olejek herbaciany
fot. Pexels.com

Olejek herbaciany jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych używanych w Polsce. Jakie ma właściwości i zastosowania? Czy warto z niego korzystać?

Co daje olejek herbaciany? Właściwości

Olejek herbaciany to wyciąg z liści drzewa herbacianego, zwanego inaczej melaleuką skrętolistną. Jest to roślina endemiczna, występująca w Australii.  Na długo przed tym, kiedy zaczęli go używać Europejczycy, lokalna ludność doceniła tę roślinę. Już od dawna traktowano ją jako podstawowy środek leczniczy. Jej właściwości obejmują między innymi działanie antybakteryjne, dezynfekujące, przeciwzapalne i antyseptyczne. Rdzenni Aborygeni najpewniej korzystali z liści drzewa herbacianego, obkładając nimi rany. We współczesnym świecie najczęściej jednak korzystamy z wyciągu z tej rośliny. Ma on postać olejku o intensywnym zapachu i jasnożółtej barwie. Może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i w roli składnika domowych kosmetyków. Olejek herbaciany nie wysusza skóry, w przeciwieństwie do wielu innych preparatów o podobnym przeznaczeniu. To świetne rozwiązanie między innymi dla osób, które zastanawiają się, jak radzić sobie z trądzikiem.

Olejek herbaciany – gdzie kupić? Czy jest łatwo dostępny?

olejek herbaciany
fot. Pexels.com

Możemy go zakupić w większości drogerii, aptek oraz sklepów internetowych specjalizujących się w dystrybucji kosmetyków, środków higieny osobistej i lekarstw. Kolejną zaletą olejku z drzewa herbacianego jest cena. Za buteleczkę o pojemności 10 ml należy zapłacić około 10 – 15 zł w zależności od jakości produktu. Mogłoby się wydawać, że jest to dużo, jednak jest on niezwykle wydajny i wystarcza na naprawdę długi czas. 

10 zastosowań olejku herbacianego

Ze względu na swoje lecznicze i antybakteryjne możliwości, olejek herbaciany może być stosowany między innymi jako:

Skuteczny środek w walce z trądzikiem

Olejki na zmiany skórne są coraz bardziej popularne, dzięki właściwościom antyzapalnym. Świetnie sprawdzają się w roli dodatku do kremu albo samodzielnego serum dla osób zmagających się z problemami skórnymi.

Preparat do oczyszczania porów skóry

Wystarczy dodać niewielką ilość olejku herbacianego do gorącej wody, a następnie pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Po kilkunastu minutach zabiegu skóra będzie wyraźnie oczyszczona. Naturalne olejki do pielęgnacji skóry to jedna z najpopularniejszych obecnie opcji wybieranych przez osoby świadomie dbające o swoją cerę.

Dodatek do szamponu

Idealnie sprawdzi się dla osób, które mają problem z łupieżem. Wzbogacenie ulubionego szamponu lub maski do włosów o kilka kropel olejku pozwala na regulowanie wydzielania się sebum przez skórę głowy.

Składnik inhalacji

Ze względu na działanie lecznicze, zaleca się dodanie małej ilości olejku herbacianego do domowej inhalacji, stosowanej przy przeziębieniach i dolegliwościach, takich jak zatkany nos i kaszel.

Olejek herbaciany jako pomoc w walce z grzybicą

Posmarowanie zainfekowanych miejsc wacikiem nasączonym olejkiem herbacianym, pomoże w pozbyciu się grzybicy. Warto zwrócić uwagę na to, że olejek ten jest składnikiem wielu gotowych preparatów przeciwgrzybiczych.

Środek na owady

Co odstrasza komary i kleszcze? W walce z owadami z pewnością pomoże olejek herbaciany. Można nim także posmarować miejsca po ukąszeniu owadów – swędzenie i pieczenie zostanie złagodzone.

Płyn do płukania ust

Przygotowanie płynu do płukania ust z olejku herbacianego jest dobrym i ekologicznym rozwiązaniem. Właściwości antybakteryjne preparatu pozwalają na pozbycie się nieświeżego oddechu i infekcji jamy ustnej.

Składnik żelu antybakteryjnego

W okresie zagrożenia koronawirusem, olejek herbaciany jest świetnym produktem do przygotowania własnego żelu dezynfekującego. W czasie pandemii powinien być zatem używany często w ramach profilaktyki. Wystarczy zmieszać spirytus, wodę i kilkanaście kropel olejku.

Domowy środek czystości

Świetnym sposobem na pleśń w łazience lub kuchni jest zmieszanie czterech łyżeczek olejku z litrem wody. W ten sposób powstałym środkiem wystarczy spryskać miejsce, w którym znalazł się nalot i pozostawić na jakiś czas. Olejek herbaciany poradzi sobie z łatwością z uciążliwą pleśnią. 

Dodatek do kąpieli

Kilkanaście kropel olejku herbacianego dodanego do kąpieli, pozwala złagodzić napięcie i ból mięśni. Ponadto, pomaga w walce z cellulitem. Dzięki gorącym oparom pary wodnej, korzystamy z darmowej aromaterapii, która rewelacyjnie wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie.

Olejek herbaciany – czy ma wady?

olejek z drzewa herbacianego
fot. Pexels.com

Niektórzy czytelnicy mogą zadawać sobie pytanie, „czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?”. Odpowiedź jest prosta – nie – jeżeli będziemy używać go prawidłowo. Osoby ze skłonnością do uczuleń przed zastosowaniem go na skórę powinny wykonać prosty test alergiczny. Ponadto, olejek jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Nie zaleca się go jednak do stosowania wewnętrznego z uwagi na ryzyko wywołania reakcji alergicznych lub biegunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here