
  • Olejek cytrynowy działa bakteriobójczo, dobrze maskuje zapach octu. Ponadto, świetnie nadaje się między innymi do dodania do wody przy myciu podłogi.

Jak wynika z powyższych punktów, olejki eteryczne nie tylko zapewniają domowym środkom czystości piękne zapachy, ale również same w sobie wykazują właściwości pomocne przy sprzątaniu. 

mieszkanie sprzątanie
Pexels.com

Boraks – ekologiczny proszek do czyszczenia

Boraks to naturalny proszek do czyszczenia, który jest tak naprawdę związkiem chemicznym, który nosi nazwę czteroboranu sodowego. To bardzo ekologiczny i nieszkodliwy środek czyszczący, który idealnie nadaje się między innymi do dezynfekcji zlewów, umywalek, toalety, a nawet lodówki! Ponadto można go używać również między innymi do czyszczenia dywanów. Boraks z łatwością usuwa nieprzyjemne zapachy, poza tym ma również działanie dezynfekujące.

Domowe środki czyszczące – proste i skuteczne receptury

Jednym z najprostszych i najbardziej przydatnych domowych środków czyszczących jest uniwersalny środek do czyszczenia powierzchni. Aby go otrzymać, wystarczy zmieszać dwie łyżki boraksu i dwie łyżki octu z dwoma szklankami ciepłej wody. Dla osiągnięcia dodatkowego działania oraz ładnego zapachu do tej mieszanki warto dodać kilka kropel olejku eterycznego

Najlepszą domową pastę do czyszczenia mebli można uzyskać, mieszając ze sobą 3 łyżki octu, olej lniany w ilości 4-5 łyżek i ulubiony olejek eteryczny. Każdy, kto interesuje się ekologią, powinien zwrócić uwagę także na przepis na proszek do prania z boraksem. Wystarczy zmieszać czteroboran sodowy ze startym mydłem, sodą kalcynowaną i olejkiem eterycznym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here