psychoterapia
fot. Pexels.com

Istnieje kilka nurtów, w których realizowana jest psychoterapia. Dziś przyjrzymy się tym najważniejszym, choć wymienimy także te mniej popularne. Psychoterapia to skuteczny sposób na to, by poprawić swój stan psychiczny. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio podejść do tej kwestii.

Dlaczego warto skorzystać z usług psychoterapeuty?

Często wydaje nam się, że nie ma dla nas ścieżki, która pozwoli na wyjście ze spotykających nas kryzysów. Koncentrując się na tym, że zależy od nas zbyt wiele lub zbyt mało, wpadamy w różnego rodzaju „pułapki myślowe”. Zaburzania psychiczne często towarzyszą nam latami, przez co zaczynamy traktować je jako normalność.

depresja
fot. Pexels.com

Problem w dostrzeżeniu szansy na zmianę i dokonaniu jej jest często brak odpowiednich narzędzi. Psychoterapeuta powinien wyposażyć nas w odpowiednią wiedzę na temat mechanizmów naszego funkcjonowania. W trakcie tego procesu odkrywamy nasze motywacje i problemy; definiujemy emocje i jesteśmy w stanie wypracować odpowiednie rozwiązania. Zdrowie psychiczne, szczególnie w trakcie pandemii, to bardzo trudny temat. W poszukiwaniu wsparcia zdecydowanie warto udać się do specjalisty. Dobór odpowiedniego nurtu może być rezultatem rozmowy z psychiatrą. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat psychoterapii już teraz – oto jej podstawowe typy wraz z krótkim opisem ich cech.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

To nurt, który w ostatnich latach zbiera bardzo pozytywne opinie. Psychoterapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na kwestiach naszej percepcji, naszych myśli i naszych zachowań. Psychoterapeuta wspiera nas w zmienianiu niekorzystnych zachowań i przekonań na temat świata. W trakcie leczenia nabieramy pewności siebie, wykształcając skuteczne metody radzenia sobie z kryzysami.

Psychoterapia psychodynamiczna

Ten rodzaj psychoterapii jest mocno skorelowany z założeniem nieświadomości. Naszym zadaniem jest odkrywanie i rozwijanie swojego „wnętrza”. Rozprawiamy się z nieuświadomionymi popędami; uczymy się, jak realizować swoje potrzeby i uwrażliwiamy się na pewne procesy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec sami.

Psychoterapia Gestalt

Nasze zdrowie psychiczne jest zależne od wielu różnych procesów. Mowa tu także o kwestiach w pewnym sensie utajonych, niedostępnych dla nas. Terapia Gestalt realizuje odkrywanie ich w sposób odmienny niż psychoanaliza, która przez lata cierpiała na brak naukowego podejścia.

Gestalt skupia się na tym, by ukazać nam nasze potrzeby, dokonać weryfikacji naszych przekonań i wesprzeć nas w osiągnięciu lepszej kondycji psychicznej. Widać tutaj wpływ wielu różnych nurtów – od psychologii analitycznej po psychologię humanistyczną. Spotkamy tu koncentrację na „tu i teraz” oraz metody lepszego wglądu w nasze oczekiwania i potrzeby.

Psychoterapia pozytywna

Jest to nurt stworzony w obliczu pojawienia się psychologii pozytywnej. Obecnie nie jest to jednak zbyt popularny rodzaj terapii w Polsce. Koncentruje się na wspieraniu kondycji psychicznej poprzez pozytywne emocje i rozwijanie naszego szczęścia.

Alternatywy dla psychoterapii. Czy coś, co nie jest terapią, może pomóc?

mindfulness
fot. Pexels.com

Psychoterapia jest bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie komfortu psychicznego. Są jednak inne nurty – nie do końca alternatywne, ale wspierające naszą kondycję. Jednym z nich może być mindfulness, czyli tak zwany trening uważności.

Pamiętajmy także o tym, że dla naszej kondycji psychicznej znaczenie mają także inne aspekty codziennego funkcjonowania. Na pewno musimy zwrócić uwagę na zdrowy sen, który jest „katalizatorem” pewnych procesów hormonalnych, także tych związanych z naszym stanem mentalnym. Istnieje także dziedzina zwana psychodietetyką, która koncentruje się na wpływie przyjmowanych pokarmów na nasz stan psychiczny. To kolejny nurt, w którym możemy znaleźć wiele wartościowych praktyk. Metody wchodzące w jego skład nie tylko poprawią nasze funkcjonowanie, ale mogą także pomóc nam utrzymać dietę.

Pamiętajmy, że ludzka psychika to niezwykle skomplikowane zagadnienie. Czasami bardzo ciężko jest zidentyfikować źródło problemów w naszym życiu. Jeśli nie dojdziemy do tego w psychoterapii, możemy sami odkrywać nasze motywacje i problemy. Zdrowy tryb życia wspiera utrzymanie dobrej kondycji psychicznej, jednak zła kondycja psychiczna może mieć wpływ na to, że nie jesteśmy w stanie go utrzymać. Psychoterapia jest z jednej strony polem do rozwoju naszych kompetencji psychicznych, a z drugiej strony czasem stanowi jedyny motor do zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here