materac
fot. Pexels.com

Poprawnie dobrany, wygodny materac potrafi diametralnie poprawić komfort snu – a co za tym idzie, komfort życia. Sen jest dla człowieka bardzo istotnym aspektem dbania o zdrowie i samopoczucie – na materacu nie powinniśmy oszczędzać!

Jak wybrać materac? Rodzaje materacy

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego materaca to naprawdę istotna decyzja z perspektywy każdej osoby świadomie dbającej o swoje zdrowie. Przecież w łóżku spędzamy jedną trzecią doby! Wybór odpowiedniego materaca, wykonanego z dobrego materiału i wyprofilowanego tak, aby nie powodował problemów z kręgosłupem może być naprawdę trudną sprawą. Dodatkowe komplikacje występują, gdy chcemy zakupić materac dostosowany do potrzeb osób z chorobami kręgosłupa albo wygodny materac dla par.

materac dla par
fot. Pexels.com

Materiał, z którego wykonany jest dobrej jakości materac, powinien być pozbawiony skłonności do odkształcania się. Nie powinien być ani zbytnio miękki, ani zbyt twardy – twardość materaca ma znaczący wpływ na jakość zdrowego snu. Ponadto warto zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza w materiale, z którego wykonany jest materac.

Jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje materacy?

  • materac kieszonkowy, czyli unowocześniona wersja klasycznych materaców sprężynowych, swoją budowę opierają na mechanizmie sprężyn oraz warstwie pianki lub lateksu, oddzielającej mechanizm od ciała. Jak wskazuje nazwa, poszczególne sprężyny w środku materaca są umieszczone w materiałowych kieszeniach, przez co praca sprężyn jest niezależna od siebie. Dla użytkownika takiego materaca oznacza to lepsze dopasowanie ciała do powierzchni, na której śpi – materac ulega naciskowi punktowego, a osoba śpiąca na takim podłożu odczuwa komfort.
  • materac lateksowy – ten rodzaj materacy wyróżnia się wysoką elastycznością, a jednocześnie nie odkształca się. Materiał, z którego wykonany jest materac świetnie dopasowuje się do ciała, a po tym jak nacisk nastąpi, wraca do swojej pierwotnej wersji. Ze względu na wykorzystania naturalnego lateksu materace tego typu mają dobrą cyrkulację powietrza, więc człowiek nie poci się podczas snu. Z tego względu to najlepiej oceniane materace przez alergików.
  • materac piankowy wysokoelastyczny – ten rodzaj materaca jest wykonany ze sprężystej pianki. Podobnie jak materac lateksowy, zapewnia cyrkulację powietrza oraz dobre dopasowanie do ciała. Ponadto świetnie sprawdzi się u osób skarżących się na bóle kręgosłupa.

Ile kosztuje dobry materac?

dobry materac
fot. Pexels.com

Ceny odpowiednio wykonanych, dobrej jakości materacy wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju materaca, stopnia twardości materaca, użytych materiałów oraz – często opatentowanych – dodatkowych rozwiązań stosowanych przez producenta. Dobry materac bez dodatkowych rozwiązań, ale korzystnie wpływający na kręgosłup to koszt około 600 do 800 złotych. Materace dostosowane do specjalistycznych potrzeb klienta mogą być droższe. Koszt materaca wzrasta również wtedy, gdy posiada on certyfikaty, na przykład takie dotyczące antyalergicznych właściwości materaca. To bardzo istotny aspekt dla osób zmagających się z przewlekłymi uczuleniami. Nie warto oszczędzać na zdrowiu, więc warto wydać dodatkowe pieniądze na materac z certyfikatem.

Rolę gra również przeznaczenie materaca. Mniejsze modele, dopasowane do łóżek dziecięcych, można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach, już od około 200 do 500 złotych. Jest to możliwe dzięki temu, że w materacach dziecięcych nie trzeba stosować dodatkowych technologii.

Najdroższe są zaawansowane technologicznie materace dla par. W takim wypadku dobry materac najczęściej dzieli się  na dwie oddzielne strefy, pozwalające parze na komfortowy sen. To wymaga użycia dodatkowych materiałów i osobnych projektów takiego rodzaju materacy, dlatego odpowiedni materac dla par to koszt minimum tysiąca złotych.

Ceny mogą odstraszać, ale warto pamiętać o tym, że odpowiedni materac będzie nam służył przez długie lata i pomoże – na przykład – uśmierzyć bóle pleców. To inwestycja w komfort snu i zdrowie oraz pewna oszczędność. Materace gorszej jakości trzeba wymieniać co kilka lat, więc lepiej zainwestować raz w produkt, który będzie zakupem na długi czas.

Zasady zdrowego snu

Odpowiednio dobrany rodzaj materaca to nie wszystko. Dla higieny snu równie ważne są inne czynniki, takie jak na przykład wietrzenie sypialni. Ponadto warto wiedzieć, co jeść przed snem  wieczornej niestrawności czy poczucia ciężkości na żołądku nie rozwiąże nawet najlepiej oceniany materac. Każdy z nas powinien pamiętać również o wymaganej ilości snu. Dla dorosłego człowieka najbardziej optymalne jest spanie przez sześć do ośmiu godzin na dobę. Dzięki dobrze dobranemu materacowi przespanie w spokoju całej nocy jest możliwe, a ułatwić mogą to rytuały przed snem, takie jak na przykład muzyka relaksacyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here