inteligentne oświetlenie
fot. Unsplash.com

Inteligentne oświetlenie to innowacyjna technologia, która pozwala na naprawdę wiele. Od tworzenia ciekawych aranżacji po oszczędność pieniędzy. Warto odkryć jej zalety!

Ekologia w domu, czyli smart home i inteligentne oświetlenie

Filozofia smart home to skupienie się na IoT i wysoce efektywnych energetycznie sprzętów, które pozwalają na znakomite zagospodarowanie przestrzeni domowej. Inteligentne staje się powoli wszystko, jednak to właśnie oświetlenie jest tutaj kluczowym systemem. Żarówki smart przeważnie są droższe od tych tradycyjnych, jednak korzystają na ogół z technologii LED. Jej użycie to nie tylko możliwość implementacji wielokolorowego światła RGB. Inteligentne oświetlenie jest znacznie bardziej efektywne energetycznie od tradycyjnych żarówek.

inteligentny głośnik
fot. Unsplash.com

Inteligentne systemy dla domu skupiają się na tym, by ograniczać zużycie prądu w codziennym życiu. Na wydatki energetyczne w naszych mieszkaniach składa się przede wszystkim ogrzewanie i oświetlenie. Jeśli dokonamy modernizacji tych systemów, możemy liczyć nie tylko na znaczne oszczędności dla naszego portfela. To także sposób na zmniejszenie generacji CO2. W końcu prąd w Polsce pochodzi głównie z węgla, który spalany jest w niezbyt ekologiczny sposób – przejście na inne źródła energii na razie wiąże się z ogromnymi kosztami. Inteligentne oświetlenie wpisuje się więc w jeden z trzech filarów zasady 3R, stanowiącej podstawę podejścia do ekologii: reduce. Redukujemy nasz negatywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie prądu, który zużywamy w codziennym funkcjonowaniu. To proste i skuteczne.

Ile kosztuje inteligentne oświetlenie? Systemy smart home wcale nie muszą być drogie! Obecnie na rynku znajdziemy coraz więcej tanich gadżetów smart, które zaskakują funkcjonalnością. Dzięki temu możemy niewielkim nakładem zadbać o pozytywne działanie naszego domu lub mieszkania na środowisko.

Ekologia to także ekonomia – zaufaj nowoczesnym technologiom

Oczywiście, skoro redukujemy ilość zużytego prądu, automatycznie zmniejszają się także nasze koszta życia. Jak zatem widać, mamy tu do czynienia z naprawdę interesującym i skutecznym sposobem na to, by żyć taniej i wygodniej. Smart oświetlenie to przeważnie produkty wysokiej klasy, które wytrzymają długo. Oznacza to, że możemy spokojnie korzystać z inteligentnych żarówek przez naprawdę długi czas. Należy oczywiście bezwzględnie zwracać uwagę na korzystanie ze sprzętu produkcji zaufanych producentów. Wtedy mamy gwarancję, że otrzymamy urządzenia wysokiej jakości.

Dostosuj klimat do charakteru pomieszczenia. Inteligentne oświetlenie w aranżacji

Wykorzystanie inteligentnego oświetlenia do poprawy wyglądu wnętrza naszego domu to świetny pomysł. Nasze decyzje w kwestii koloru i natężenia światła mogą budować określony klimat w pomieszczeniu. Niebieskie światło jest na przykład kojarzone z działaniem zmniejszającym nasz apetyt i pozytywnie nastrajającym nas do codziennego funkcjonowania. Szczególnie za dnia, gdy działa na nas pobudzająco. Istnieją także przesłanki, że tego typu oświetlenie może radzić sobie ze wspieraniem naszej kondycji psychicznej. Warto jednak pamiętać, by nie nadużywać go w godzinach wieczornych.

Jeśli chcemy wnieść do wnętrza nieco romantycznego charakteru, warto zastanowić się nad ustawieniem światła czerwonego. Dla relaksu i odpoczynku możemy z kolei postawić na światło zielone. Możliwości jest więc ogrom – to od nas zależy, jak dostosujemy wnętrze do naszych potrzeb.

Ile kosztuje inteligentne oświetlenie?

żarówka
fot. Pexels.com

Nowoczesne żarówki smart są dostępne w każdym sklepie zajmującym się technologią. Znajdziemy tu produkty renomowanych marek, takich jak Philips czy Xiaomi. Koszt podstawowego oświetlenia to 50–75 złotych za jedno źródło światła.

W każdym pokoju montujemy około trzech żarówek. Wyposażenie domu sporej wielkości, w którego skład wchodzą trzy pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta i salon, to około 16–20 żarówek. Inteligentne oświetlenie kosztuje więc w takich realiach od 800 do 1500 złotych. To kwota, w której jesteśmy w stanie stworzyć je na własną rękę. Korzystając z gotowych systemów, możemy zapłacić nieco więcej – wówczas to firma zajmuje się konfiguracją i automatyzacją.

Oczywiście, gdy chcemy stworzyć smart home z inteligentnym oświetleniem, należy do tego doliczyć także sterowanie. Możemy w tym celu korzystać ze smartfona, jednak najlepszym wyborem jest sterowanie głosowe. Mamy do dyspozycji zarówno inteligentne głośniki, jak i pełnoprawne systemy zarządzania, takie jak Google Nest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here