gotowanie bez marnowania
fot. Pexels.com

Czy przyłapujesz się czasami na tym, że część zakupionego przez ciebie jedzenia po prostu… Kończy w śmietniku? Mimo najlepszych intencji ten problem zdarza się każdemu – podpowiadamy, jak mu zaradzić.

Dlaczego to ważne?

Na świecie aż 1,3 miliarda ton żywności rocznie ląduje na wysypiskach śmieci. Dla perspektywy: to aż 1/3 całej produkcji. Wszyscy jednak możemy przyczynić się, aby temu zaradzić. Warto dowiedzieć się, czym jest zero waste styl życia, który polega na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów – a następnie postarać się wprowadzić go w życie. Oto kilka sposobów, które pomogą nam ograniczyć marnowanie jedzenia.

7. Zwracaj uwagę na terminy przydatności

Zarówno podczas zakupów, jak i na co dzień, zaglądając do lodówki. Zapewne każdemu z nas zdarzyło się coś wyrzucić tylko dlatego, że zapomnieliśmy o zbliżającym się nieubłaganie terminie przydatności do spożycia – lub, jeszcze gorzej – w ogóle nie pamiętaliśmy o istnieniu danego produktu, trzymając go gdzieś głęboko w lodówce, tak długo, aż było już za późno. Staraj się pamiętać czy nawet zapisywać, co kupujesz i do kiedy musisz to spożyć.

gotowanie bez marnowania
fot. Pixabay

6. Hoduj!

Owoce, warzywa i zioła, które wyrosną w twojej kuchni, na balkonie czy ogródku to przede wszystkim oszczędność, ale także znacznie mniejsze prawdopodobieństwo marnowania jedzenia. Takie produkty będą świeższe, a oprócz tego dłużej pozostaną dobre do spożycia, szczególnie w porównaniu z żywnością pakowaną hermetycznie, którą trzeba skonsumować niedługo po otwarciu.

5. Planuj posiłki

Wcześniejsze zaplanowanie obiadów na cały tydzień ma właściwie same zalety. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, nerwów, pieniędzy i po prostu jedzenia. Kiedy wiesz, jakich składników będziesz potrzebować codziennie przez najbliższe dni, o wiele łatwiej jest zrobić zakupy tak, aby nic się nie zmarnowało. Można także gotować z wyprzedzeniem, w sobotę lub niedzielę na cały najbliższy tydzień.

4. Mróź

Jeśli już zdarzy ci się kupić czegoś za dużo, źle rozplanować posiłki w ciągu tygodnia, nie zdążyć z gotowaniem… Zawsze możesz po prostu mrozić. Należy jednak wcześniej pamiętać o jedzeniu, którego nie jesteśmy w stanie spożyć, tak, jak w punkcie 10. Postaraj się jednak pamiętać o kilku zasadach: nigdy nie mróź ciepłego jedzenia, a przed zamrożeniem staraj się rozdzielić je na jak najbardziej praktyczne porcje: tak, aby, zgodnie z zasadą zero waste, nie zmarnowało się już po rozmrożeniu.

gotowanie bez marnowania
fot. Pixabay

3. Sposób na zwiędłe warzywa

Jeśli warzywo nie wygląda już na najświeższe, nie oznacza to, że nie możemy go zjeść. Najważniejsze oczywiście, żeby nie było spleśniałe, jednak jeśli jest trochę zwiędnięte, można jeszcze temu zaradzić.

Na przykład sałata odzyska swoją naturalną kruchość, jeśli włożymy ją na piętnaście minut do wody wymieszanej z łyżeczką mąki ziemniaczanej lub zanurzymy na chwilę w gorącej, posłodzonej wodzie, a po osuszeniu skropimy sokiem z cytryny.

Zwiędła, pomarszczona marchewka będzie znowu chrupiąca, jeśli zalejemy ją zimną wodą i pozostawimy tak na kilka godzin. Odwrotnie jest z natką pietruszki – ta odzyska świeżość po kąpieli w wodzie o letniej temperaturze.

Ogórki zaś należy umieścić na około godzinę w naczyniu z zimną wodą, dodając kostki lodu oraz ocet winny (3 łyżki na litr wody). Wówczas wracają one do swojej naturalnej jędrności.

2. Nie kupuj na zapas

Zasada racjonalnych zakupów jest bardzo ważna i odnosi się także do punktu nr 8: planuj posiłki. Na zakupy spożywcze chodź koniecznie z listą, na której będzie napisane nie tylko, jakich produktów potrzebujesz, ale także jak dużo – ilościowo lub wagowo – i trzymaj się jej. Oczywiście, trudno jest z całkowitą dokładnością wyliczyć tygodniowe zapotrzebowanie na jedzenie. Postaraj się jednak obserwować nawyki żywieniowe swoje i swojej rodziny, wyciągać z nich wnioski, odnotowywać, kiedy było czegoś za mało, a kiedy za dużo. Po jakimś czasie kupowanie niemal całkowicie „na styk” wejdzie ci w nawyk.

1. Szukaj rozwiązań na wykorzystanie resztek jedzenia

Czasami kiedy wydaje nam się, że nie mamy nic w lodówce, warto dokładnie spojrzeć i zastanowić się dwa razy. Tymczasem istnieje niezliczona ilość sposobów na gotowanie z resztek. Wiele tego typu przepisów możemy znaleźć w internecie, piszą o nich na przykład blogerzy zero waste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here