psychologia pozytywna
fot. Pexels.com

Psychologia pozytywna to jedna z odmian psychologii, której podejście skupia się na dobrych aspektach naszego życia, podkreśla także rolę pozytywnych inspiracji i cnót. Przez lata zebrała ona grono fanów, którzy z pewnością czerpią z niej sporo siły w codziennych wyzwaniach.

Czym jest psychologia pozytywna?

Istnieje wiele rodzajów terapii psychologicznych, które mają nam pomóc w naprawieniu pewnych błędnych przekonań o sobie i świecie. Ich celem jest przede wszystkim wyposażenie nas w odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z otaczającą nas rzeczywistością. To także wsparcie w trakcie zmagania się z problemami życiowymi. Psychologia jako nauka nie koncentruje się jednak jedynie na aspektach negatywnych. Zdrowie psychiczne to złożona kwestia, na którą wpływa ogrom różnych czynników.

Psychologia pozytywna pozwala na nieco bardziej, nomen omen, pozytywne podejście do tej dosyć „mrocznej” nauki. W przeciwieństwie do psychologii ewolucyjnej, psychologii społecznej i psychologii behawioralnej nie skupia się na tłumaczeniu mechanizmów postępowania człowieka. Czasami takie podejście po prostu nie wystarcza, by dać nam pełen kontekst naszych motywacji – w efekcie narodził się właśnie ten nurt terapii. Skupienie się na szczęściu, jego realizacji i zrozumieniu może pomóc nam w utrzymaniu zdrowego trybu życia. Docelowo ma być pomocą w trakcie walki ze stresem i czymś, co pokaże nam ścieżkę do spełnienia. Oczywiście mowa tu raczej o pewnym wsparciu w poszukiwaniu – nie oczekujmy, że nurt naukowy będzie rozwiązaniem naszych wszystkich problemów.

Psychologia pozytywna to po prostu skupienie się na szczęściu

szczęście
fot. Pexels.com

Głównym twórcą psychologii pozytywnej jest Martin Seligman. Jest to jeden z najważniejszych psychologów XX i XXI wieku. To postać, która wniosła do psychologii pozytywnej nie tylko bardzo wiele świeżego i nowoczesnego spojrzenia na zagadnienia naukowe. Amerykański psycholog dopilnował także, by ta dziedzina była jasno określona: badania dotyczą „pozytywnych” aspektów funkcjonowania jednostki. Ma to wspomóc realizację przede wszystkim niekoniecznie spełnienia, ale dobrego poziomu zdrowia psychicznego. Takie podejście ma na celu pomóc nam zadbać o wysoki poziom nastroju pomimo licznych przeciwności losu, a także wspierać w utrzymaniu zdrowego, rozsądnego stylu życia.

Pomimo skupienia się na „dobrych” aspektach ludzkiego funkcjonowania psychologia pozytywna nie odcina się od podejścia naukowego. Wręcz odwrotnie – mamy tu do czynienia z metodologią, która pozwala na bardzo dobrze usystematyzowane badania. Wnioski, do których prowadzą, faktycznie mają zastosowanie w rzeczywistości. To trochę jak z mindfulness – często bywa tak, że patrzymy na tego typu praktyki przez pryzmat wyimaginowanej drogi do odkrycia swojego powołania. Widzimy w takich metodach pewnego rodzaju duchowość i tworzenie całej „mitologii” wokół kwestii naszego szczęścia. Nie do końca w tym rzecz – mamy do dyspozycji wysokiej jakości badania naukowe, które pokazują, że tego typu praktyki mają bardzo duży sens dla naszego dobrostanu psychicznego.

Dlaczego warto interesować się tym nurtem?

psychologia pozytywna
fot. Pexels.com

Psychologia jest nauką, która skupia się przede wszystkim na ludziach. Aspekt szczęścia jest niezwykle istotny dla każdego z nas. Aby móc realizować się w dowolnej aktywności, powinniśmy skutecznie radzić sobie z kryzysami, które bardzo często nas spotykają. Dodatkowo, ufając metodom opracowanym wobec tego nurtu, możemy liczyć na utrzymanie wysokiej sprawności psychicznej i fizycznej.

Jeśli ważny jest dla nas zdrowy sen czy właściwa dieta, prędzej czy później dojdziemy do tego, że są to aspekty bardzo silnie sprzężone z naszą psychiką. W obydwie strony – dobry stan psychiczny może wspierać dobry sen, a dobry sen może wspierać dobry stan psychiczny. Pozytywne nastawienie do życia wspierać może dietę, dieta może wspierać nasze spojrzenie na problematyczne sytuacje w życiu.

Konieczne jest, szczególnie w dobie lockdownu, szukanie tego, co może nam dać odrobinę poczucia stabilności, zaufania do świata i samych siebie. Czytając dzieła z psychologii pozytywnej, możemy odkryć bardzo ciekawe aspekty funkcjonowania, o których na co dzień nie myślimy. Możemy lepiej zrozumieć, czym jest szczęście, a przede wszystkim – czym jest dla nas szczęście. Psychologia pozytywna wykorzystywana jest w psychoterapii pozytywnej, jednak nie jest to popularny w Polsce nurt pracy z pacjentem (lub klientem). Z pewnością ma jednak przyszłość w naszym kraju, gdzie często takiego pozytywnego podejścia brakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here