trening rano
fot. Pexels.com

Zrywanie się z łóżka wczesnym rankiem, żeby iść pobiegać albo się porozciągać dla wielu osób brzmi jak koszmar. Okazuje się jednak, że to bardzo zdrowa dla naszych organizmów opcja. Warto spróbować wdrożyć do swojego życia trening rano, nawet jeżeli nie należymy do grupy rannych ptaszków!

Dlaczego warto ćwiczyć rano?

Wygodne łóżko, pachnąca pościel, ciepła kołdra… niektórzy najchętniej wylegiwaliby się do późnego popołudnia. Nawet osoby aktywne często lubią dłużej pospać. W zasadzie nie ma w tym nic złego, ale jak się okazuje – istnieje dużo powodów stojących za tym, że poranny trening to lepszy wybór niż spanie do dwunastej. Dlaczego?

  • Podczas ćwiczeń w organizmie człowieka wydzielają się endorfiny, które odpowiadają między innymi za nastrój. Po porannym treningu będziemy weselsi i bardziej energiczni przez cały dzień.
  • Trening rano na czczo lub po lekkim śniadaniu świetnie wpływa na metabolizm! To szczególnie ważne dla osób, które się odchudzają. Dzięki porannej rozgrzewce organizm lepiej radzi sobie z przemianą materii w ciągu dnia.
  • Ćwiczenie rano obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za stres, dzięki czemu można być spokojniejszym w ciągu dnia.
  • Poranny trening biegowy lub na siłowni oznacza, że na ścieżce lub na sali treningowej spotkamy o wiele mniej osób. To może przełożyć się na wyższą jakość naszego treningu i spokój podczas ćwiczeń.
  • Dzięki ćwiczeniu rano mamy więcej czasu dla siebie w ciągu dnia czy wieczorem. Jeżeli wstajemy wcześniej w celu odbycia porannego treningu, to po pracy mamy więcej czasu na spotkanie z przyjaciółmi, wieczór z rodziną albo realizowanie swoich pasji.
  • Regulacja zegara biologicznego. Dzięki ćwiczeniom fizycznym regularnie podejmowanym po wstaniu z łóżka można z powodzeniem pożegnać się z ciężkim wstawaniem rano. Nasze ciało przyzwyczai się do wcześniejszego wstawania.

Trening rano – pobudzenie bez kawy

jak wstać bez kawy
fot. Pixabay.com

W przeciwieństwie do kawy i innych produktów zawierających kofeinę, takich jak na przykład guarana czy ashwagandha, ćwiczenia fizyczne gwarantują pobudzenie dzięki sile naszego własnego organizmu. Poprzez ćwiczenia pozwalamy sobie na dotlenienie mózgu, co wpływa na późniejszą jasność umysłu. Poranny trening zwiększa naszą efektywność w pracy. Ponadto podczas ćwiczeń rano wydzielają się dopamina, endorfiny oraz adrenalina, które pobudzają nasz organizm do dnia pełnego wyzwań. To zdecydowanie dobry wybór dla osób, które oczekują pobudzenia bez kawy.

Świetnym wsparciem dla porannego treningu mogą być też naturalne stymulanty w formie suplementów lub teiny zawartej w herbacie. Z tymi rozwiązaniami nie będziecie już pytać “co zamiast kawy rano!

Poranne ćwiczenia rozciągające

poranne rozciąganie
fot. Pexels.com

Nie każdy musi codziennie rano biegać maratonów albo ćwiczyć na siłowni. Dla efektów opisanych w tym artykule wystarczy wykonywać na przykład poranne ćwiczenia rozciągające. Joga i inne sposoby na rozciąganie mięśni są coraz bardziej popularne w naszym kraju! Jakie proste ćwiczenia są najlepszym wyborem podczas porannego treningu?

 • Rozciąganie boczne, które najpewniej wszyscy pamiętamy z lekcji wychowania fizycznego w szkole. Polega na pochylaniu się w stronę stopy przy staniu na prostych, szeroko rozstawionych nogach.
 • Deska, czyli pozycja polegająca na utrzymaniu prostej pozycji, opierając się na wyprostowanych rękach. Świetnie angażuje mięśnie brzucha.
 • Kobra – związana z jogą pozycja polegającą na unoszeniu przedniej części ciała w górę. Zaczynamy, leżąc na brzuchu z wyciągniętymi przed siebie dłońmi, i unosimy swój tułów dzięki barkom do góry, pozostawiając ręce i biodra na podłodze.
 • Bieg w miejscu – to ćwiczenie angażuje mięśnie całego ciała i bardzo pobudza!

Najlepiej podczas porannego treningu wykonywać aktywności dopasowane do siebie. Dla jednych najlepsze będą podobne do wyżej wymienionych poranne ćwiczenia rozciągające. Inni w ramach ćwiczenia rano będą woleli wybrać się na basen lub siłownie. Każdy sposób jest dobry!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here