czynności przed snem
fot. Pexels.com

Sen stanowi podstawę naszego funkcjonowania – jeśli cierpimy na problemy ze spaniem, to prawdopodobnie wpływają one na całe nasze codzienne życie. Warto wprowadzić kilka prostych czynności przed snem, które podniosą komfort naszego wypoczynku.

Rytuały przed snem

W dzisiejszym świecie, w którym wszyscy jesteśmy bardzo zabiegani, naturalna potrzeba wypoczynku często schodzi na dalszy plan. Priorytetowe okazują się praca, nauka albo spotkanie ze znajomymi, a zarwaną nockę traktujemy jako coś, co nie wpływa szczególnie na nasze zdrowie. Niestety, takie podejście niesie za sobą wiele konsekwencji. Poza oczywistymi minusami niedoboru snu, takimi jak chroniczne zmęczenie, niedosypianie wiąże się również z obniżeniem odporności organizmu, spadkiem wydolności fizycznej czy problemami z wagą. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, co naprawdę jest ważne. Czy czasem nie lepiej odłożyć odpisywanie na maile albo naukę do kolokwium na studiach na kolejny dzień i położyć się wcześniej do łóżka? W ogólnym rozrachunku najczęściej rzeczy, które wydają się nam naglące, okazują się mniej ważne niż zdrowie. Czasem lepiej odpuścić sobie nadprogramowe zadania, ale zapewnić sobie spokojną noc i zdrowy sen.

sposoby na bezsenność
fot. Pexels.com

Dorosły człowiek potrzebuje około sześciu do ośmiu godzin snu dziennie. Wiele osób cierpi niestety na problemy z zasypianiem, które sprawiają, że nawet jeśli dana osoba położy się do łóżka o odpowiedniej porze, nie będzie mogła zasnąć przez następne kilka godzin. Inni skarżą się na odmienny problem – pomimo przesypiania poprawnej liczby godzin, wstają niewyspani. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: co zrobić przed snem, żeby się wyspać? Warto opracować własne rytuały i czynności przed snem, które będą sprawiać nam przyjemność i pozwolą komfortowo zakończyć dzień. Przykładowymi rytuałami przed snem stosowanymi przez niektóre osoby jest chociażby telefon do bliskiego, zaplanowanie kolejnego dnia w kalendarzu albo wypicie filiżanki smacznej herbaty.

Top 5 czynności przed snem

Najlepszą odpowiedzią na postawione wcześniej pytanie, czyli “co zrobić przed snem żeby się wyspać?” jest – poza wypracowaniem swoich własnych wieczornych tradycji i rytuałów przed snem – stosowanie się do kilku prostych sposobów na spokojną noc.

    1. Brak ekranów. Światło, które bije od komputerów i telefonów, z których korzystamy zarówno w pracy zawodowej, jak i do komunikacji z bliskimi czy rozrywki, rozprasza nasze mózgi, które są przeładowane bodźcami. To szczególnie niebezpieczne podczas okresu pandemii, gdy wiele osób pracuje i uczy się zdalnie. Przed ekranami spędzamy aktualnie większość dnia. Ponadto, korzystając z telefonu czy laptopa przed snem, rozbudzamy swój organizm. to niepożądane zwłaszcza u osób, które cierpią na problemy z zasypianiem. Najlepiej zrezygnować z ekranów na 1–2 godziny przed snem. Ten czas warto poświęcić na przykład na książkę na dobranoc. Często narzekamy, że nie mamy czasu na czytanie. Rytuał przed snem polegający na niekorzystaniu z urządzeń elektronicznych to zatem świetna okazja do nadrobienia zalegających na półkach pozycji literackich.
    2. Relaks. Zalecane każdemu jest wyciszenie przed snem. Nie powinniśmy wieczorem brać na siebie dużych, odpowiedzialnych zadań ani rozmyślać o problemach. Poza książką na dobranoc warto sięgnąć również po muzykę relaksacyjną.
    3. Ćwiczenia przed snem. Trening jogi lub innych ćwiczeń rozciągających potrafi doskonale wyciszyć przed snem. Niektórzy preferują również wykonywanie wieczornych treningów cardio (na przykład biegowych) na kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Po intensywnym wysiłku i ciepłym prysznicu położenie się do łózka sprawia, że od razu lepiej się nam zasypia.
    4. Lekki posiłek na 2–3 godziny przed planowanym snem. Sałatka lub pierś z kurczaka z warzywami to świetna odpowiedź na pytanie, co jeść przed snem. Lekka kolacja nie zalega na żołądku, więc nie utrudnia zasypiania.
    5. Wietrzenie pomieszczenia. Dobra cyrkulacja powietrze i odpowiednia temperatura do snu (według specjalistów – około 18–20 stopni Celsjusza) to recepta na zdrowy sen, dlatego warto wietrzyć sypialnię.

Czego nie wolno robić wieczorem? Czynności przed snem, których lepiej unikać

rytuały przed snem
fot. Pexels.com

Przed snem absolutnie nie powinniśmy jeść ciężkostrawnych potraw ani spożywać kofeiny. Ponadto w swoim domu warto wprowadzić zasadę, że praca zostaje przy biurku, a jedzenie na stole. Zabieranie laptopa czy talerza z kolacją do łóżka burzy wypracowane rytuały przed snem, więc może to zaburzyć jakość naszego wypoczynku.

Co ważne, niektóre problemy ze snem mogą mieć swoje przyczyny w naszych problemach zdrowotnych. W takim wypadku nie pomoże żadna książka na dobranoc. Jeżeli w spokojnym śnie przeszkadzają nam problemy z kręgosłupem, należy wybrać się do lekarza oraz zastanowić się nad tym, jaki materac wybrać, aby był odpowiedni dla naszych pleców. Jeśli nasza bezsenność wywołana jest przewlekłym stresem, dobrze rozważyć wizytę u psychologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here