UE
fot. Pexels.com

Unia Europejska ma opinię bardzo ekologicznego regionu. Tu tutaj powstają najbardziej prośrodowiskowe projekty na świecie. Przynajmniej jeśli mówimy o tak ogromnej skali i ich zasięgu. Jednak kiedy realnie jesteśmy w stanie odejść od emisji CO2 w UE?

Dlaczego to tak kluczowa kwestia?

Skutki globalnego ocieplenia są widoczne jak na dłoni. W okresie zimowym widzimy, jak zawodzi nas nasza podstawowa ochrona środowiska. Potrzebujemy bardziej zaawansowanych narzędzi do tego, by poradzić sobie z obecnym kryzysem klimatycznym. Jednym z nich ma być odejście od emisji CO2. Jest to gaz cieplarniany, który ma ogromne znaczenie dla stanu naszej atmosfery. Powstaje przede wszystkim w wyniku spalania węgla.

węgiel
fot. Pexels.com

Niestety, wiele gospodarek UE wciąż opiera się o tej surowiec. Jest on stosowany jako paliwo dla elektrowni cieplnych. W Polsce stanowią one ogromny problem. Największym trucicielem w naszym kraju jest elektrownia w Bełchatowie. To potężny zakład, który emituje skrajnie wysokie ilości CO2 do atmosfery. Jednak takich miejsc na mapie Europy jest, póki co sporo. Jako świadome społeczeństwo dążymy do tego, by zredukować ich obecność, przy zachowaniu jednocześnie perspektyw na rozwój.

Nie chodzi o to, by zlikwidować przemysł i stać się zależnym energetycznie od innych krajów. Celem jest tutaj poszukiwanie alternatyw, które sprawią, że będziemy regionem bardzo niezależnym w kwestii produkcji energii elektrycznej i jednocześnie nie będzie wiązało się to z nadmierną emisją CO2. Nieekologiczna energetyka powinna być postrzegana jako największe zagrożenia dla świata. W końcu to sektor, który wciąż się rozwija. Niestety jednak nie jest to zrównoważony, „zdrowy” rozwój, a gwałtowna ekspansja, która prowadzi do licznych problemów. Pytanie więc nie brzmi – czy UE zrezygnuje z węgla, a kiedy UE zrezygnuje z węgla – bo stanie się to na pewno.

Kiedy UE zrezygnuje z węgla?

W Unii znajdziemy zarówno te najbardziej eko kraje na świecie, jak i państwa, w których emisja utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie (Polska, Niemcy, Włochy). Nie wiadomo dokładnie, kiedy UE zrezygnuje z węgla, jednak pojawił się wstępny plan. Mówi się w nim o redukcji emisji CO2 do roku 2030. Jest to jednak bardzo nierealistyczny scenariusz. Drugi etap planu zakłada 100% odejście od emisji CO2 w roku 2050. To paradoksalnie może być bardziej wykonalny plan. Podczas zastanawiania się nad tym, kiedy UE zrezygnuje z węgla, nie możemy obojętnie przejść obok nowoczesnych technologii, które pozwalają na rozwój ekologicznych źródeł energii.

OZE
fot. Pexels.com

Każdego roku odkrywamy alternatywne źródła energii, które mogą pozwolić nam na ocalenie naszej planety. Wraz z tym postępem zwiększa się szansa na to, że odejdziemy od wysokiej emisji CO2 i dokonamy skutecznej restrukturyzacji sektora energetycznego. Oczywiście problemów jest znacznie więcej – z zamknięciem kopalń i elektrowni związanych z węglem, konieczne będzie zlikwidowanie wielu stanowisk pracy. Może okazać się na pewnym etapie, że doprowadzi to do kryzysu społecznego. Jednak prawdopodobnie wyjdzie nam to na dobrze pod kątem ekonomicznym – ceny za zieloną energię na pewnym etapie będą znacznie niższe, niż te związane z elektrociepłowniami węglowymi.

Kiedy UE zrezygnuje z węgla to jedna strona medalu – kiedy Ty, to inna sprawa

Nie musisz martwić się o to kiedy UE zrezygnuje z węgla, jeśli zrobisz to wcześniej – zanim stanie się powszechnym trendem społecznym. Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć swój ślad węglowy i zaangażować się w pracę u podstaw. W przypadku redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne, musimy koncentrować się na samodzielnym działaniu. Jeśli każdy z nas dołoży cegiełkę do starań w tym obszarze, osiągniemy sukces klimatyczny. Dzięki lekturze naszego portalu dowiesz się, czy vege zawsze znaczy eko, jak kupować mniej i jak przyczynić się do tego, że Twoje życie będzie zdrowsze i bardziej ekonomiczne. Staramy się także, by połączyć to, co konieczne, z tym co przyjemne. Pamiętajmy o tym, że przyczyny odejścia UE od węgla od węgla wiążą się nie tylko z kwestiami ekologii, ale także ekonomii. Bycie eko może być tanie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here