muzyka relaksacyjna
fot. Pexels.com

Problemy ze snem są coraz częstsze w naszym społeczeństwie. Warto zaznajomić się ze sposobami na zachowanie higieny snu; jednym z najlepszych jest słuchanie muzyki relaksacyjnej, która pomaga nam w zasypianiu i usprawnia procesy poznawcze.

Higiena snu – o czym należy pamiętać?

W XXI wieku zatraciliśmy umiejętność poprawnego spania. Brzmi to absurdalnie, prawda? Przecież śpimy na najlepiej ocenianych materacach. Każdy z nas wie że wygodne łóżko i miękka poduszka to podstawa, w przeciwieństwie do sytuacji przeszłych pokoleń w dzisiejszym świecie większość ludzi ma dobre warunki bytowe… Jednakże w dzisiejszym świecie bardzo często poświęcamy dobrej jakości sen na rzecz pracy lub nauki. Ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Nie tylko doprowadza do zaburzeń takich jak bezsenność, ale również do problemów z koncentracją i pamięcią, apatii i rozdrażnienia. Brak snu dobrej jakości obniża również zdolności poznawcze oraz pogarsza działanie układu odpornościowego. Osoby, które się nie wysypiają są bardziej podatne na infekcje.

muzyka uspokajająca
fot. Pexels.com

Higiena snu polega na przestrzeganiu zasad zdrowego snu. Należą do nich między innymi:

    • zasypianie i wstawanie o stałych porach – nasz organizm lubi regularność. Dzięki spaniu w sztywnych ramach czasowych można wyeliminować kłopoty z zasypianiem.
    • niekorzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem – telewizja, telefon i komputer pobudzają nasz mózg poprzez emitowane światło niebieskie i bodźce, więc lepiej poczytać książkę na dobranoc.
    • wietrzenie sypialni – badania dowodzą, że dobrą jakość snu wspomaga spanie w optymalnej temperaturze, czyli mniej więcej od 18 do 20 stopni Celsjusza. Przegrzewanie się negatywnie wpływa na nasz sen.
    • zasada łóżka jako przestrzeni wyłącznie do spania. Nie powinniśmy pracować z łóżka ani w nim jeść – przez takie zachowania później trudniej nam zasypiać. Warto wyrobić sobie nawyk traktowania łóżka wyłącznie jako miejsca do wypoczynku.
    • nieprzejadanie się przed snem – wystarczająca jest lekka kolacja spożyta na 2 do 3 godzin przed udaniem się do łóżka. Ponadto nie należy spożywać kofeiny – lepszą odpowiedzią na pytanie co wypić przed snem będzie woda lub mleko.
    • wyciszenie się. Przed zaśnięciem warto spróbować nie myśleć o problemach i wyzwaniach czekających nas następnego dnia; lepiej skupić się na relaksie. Świetnym sposobem na miły dodatek do wypoczynku może być muzyka relaksacyjna.

Muzyka relaksacyjna – zalety

Muzyka relaksacyjna łagodzi pędzące myśli, pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego i złych emocji. Spokojna muzyka uspokajająca łagodzi pracę serca, co przynosi ukojenie osobom zmagającym się z dużym stresem na co dzień. Ponadto jest polecana osobom w stanach chronicznego zmęczenia. Dzięki niej łatwiej odprężyć się, co wpływa na podwyższenie jakości snu. Niektórzy ludzie twierdzą, że muzyka relaksacyjna wprowadza ich w pewien stan transu, który pozwala na chwilowe zanurzenie się w innym świecie, bez nurtujących nas co chwila problemów.

Poza zaletami związanymi ze snem muzyka uspokajająca działa również zbawiennie na umiejętność koncentracji. Ludzki mózg lubi harmonijne sekwencje dźwięków, więc nie ma się co dziwić, że ten rodzaj muzyki usprawnia procesy poznawcze. Muzyka relaksacyjna jest polecana do wykorzystywania podczas nauki.

Czego słuchać przed snem?

muzyka do snu
fot. Pexels.com

W walce z bezsennością najlepiej sprawdzają się spokojne, stonowane dźwięki, melodie bez słów, które można puścić i słuchać ich przez słuchawki aż do momentu zapadnięcia w sen. Duża grupa zwolenników muzyki uspokajającej to fani odgłosów natury – nagrania szumu lasu, spokojnie płynącej wody albo śpiewu ptaków. Inni preferują muzykę relaksacyjną z lektorem, który wydaje użytkownikowi nagrania proste polecenia, które mają na celu doprowadzenie osoby słuchającej danego lektora do wyciszenia się, a następnie zaśnięcia. Taki trening często jest bezpośrednio związany właśnie z walką z bezsennością. Ta wersja muzyki relaksacyjnej nie przypada jednak do gustu wszystkim. Wiele osób pozostaje wiernych nagraniom bez żadnych słów.

Muzyka uspokajająca to świetne wsparcie dla walki z bezsennością. W połączeniu z innymi sposobami, takimi jak chociażby ograniczenie wpływu elektroniki na nasze oczy bezpośrednio przed snem, potrafi zdziałać cuda. Zdrowy sen to gwarancja komfortu, również w życiu codziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here