naturalne olejki
fot. Pixabay.com

Dostępne w sklepie preparaty składają się głównie z niebezpiecznych związków chemicznych – dlatego nie każdy chce po nie sięgać. Ratunkiem w tej sytuacji mogą okazać się naturalne olejki.

Zalety olejków eterycznych

We współczesnym świecie zdominowanym przez wypełnione chemicznymi substancjami środkami czystości i kosmetykami, trudno obyć się bez korzystania z preparatów z niezbyt korzystnym składem. Na szczęście można sięgnąć po ekologiczne olejki eteryczne. Pod tą nazwą kryją się substancje zapachowe, które stanowią naturalny wyciąg z roślin. Świetnie sprawdzają się używane samodzielnie oraz jako składnik domowych środków czystości i higieny. Dzięki nim, w mniejszym stopniu przyczyniamy się do zatruwania planety, jak również działamy na korzyść naszego zdrowia.

Kolejną zaletą olejków eterycznych jest ich powszechne zastosowanie lecznicze i odprężające. Doskonale sprawdzą się podczas aromaterapii. Co więcej, znakomicie radzą sobie również w walce z defektami urody, takimi jak trądzik, czy zmiany skórne. Niektóre olejki eteryczne łagodzą również dolegliwości bólowe oraz problemy z układem trawiennym.

Olejki eteryczne świetnie sprawdzają się w celu odstraszania owadów oraz łagodzenia swędzenia i obrzęków po ukąszeniach komarów. To idealne rozwiązanie dla osób, które są świadome szkodliwości substancji zawartych w gotowych preparatach na owady.

Naturalne olejki na muchy – jaki wybrać?

owady
fot. Unsplash.com

Muchy to bardzo irytujące owady, które w miesiącach letnich często wykorzystują otwarte okna i wlatują do naszych domów. Pozbycie się ich to często syzyfowa praca. Nieproszonych gości szybko przegoni woń olejku waniliowego. Ludzie odbierają jego zapach jako kojący i przyjemny, jednak owady nie podzielają tego zdania. Jest on dla nich niezwykle nieprzyjemny, dlatego szybko uciekają od jego źródła. Kolejnym sposobem na intruzów są świece o zapachu wanilii. Szybko można wykonać domowy spray do walki z muchami. Do buteleczki z atomizerem wystarczy wlać około 25-30 kropli olejku waniliowego na 100 ml wody, a następnie wstrząsnąć i rozpylić zapach w mieszkaniu. Można wykorzystać również pomysł z nasączeniem wacików higienicznych olejkiem i włożenie ich do płytkiej miseczki lub słoika; wierzch pojemnika można przykryć cienką warstwą gazy. Pomocny w walce z muchami jest na przykład olejek lawendowy, eukaliptusowy lub cytrynowy.

Co odstrasza komary i kleszcze?

Ugryzienia komarów to zmora każdych wakacji, zwłaszcza tych spędzonych pod namiotem lub nad jeziorem. Niektóre osoby po ciepłym weekendzie nad wodą przez długi czas borykają się z irytującymi, swędzącymi punktami na ciele. Z kolei kleszcze są bardzo niebezpieczne. Duża część osobników może przenosić boreliozę, która jest groźna dla człowieka. Choroba ta może na stałe uszkodzić układ ruchu, wywołać odkleszczowe zapalenie mózgu, a w skrajnych przypadkach – nawet śmierć. Ugryzienie przez zdrowego kleszcza również może być niebezpieczne, ponieważ często wywołuje reakcje alergiczne.

olejki naturalne na owady
fot. Pixabay.com

Olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusa lub goździków odstrasza komary, dzięki charakterystycznemu, intensywnemu zapachowi. Innymi zalecanymi środkami są również olejek lawendowy, tymiankowy, cedrowy oraz z mięty pieprzowej. Możemy skorzystać również z olejków cytrusowych. Należy jednak pamiętać, że wykazują działanie fotouczulające, czyli powodują nadwrażliwość danej tkanki na promieniowanie świetlne, nie powinno się więc ich stosować w słoneczne dni.

Przed zaplanowaną wędrówką po lesie dobrze przygotować własny środek owadobójczy, który odstraszy uporczywe insekty. Najlepiej sporządzić go na bazie innego oleju (np. oleju słonecznikowego, jojoba, słodkich migdałów) w proporcji 100 mililitrów na 10 mililitrów olejku eterycznego lub mieszanki olejków eterycznych. Popularnym rozwiązaniem do tego typu mieszanek jest olejek z drzewa herbacianego na komary.

Olejki eteryczne są również doskonałym środkiem stosowanym w celu łagodzenia obrzęku po ukąszeniach komarów.

Najlepsze naturalne olejki odstraszające owady dla dzieci

Kiedy wybieramy olejki przeciw kleszczom dla dzieci, warto kierować się tym, czy dany specyfik nie wywoła uczulenia bądź podrażnienia. Delikatna skóra może nie być przygotowana na kontakt z niektórymi mocniejszymi olejkami. Na pewno w mieszance olejków na komary i kleszcze dla najmłodszych dobrze sprawdzi się dość neutralny olejek lawendowy, olejek waniliowy lub olejek nagietkowy. Przed użyciem domowego środka podczas wakacji, warto wykonać na dziecku prosty test alergiczny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here