maseczka smog
fot. Pexels.com

Zimą problemy ze smogiem w miastach są najbardziej odczuwalne. Pojawiają się problemy z oddychaniem, załzawione oczy i ogólne złe samopoczucie. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości maskę antysmogową, która pomoże przetrwać ten trudny okres. Jaka maseczka będzie odpowiednia?

Maseczka zimą na smogu – ustrzeż się przed toksycznymi substancjami 

Zima to bardzo trudny okres dla wszystkich. W tym czasie zauważamy również zwiększoną ilość trujących substancji w powietrzu, które utrudniają nam swobodne oddychanie. W miastach o dużym natężeniu ruchu – zwłaszcza piesi i rowerzyści mogą narzekać na utrudnione pobieranie tlenu ze względu na smog.

To ogromny problem w skali światowej – kryzys klimatyczny, który daje się we znaki już od kilkudziesięciu lat, może być jeszcze zatrzymany. Może się to stać, dzięki wprowadzeniu odpowiedniej polityki, mającej na celu dobro naszej planety i nas samych. Jak radzić sobie z nieodpowiednimi warunkami, kiedy nie możemy ot tak wyjść z domu? Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią barierę, która ochroni nasze płuca przed wdychaniem toksycznych substancji. Jednak która maska antysmogowa będzie najlepsza?

smog maseczka
fot. Pexels.com

Maseczka antysmogowa – przegląd

Do wyboru mamy wiele maseczek antysmogowych, dostosowanych do konkretnych potrzeb. Zanim wybierzesz jakąś dla siebie, zadaj sobie najpierw pytanie, do czego dokładnie będziesz jej używać i ile możesz przeznaczyć na nią funduszy. Pamiętaj jednak, że to zdrowie jest najważniejsze i nie można na nim oszczędzać. 

Najistotniejsze jest jednak to, żeby każda maseczka była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. W końcu innej będziesz potrzebować do wychodzenia po zakupy, a zupełnie innej maski smogowej do biegania. Osoby uprawiające sport potrzebują sprzętu, który będzie ich dodatkowo ochraniał, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dlatego znalezienie tej idealnej, która będzie pasowała do Ciebie – wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. 

Jaka maska antysmogowa będzie najlepsza? Przede wszystkim musi mieć certyfikowany filtr. Poza tym powinna dobrze leżeć i maksymalnie dopasowywać się kształtu do twarzy. Większość masek jest dostępna w 2 lub 3 rozmiarach, żeby każdy bez problemu znalazł coś dla siebie. Jeśli często bywacie poza domem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem – warto, żeby miała również odblask i była widoczna z dala.

maska
fot. Pexels.com

Na co zwracać uwagę przy zakupie masek antysmogowych?

Dobrej jakości, prawdziwie chroniące płuca maski antysmogowe posiadają filtry. Często są one oznaczone niezrozumiałymi skrótami, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo niejasne. Nic bardziej mylnego. Każda maseczka musi posiadać certyfikat, który określa jej bezpieczeństwo. Istnieją 3 podstawowe oznaczenia masek:

  • FFP1, FFP2, FFP3 – to określenia półmasek filtrujących w europejskich certyfikatach. Oznaczają one kolejno, zatrzymanie 80%, 94% i 99% lotnych cząsteczek.
  • P1, P2, P3 – to kolejne oznaczenia europejskich certyfikatów, jednak dotyczą już tylko masek. Oznaczają zatrzymywanie kolejno 80%, 94% i 99,95% cząsteczek.
  • N95, N99, N100 – to amerykańskie certyfikaty, które oznaczają 95%, 99% i 99,97% nieprzepuszczalności lotnych cząsteczek.

Istnieje też kilka innych oznaczeń. Warto sprawdzać, co symbolizuje każde z nich, dzięki temu wybierzemy odpowiednią maseczkę antysmogową i będziemy mieli pewność, że nas chroni. Są również inne maseczki, które nie posiadają certyfikatów. Czy są one gorsze? Pod pewnymi względami mogą być. Wybierając maski antysmogowe z certyfikatem – masz pewność dobrej ochrony.

Jaką maseczkę antysmogową wybrać do biegania?

Osoby uprawiające sport są szczególnie narażone na urazy, więc powinny stosować podwójne zabezpieczenia, jeśli chodzi o ich zdrowie i życie. Bieganie na zewnątrz, kiedy jest duży smog, z pewnością nie sprawi, że będzie ono przyjemne i dobre dla zdrowia. Jednak jeśli myślisz, że to czas, aby pożegnać się z taką przyjemnością, to jesteś w dużym błędzie.

Nie trzeba rezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz ze względu na panujący smog. Dla wielu, którzy nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z siłowni, to bardzo ważna kwestia. Dobrze dobrana maseczka antysmogowa do biegania umożliwi Ci trening nawet podczas największego smogu. Najważniejsze jest, żeby maska antysmogowa do biegania miała certyfikat jakości i faktycznie chroniła płuca przed zanieczyszczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here