moda odpowiedzialna
Pexels.com

Czasy konsumpcjonizmu przypadające na drugą połowę XX wieku i XXI wiek, źle odbijają się na środowisku materialnym. Ludzie świadomi tego faktu coraz częściej decydują się na wspieranie odpowiedzialnej mody. Marki odzieżowe starają się wyjść konsumentom naprzeciw. Moda może być eko!

Etyczna moda – ekologiczna alternatywa konsumpcjonizmu

Sektor odzieżowy to jedna z największych gałęzi przemysłu na świecie. Produkcja odzieży nie tylko pochłania ogromną ilość wody, ale także wywołuje wydzielanie się dużych ilości dwutlenku węgla oraz niebezpiecznych związków chemicznych do atmosfery. W krajach azjatyckich, w których znajdują się fabryki związane z produkcją odzieży dla marek znanych w krajach europejskich i USA, wiele osób pracuje w niebezpiecznych warunkach. Co gorsze, otrzymują za swoją ciężką pracę bardzo niskie wynagrodzenie.

Zasady etycznej mody obejmują przede wszystkim zastosowanie materiałów przyjaznych środowisku, produkcję z wykorzystaniem nieinwazyjnych dla natury metod obróbki surowców. Ponadto, jawny jest także łańcuch dostaw – istotny w kontekście zaufania konsumentów starających się wspierać odpowiedzialną modę. Ważna jest także kwestia fair trade, jest to określenie używane do opisu międzynarodowego ruchu świadomych konsumentów, którzy domagają się między innymi:

  • sprawiedliwych płac i warunków socjalnych dla wytwórców produktów,
  • sprawiedliwej ceny produktów,
  • przejrzystości i wzajemnego szacunku w relacjach handlowych.

Moda fair trade to produkcja odzieży zgodna z zasadami sprawiedliwego handlu. 

Dosyć istotnym elementem etycznej mody jest lokalność. Z założenia kapitał wyprodukowany przez etyczną produkcję powinien przede wszystkim należeć do zamkniętego obiegu pieniądza na danym obszarze, gdyż dzięki temu następuje mniejsze zanieczyszczenie środowiska przez transport. Marki działające w ten sposób, wspierają rodzimą gospodarkę.

eko moda
Pexels.com

Kolejnym ważnym dla etycznej mody elementem jest poszanowanie praw pracowników. Dopilnowanie, aby przy produkcji odzieży pracowały osoby odpowiednio opłacane, którym zapewnia się bezpieczeństwo i higienę pracy, jak również ośmiogodzinny dzień pracy. Muszą to być osoby zatrudnione dobrowolnie i posiadać umowę z pracodawcą. Ponadto odpowiedzialna moda podkreśla wartość takich pojęć, jak solidarność społeczna, spójność działań, odpowiedzialność. 

Jak kupować mądrze? – materiały przyjazne środowisku

Ekologia w modzie jest istotna nie tylko ze względu na lepsze prawa pracowników i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery przez sektor odzieżowy. Istotną sprawą są również materiały, które wybieramy. Powinny być przyjazne zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska naturalnego. Jakie są najlepsze?

  • Bawełna z certyfikatem fair trade – naturalna bawełna z certyfikatem przestrzegania norm środowiskowych. Kupując ubrania z tego materiału mamy również pewność, że przy produkcji zachowane zostały zasady sprawiedliwego handlu – moda fair trade jest etyczna.
  • Len – to jedno z najstarszych włókien służących do produkcji ubrań człowiekowi. Włókna lniane są dużo bardziej wytrzymałe niż bawełna! Ponadto lniane tkaniny są przewiewne i antyalergiczne, co jest istotne dla osób, które mają skłonność do uczuleń wywoływanych przez sztuczne materiały.
  • Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego (z kokonów jedwabników). Do produkcji tego materiału nie używa się niebezpiecznych związków chemicznych. 
  • Tkaniny konopne – bardzo miękkie, wchłaniające wilgoć i przewiewne, podobnie jak len polecane dla alergików.
ubrania
Pexels.com

Gdzie oddać stare ubrania?

Życie w świadomy sposób i ubieranie się w myśl mody ekologicznej nie pozwala na wyrzucanie starych ubrań na śmietnik. Co zrobić ze starymi ubraniami, jeśli nie powinny wylądować w koszu? Możliwości jest kilka! 

Przede wszystkim, warto pomyśleć o kimś z naszego otoczenia, kto chętnie przyjąłby nasze stare rzeczy lub wymienił się z nami swoimi niepotrzebnymi ubraniami. Koleżanka z pracy, siostra, a może mama? Warto spytać bliskie osoby o to, czy nie chciałyby dokonać takiej zamiany w duchu mody ekologicznej. Ponadto warto znaleźć w swojej okolicy również fundacje i punkty, gdzie można oddać stare ubrania – w wielu polskich miastach z powodzeniem funkcjonują na przykład sklepy charytatywne, które chętnie przyjmują nienoszone już przez ludzi ciuchy. 

A co jeśli stare ubrania są zniszczone? Ciekawą alternatywą jest recykling ubrań! Z porwanych T-shirtów można zrobić szmatki do sprzątania, a sukienkę z rozerwanym dekoltem przerobić na modną spódnicę. Możliwości jest mnóstwo!

moda ekologia
Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here