eko kraje
fot. Pexels.com

Które państwa to najbardziej eko kraje na świecie? Lista jest pełna zaskoczeń, choć osoby bardziej świadome w tematach związanych z ekologią i ochroną środowiska z pewnością nie będą polemizować z naszym przeglądem.

Najbardziej eko kraje na świecie – co to znaczy, że dany kraj jest ekologiczny?

Nie ma jednej definicji ekologii. Dlatego często skupiamy się na emisji CO2, podejściu mieszkańców do tematu ochrony środowiska, czy chociażby kwestii nowoczesnej produkcji, która zużywa mało energii i zapewnia znakomite rezultaty. Sprawdźmy, które kraje wyróżniają się na tle innych w aspekcie dbania o środowisko naturalne. Zdecydowanie w takim wypadku nasze oczy powinny spoglądać na kontynent europejski – wiele krajów dba o to, by natura zajmowała niemałą przestrzeń w życiu publicznym. Jednak nie tylko – w niektórych państwach Azji dostrzeżemy także kilka społeczeństw, skupionych na tym, by żyć w zgodzie z przyrodą.

Pomijamy tu jednak kraje, które są zgodne z naturą, bo nie mają innej możliwości – np. nie mają na tyle dużo surowców naturalnych lub zasobów finansowych, by wdrożyć produkcję. Nie bierzemy pod uwagę także państw, które wkrótce mogą zacząć eksploatować jeszcze więcej zasobów naturalnych, bo dochodzi w nich do restrukturyzacji gospodarki. Wybraliśmy więc trzy z nich, które zdecydowanie nas nie zawiodą i nie zawiodły nigdy w przeszłości. Oto one:

Najbardziej eko kraje na świecie – Finlandia – kraj skoków narciarskich, zórz polarnych i ciężkiej muzyki

Finlandia
fot. Pexels.com

Finowie dokonali wielu rewolucji społecznych. To kraj, w którym ekologia jest niezwykle istotna. Jest to również bardzo zalesiony teren, który przepełniony jest pięknem surowej, zimowej natury. Młodych Finów uczy się podstaw życia zgodnego ze środowiskiem naturalnym. Znaczenie ma tu także charakterystyczna dla Skandynawii krytyka konsumpcjonizmu – wiele osób zadaje sobie pytanie jak kupować mniej, jak żyć bliżej natury?

Najbardziej eko kraje na świecie – Szwajcaria – najbezpieczniejszy kraj na świecie

Interlaken, Szwajcaria
fot. Pexels.com

Sukces Szwajcarii na polu ekologii jest imponujący. Wiele państw podchodzi do tego tematu w zupełnie inny sposób. Dla ludzi większe znaczenie mają mody – np. na dietę wegańską, a odgórne wytyczne co do tego, ile prądu powinno zużywać się w gospodarstwie domowym, w ogóle nie pojawiają się w przestrzeni publicznej. Dbałość o dobre wykształcenie obywateli w kwestii natury przekłada się na to, że ten dosyć gęsto zaludniony kraj, który znajduje się w samym centrum Europy, może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami względem ekologii. I nie tylko. Nawet największe zagrożenia dla świata to coś, na co Szwajcaria jest gotowa. Państwo z każdej strony jest zabezpieczone jak „szwajcarski bank” – inwestuje w niezależną energetykę, bardzo wydajną wewnętrzną infrastrukturę transportową i militarne rozwiązania, które mają zabezpieczyć kraj przed ewentualnym konfliktem zbrojnym.

Najbardziej eko kraje na świecie – Bhutan – królestwo smoka

Bhutan
fot. Pexels.com

Dla mieszkańców Bhutanu natura ma specjalne znaczenie. To niezwykle biedny kraj w Azji. Chociaż ta „bieda” nie do końca jest właściwym stwierdzeniem. Bhutańczycy są niezwykle bogaci w szczęście. W kraju tym nie ma praktycznie przemysłu. To ewenement na mapie świata. Mieszkańcy trudnią się hodowlą roślin i zwierząt, polowaniem (z wykorzystaniem łuków!) oraz spędzaniem czasu w rodzinnej atmosferze. Bhutan jest bardzo ekologiczny i raczej taki pozostanie. Szacunek do natury to coś, co jest głęboko wpisane w charakter mieszkańców tego kraju. Jednocześnie niełatwo jest go odwiedzić – władze raczej starają się izolować go od reszty areny międzynarodowej.

A najbardziej nieekologiczne państwa świata?

Ponownie pojawia się tu kwestia tego, że UE dąży do redukcji węgla, więc wiele krajów nieekologicznych to państwa z Azji. W Afryce nie ma na tyle dobrze rozwiniętego przemysłu, by można było mówić o skrajnym braku szacunku do ekologii. Chociaż oczywiście i tam znajdziemy kraje, które wyróżniają się wysoką emisją CO2. Jednak te najbardziej nieekologiczne kraje to przede wszystkim:

  • Chiny – ogromna emisja CO2,
  • Indie – chociaż tu w przypadku przeliczenia na osobę nie jest aż tak źle,
  • USA – poza Arabią Saudyjską największe z dużych państw o tak wysokim współczynniku emisji CO2 na osobę,
  • Rosja, której energetyka opiera się o paliwa kopalne.

Warto tu wspomnieć także o Japonii. Jest to kraj, w którym panuje bogata tradycja szacunku do natury i środowiska, jednak jest tam także wiele zakładów przemysłowych. W Europie najgorzej w kwestii emisji CO2 radzą sobie Niemcy. Jednak tam mamy do czynienia z bardzo efektywną transformacją – państwo to znacząco modernizuje swój sektor przemysłu. W przypadku krajów z obydwóch Ameryk musimy wspomnieć także o Meksyku i Brazylii. To państwa rozwijające się, które nie do końca radzą sobie z ochroną natury. W zasadzie nie tyle, co sobie nie radzą, co wolą rozwój niż dbanie o niskie emisje i zachowanie naturalnego środowiska w przypadku lasów równikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here