smart home
fot. Pexels.com

Systemy smart home potrafią być dosyć drogie. Pełne instalacje obejmujące na przykład ogrzewanie, oświetlenie i kontrolę nad roletami oraz bezpieczeństwem to wydatek rzędu tysięcy złotych. Nie zawsze jednak smart home musi kosztować majątek. Warto najpierw przetestować, jak w praktyce działają tego typu systemy – a potem podjąć decyzję o stworzeniu inteligentnego domu w naszych czterech ścianach.

Smart home – przygodę czas zacząć!

Instalacje dla inteligentnych domów możemy nabyć w każdym sklepie z technologią. Przeważnie na półkach znajdziemy produkty takie jak smart lampki, smart żarówki, smart głośniki, smart odkurzacze i inne ciekawe, praktyczne akcesoria. Takie sprzęty traktuje się jednak głównie w roli gadżetów. Aby stworzyć smart home, warto skupić się na tych bardziej zaawansowanych, a mniej popularnych produktach.

Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w zestaw sensorów. Czujniki mogą analizować temperaturę, kontrolować ruch, reagować na komendy głosowe i nie tylko. Naszą przygodę ze smart home możemy zacząć od stworzenia jednego inteligentnego pomieszczenia w domu i zweryfikowania, czy taki system faktycznie się sprawdza.

inteligentny dom
fot. Pixabay.com

W podstawowym pakiecie nowoczesnego, inteligentnego domu powinny znaleźć się:

  1. Czujniki ruchu i otwarcia – to wstęp do automatyzacji.
  2. Smart kamera IP – sprawdźmy, czy pasuje nam tego typu monitoring.
  3. Oświetlenie inteligentne – może to być nawet po prostu zwykła lampka i dwie żarówki. Taki zestaw w zupełności wystarczy na start.
  4. Centrum zarządzające akcesoriami smart – na przykład Google Nest czy bramka Xiaomi. Warto dobrać urządzenie zgodne ze sprzętami producenta, z którego propozycji korzystamy najczęściej.
  5. Wszelkie akcesoria smart – przestrzeń dla klimatyzatorów, wiatraków biurowych i dowolnych innych gadżetów. W ten sposób szybciej oswoimy się z tą interesującą technologią.

W kolejnym kroku należy zastanowić się nad inteligentnym oświetleniem dla całego domu. Na późniejszym etapie, jeśli widzimy, że jest to nasz „klimat”, możemy zastanowić się nad profesjonalnym systemem bezpieczeństwa, kontrolą rolet, bram wjazdowych i bram garażowych, a także ogrzewaniem.

Dlaczego warto inwestować w smart home?

Inteligentny dom to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Pozwala na poczynienie znacznych oszczędności w różnych aspektach życia. Warto zwrócić tu uwagę na tak zwany koszt alternatywny. Jeśli autonomiczny odkurzacz samodzielnie posprząta naszą podłogę, my będziemy mieć więcej czasu do spędzenia z naszymi bliskimi lub na realizację pasji i pracy. To pewna nieoczywista, ale bardzo ważna korzyść z posiadania smart home. Częściej koncentrujemy się na tym, że zapewnia nam on znacznie mniejsze kwoty na podatku za zużytą energię, choć to nie wszystko.

Działanie inteligentnego domu jest bardzo kompleksowe. Od ograniczenia wydatków poświęcanych na energię elektryczną związaną z inteligentnym oświetleniem po redukcję zużycia energii zasilającej system ogrzewania. Pamiętajmy także o tym, że smart home to system IoT, który przeważnie składa się z urządzeń bardzo efektywnych energetycznie. To sprzęty, które zużywają mało prądu, przy tym zapewniając znakomitą funkcjonalność. Posprzątanie domu odkurzaczem autonomicznym może być bardziej ekologicznym rozwiązaniem od użycia w tym celu tradycyjnego modelu, który potrzebuje kilkuset watów mocy.

Przygoda ze smart home nigdy się nie kończy

smart home IoT
fot. Pixabay.com

Kiedy zaczniesz już przygodę z inteligentnymi domami, pamiętaj o tym, że nigdy się ona nie skończy. Istnieje wiele systemów smart home, które zapewniają nowy poziom wygody życia. Środowisko smart home jest skalowalne – oznacza to, że w dowolny sposób możemy dodawać kolejne moduły, które dopełnią instalacji. W krótkim czasie możemy stworzyć podstawowy system, do którego będziemy dodawać kolejne akcesoria, które akurat nam się spodobają.

Nowoczesny dom jest niezwykle elastycznym „bytem”, który błyskawicznie dostosowuje się do naszych potrzeb. Producenci inteligentnego sprzętu dwoją się i troją, by dostarczać nam innowacji, które poprawią komfort i jakość naszego życia. Przyszłe lata – 2021, 2022 czy 2023 – to okres, w którym smart home będzie ewoluował do miana mody. Aranżacje tworzone z nowoczesnymi systemami inteligentnymi mogą okazać się niezwykle pożądane. Z tego faktu płynie także kolejna ważna informacja dla osób, które  zastanawiają się, czy warto inwestować w smart home.

Rozpoczęcie tej przygody w tym momencie jest w pewnym stopniu zadaniem dla pionierów. Nie jest to popularne rozwiązanie – może się okazać, że Twoje obserwacje i pomysły staną się inspiracją dla innych. Zdecydowaną zaletą smart home jest fakt, że przygodę z takimi rozwiązaniami może zacząć każdy. Elastyczność inteligentnych systemów pozwala na tak daleko idącą personalizację, że każdy będzie w stanie stworzyć idealne wnętrze. Polecamy jednak testować różne systemy i analizować, które najlepiej sprawdzą się w danym domu – problemem jest brak gotowych inspiracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here